dan prije izbora

Iz DIP-a stigle važne upute građanima uoči izbora: Evo kad se očekuju prvi rezultati

17.05.2025 u 20:46

Bionic
Reading

Dan prije održavanja lokalnih izbora, kada građani biraju novu lokalnu vlast za naredni četverogodišnji mandat, Državno izborno povjerenstvo (DIP) primilo je tri vrste prijava zbog navodnog kršenja izborne šutnje, koja je na snazi od ponoći s petka na subotu

O prirodi tih prijava govorila je Vesna Fabijančić-Križanić, zamjenica predsjednika DIP-a, u središnjem Dnevniku HRT-a.

“To nije ništa neuobičajeno. Na svakim izborima imamo prigovore za kršenje izborne šutnje. I ovaj put nije ni više ni manje tih prigovora. To su prigovori da se krši izborna šutnja ili putem SMS-a, putem portala ili putem društvenih mreža”, izjavila je.

Za razliku od parlamentarnih izbora, u ovom izbornom ciklusu kršenje izborne šutnje može rezultirati sankcijama. Fabijančić-Križanić dodatno je objasnila postupak koji se primjenjuje u slučaju takvih prekršaja.

Kazne su vrlo visoke

“Tu postoje kazne, jednako kao i na EU izborima. U ovih godinu dana ovo su četvrti izbori. U dva ciklusa je kažnjivo kršenje izborne šutnje, a na prethodna dva nije bilo. Postupak je takav da će nadležna izborna povjerenstva - općinska, gradska i županijska, u slučaju kršenja izborne šutnje, obavijestiti nadležno državno odvjetništvo koje će pokrenuti prekršajni postupak. Kazne su vrlo visoke, kazne izriče prekršajni sud.

Tako da bi bilo dobro da, kao što stalno pozivamo i sudionike i građane, da vode računa o tome da je izborna šutnja i da je valja poštovati”, poručila je.

Dala je i nekoliko praktičnih napomena za birače te podsjetila na nova pravila koja su uvedena u ovim izborima.

Upute biračima

“Upute biračima su, da za razliku od prethodnih izbora, mogu glasati samo na mjestu svojeg prebivališta. Podsjećam da se ovdje radi o vrlo opsežnim izborima, radi se o 1200 različitih vrsta izbora i različitih glasačkih listića i to je osnovni razlog zbog kojeg nema posebnih biračkih mjesta. Za slučaj da birač dođe na biračko mjesto, a ne zatekne se u registru, uredi opće uprave u županijama će biti dežurni. Moći će, ako nema važeću osobnu iskaznicu, taj propust ispraviti, dobiti bijelu potvrdu, vratiti se na biračko mjesto i moći će izvršiti svoje pravo na glasanje”, objasnila je.

Dodala je kako je sve tehnički spremno za provedbu izbornog procesa. “Izborni materijali su podijeljeni biračkim odborima. Obavljene su edukacije biračkih odbora. Sutra će birački odbori urediti biračka mjesta prije početka glasovanja u 7 sati ujutro, a ono traje do 19 sati”, rekla je.

DIP planira s objavom prvih rezultata započeti u 21 sat, s redovitim ažuriranjima svakih 15 minuta. “Iza 22 sata već bi moglo biti obrađeno između 60% i 70% listića, tako da će to već biti nešto relevantniji podaci”, najavila je Fabijančić-Križanić.

Birališta se zatvaraju u 19 sati

Podsjetimo, izborna šutnja traje cijelu subotu i završava u nedjelju u 19 sati, odnosno u trenutku kada se zatvore birališta. Državno izborno povjerenstvo ranije je apeliralo na sve sudionike u izbornom procesu, uključujući medije i širu javnost, da poštuju ovu odredbu, budući da su predviđene novčane kazne za njezino kršenje.

Iznosi kazni variraju – fizičke osobe mogu biti kažnjene s 398 eura, dok kazne za pravne osobe, poput političkih stranaka, mogu dosegnuti i do 66.361 euro. Kandidati i odgovorne osobe u pravnim subjektima mogu snositi sankcije od 1327 do 3981 euro. Prekršajni sudovi zaduženi su za izricanje ovih kazni.

Osim što je dan izborne šutnje, subota je ujedno i dan kada se pripremaju biračka mjesta za nadolazeće glasanje. Na teritoriju Hrvatske bit će otvoreno oko 6600 biračkih mjesta.