Grad u južno-središnjoj Francuskoj suočio se s neobičnom i uznemirujućom situacijom u nedjelju, 6. srpnja, kada je roj pčela ozlijedio 24 osobe, od kojih su tri u kritičnom stanju, priopćile su lokalne vlasti za Associated Press
Prema riječima gradonačelnika Pierrea Mathoniera, pčele – iz roja koji je u međuvremenu premješten – napale su lokalno stanovništvo tijekom otprilike 30 minuta. Tri osobe su završile u bolnici, uključujući 78-godišnjeg muškarca koji je pretrpio srčani zastoj, ali je uspješno reanimiran, izvijestio je AP.
Vjeruje se da je napad izazvan prisutnošću azijskih stršljena, poznatih i pod nadimkom "stršljeni ubojice" – invazivne vrste koja se sve češće pojavljuje i u Sjedinjenim Američkim Državama.
Dobra vijest je da su ovako intenzivni napadi pčela iznimno rijetki. Pčele i ose, kao i mnoge druge divlje životinje, nisu poznate po agresivnosti prema ljudima. U pravilu napadaju samo kada osjete da je njihova košnica ugrožena.
Iako općenito ne predstavljaju ozbiljnu prijetnju ljudima (dapače, njihov sve manji broj ugrožava naš ekosustav i opskrbu hranom), događaji poput ovog u Francuskoj izazvali su opravdanu zabrinutost.
Zašto pčele i ose napadaju ljude?
Općenito govoreći, pčele i ose nisu agresivne bez razloga, navodi Cleveland Clinic, prenosi USA Today.Kao i većina bića koja imaju prirodne predatore, pčele su razvile obrambene mehanizme kako bi zaštitile sebe i svoja gnijezda. Ako ljude percipiraju kao prijetnju – primjerice, ako ih se udari ili im se približi gnijezdu – reagiraju ubodom.
Neke vrste pčela, poput medonosnih, prilikom uboda ispuštaju poseban feromon koji signalizira "opasnost" i poziva druge članove roja u obranu – efektivno pretvarajući napad u organizirani odgovor poput male vojske.
Kako biste smanjili rizik od napada, savjetuje Mayo Clinic, važno je biti svjestan svoje okoline, izbjegavati gnijezda i ne pokušavati udarati pčele koje se zadržavaju u blizini. Također, preporučuje se pokrivanje hrane prilikom boravka na otvorenom, izbjegavanje mirisa cvjetnih parfema ili kolonjske vode, kao i nošenje odjeće dugih rukava i nogavica tijekom aktivnosti na otvorenom.
Što učiniti ako pčele napadnu?
Ako vas pčele ili ose odjednom počnu napadati, najvažnije je ostati miran i odmah se udaljiti s tog područja. Prema savjetima Sveučilišta u Arizoni, najbolji odgovor je bijeg – trčite prema najbližem zaklonu i ne zaustavljajte se dok ne stignete na sigurno.
Tijekom bijega, zaštitite lice, osobito oči i usta, koristeći sve što vam se nađe pri ruci – masku, šal, kaput, ručnik, šešir ili čak košulju. Nemojte pokušavati ostati nepomični, praviti se mrtvima ili skočiti u vodu – takve strategije nisu učinkovite i mogu pogoršati situaciju.
Kada potražiti hitnu pomoć nakon uboda pčele ili ose?
Najčešći uzrok teških posljedica nakon uboda je alergijska reakcija poznata kao anafilaksija. Riječ je o ozbiljnom stanju koje zahvaća kožu, dišne puteve, probavni sustav i srce.
Simptomi variraju od osobe do osobe, ali često započinju s osipom, oticanjem i poteškoćama s disanjem. Kako napreduju, mogu se javiti stezanje u prsima, kratak dah, kašalj, piskanje, oticanje lica, jezika, usana i očiju. Ako se anafilaksija ne liječi, može biti smrtonosna, upozorava dr. Payel Gupta, medicinska direktorica za alergije, astmu i imunologiju u LifeMD-u.
Epinefrin je lijek koji su tom slučaju pašava živote i primjenjuje se injekcijom u bedro. Budući da se anafilaksija može razviti u roku od nekoliko sekundi, ključno je odmah nazvati hitnu pomoć i što prije potražiti medicinsku pomoć, naglašava klinika Mayo.
Što ako niste alergični?
U nekim slučajevima, i osobe koje nisu alergične mogu imati ozbiljne posljedice, posebno ako ih ubode veliki broj pčela. Svaki ubod ubrizgava otrov koji tijelo u malim količinama može podnijeti, ali višestruki ubodi mogu uzrokovati sustavne reakcije. Već desetak uboda može izazvati opću slabost, a ako osoba primi stotine ili tisuće uboda, to može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim stanjem, pa čak i smrću, navodi Mayo Clinic.
Ljudi koji nisu alergični, ali su doživjeli velik broj uboda, svakako bi trebali potražiti liječničku pomoć. Posebno su ranjivi djeca te osobe s postojećim respiratornim problemima.