Meteorolog Ivan Čačić istaknuo je kako ovakvo nevrijeme nije uobičajena pojava u kontinentalnom dijelu Hrvatske te da se u južnom Jadranu stvara novi ciklonalni vrtlog koji bi već sljedećeg tjedan mogao donijeti slične vremenske neprilike
Snažno nevrijeme koje već drugi dan hara Hrvatskom iza sebe je ostavilo znatnu materijalnu štetu. Meteorolog Ivan Čačić ustvrdio je da se radi o netipičnoj pojavi za kontinentalni dio Hrvatske, jer je prodor vrlo hladnog zraka u Sredozemlje stvorio snažan vrtlog.
"Ova situacija nije tipična za kontinentalni dio. Takve udare vjetra obično čujemo na Jadranu, podno Velebita, ali sada je i ovdje puhalo olujnom snagom. Ovo je još jedan dokaz da su se energetski uvjeti u atmosferi promijenili", naglasio je Čačić za Dnevnik.hr.
Dodao je da su građani s razlogom dobili crveno upozorenje te da ga trebaju ozbiljno shvatiti jer se radi o neuobičajenim pojavama. Iako se situacija polako stabilizira, Čačić poručuje da nema opuštanja.
"Možemo očekivati samo prolazno smirivanje. Prognostičke karte pokazuju da nas vrlo slična situacija čeka već u utorak i srijedu. Na južnom Jadranu opet se stvara snažan vrtlog i svakako treba nastaviti pratiti službena upozorenja", zaključio je Čačić.
>>> Situaciju su nevremenom u Hrvatskoj pratite OVDJE <<<