lukavi plan

Kako su europski čelnici 'obrlatili' Trumpa: Američki predsjednik povukao je potez koji je dugo odbijao

20.07.2025 u 12:20

Bionic
Reading

Europski čelnici brzo su naučili surađivati s američkim predsjednikom kojeg imaju, umjesto da priželjkuju nekog drugog

Najočitiji dokaz za to je oduševljeni odgovor na objavu predsjednika Donalda Trumpa da će SAD neizravno omogućiti isporuku oružja Ukrajini, dopuštajući europskim državama da ga same kupuju, dok NATO koordinira isporuke, piše Politico.

Europski čelnici i glavni tajnik NATO-a, bivši nizozemski premijer Mark Rutte, pozdravili su tu objavu kao znak velikog liderstva američkog predsjednika, slijedeći prvo pravilo u odnosima s Trumpom - laskanje.

'Gospodine predsjedniče, dragi Donalde, ovo je zaista veliko. Zaista veliko', rekao je Rutte sjedeći uz Trumpa u Ovalnom uredu.

U stvarnosti, ključne odluke već su donijete u Europi, gdje su europski čelnici, suočeni s Trumpovom ambivalentnošću prema naoružavanju Ukrajine i eskalirajućom ljetnom ofanzivom Rusije, znali da moraju brzo djelovati. Dogovor je posebno poticao njemački kancelar, procjenivši da Trumpova 'razočaranost' ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom otvara prozor prilika.

Njemačka je 'masivno' uključena u plan, kazao je Rutte, koji je posjetio kancelara Friedricha Merza u Berlinu prošlog tjedna. Njemački dužnosnici tvrde da je inicijativa došla upravo od njih.

Merz je naveo kako je u posljednjim danima nekoliko puta razgovarao s Trumpom i uvjerio ga da će Njemačka 'imati odlučujuću ulogu' u opskrbi Kijeva američkim oružjem. Također je Trumpove izjave tijekom posjeta glavnog tajnika NATO-a protumačio kao jasan dokaz da su SAD i europski saveznici na istoj liniji kada je riječ o obrani Ukrajine.

'To činimo u vlastitom interesu. To će pomoći Ukrajini da se obrani od ruske kampanje bombardiranja terora. Ovo je jedini način da povećamo pritisak na Moskvu da konačno započne pregovore o miru. Napokon pokazujemo da povlačimo u istom smjeru kao sigurnosni partneri', komentirao je Merz.

Sastanak Trumpa i Merza
  • Sastanak Trumpa i Merza
  • Sastanak Trumpa i Merza
  • Sastanak Trumpa i Merza
  • Sastanak Trumpa i Merza
  • Sastanak Trumpa i Merza
    +7
Sastanak Trumpa i Merza Izvor: EPA / Autor: WILL OLIVER

Točnije, čini se da su upravo Europljaniti koji su vukli konce.

“Jedan korak iza Europljana”

Unatoč Trumpovom rastućem razočaranju Putinom zbog izostanka interesa za mirovni sporazum, američki predsjednik je oklijevao ozbiljnije povećati vojnu pomoć Ukrajini. Stoga su Europljani, predvođeni Merzom i Rutteom, pronašli rješenje.

Europski čelnici znali su da će za Trumpa — koji svjetsku politiku, od trgovine do NATO-a, promatra kao financijske transakcije — biti lakše pristati na opskrbu Ukrajine ako oružje kupuju Europljani, a da pritom i SAD zaradi.

Bili su svjesni i Trumpove nevoljkosti da napusti izolacionističko krilo svog MAGA pokreta preuzimanjem aktivnije uloge u obrani Ukrajine i izravnom suprotstavljanju Putinu. Time što sami kupuju američko oružje, Europljani Trumpu omogućuju 'pokriće' za djelovanje.

Strategija, kažu njemački dužnosnici, omogućava američkoj administraciji da poveća pritisak na Rusiju i ojača potporu Ukrajini, dok istodobno ostaje 'jedan korak iza Europljana'. Tako Trump zadržava određenu distancu koja je obilježila prve mjesece njegove administracije.

Podjele među Europljanima

No nisu sve europske zemlje suglasne s ovakvim planom. U Ovalnom uredu, Rutte je naveo da četiri nordijske zemlje, uz Ujedinjeno Kraljevstvo i Nizozemsku, podržavaju plan za slanje američkog oružja Ukrajini. Francuska, čiji predsjednik Emmanuel Macron zagovara izgradnju europske obrambene industrije kupnjom domaće opreme, nije bila na tom popisu.

Prema francuskim dužnosnicima, Pariz neće sudjelovati u inicijativi kupnje američkog oružja iz tog razloga. Istodobno, francuska vlada suočava se s izazovima povećanja obrambenih izdataka dok nastoji smanjiti proračunski deficit.

S obzirom na ograničen europski kapacitet proizvodnje, njemačka vlada smatra da je kupovina američkog oružja jedan od rijetkih načina da se Ukrajini brzo isporuči ono što joj treba. Detalji o specifičnim oružanim sustavima zasad su šturi, ali budući da ukrajinski gradovi trpe sve jača bombardiranja, njemačka vlada intenzivno radi na kupnji američkih sustava protuzračne obrane Patriot.

Ovaj pristup označava iznenadni zaokret za Merza, koji je kada je pobijedio na izborima u veljači obećao 'ojačati Europu što je prije moguće kako bismo korak po korak doista postigli neovisnost' od SAD-a. Od tada je Merz radikalno promijenio retoriku, ističući povjerenje u Trumpovu predanost NATO-u i neophodnost transatlantskog partnerstva.

U pozadini svega je snažan njemački pristup realpolitici, pri čemu je Merz brzo zaključio da je Trumpa bolje 'obrađivati' pragmatično nego konfrontacijski.