NEPRAVOMOĆNA PRESUDA

Index Liniću mora platiti 30.000 kuna

31.07.2015 u 18:22

Bionic
Reading

Nakladnik portala Index.hr nepravomoćno je osuđen da, zbog povrede prava osobnosti objavom tri članka, saborskom zastupniku Slavku Liniću mora isplatiti 30.000 kuna s pripadajućim zakonskim kamatama.

Prema nepravomoćnoj presudi koja je u petak izrečena na Općinskom sudu u Rijeci Indexu je naloženo i da presudu, ako ona postane pravomoćna, objavi na portalu, ali i na svojoj facebook stranici te na još 10-ak portala, također na istovrijednom mjestu na kojem su pisani i članci o Liniću.

Sutkinja Iva Smokvina - Dadasović kazala je da se Linić odbija s preostalim dijelom tužbenog zahtjeva u kojem je tražio 130.000 kuna, kao i da je odbijen zahtjev da se uklone poveznice s objavljenim člancima. Odbijen je i zahtjev da Index prestane publicirati članke koji tematiziraju navodno Linićevo primanja mita.

Sutkinja je u obrazloženju presude pojasnila da je, iako je Linić zatražio naknadu štete za seriju od četiri članka, utvrdeno da odštetna odgovornost postoji u tri članka, odnosno da u jednom od četiri članka nije objavljena ni jedna sporna informacija.

Sud je utvrdio da je Index objavio tri sporna članka autora Ilka Ćimića, koje je on temeljio na intevjuju s Mirjom Tomas i dokumentaciji koju mu je ona predočila.

Sutkinja je kazala da je u tim trima člancima nedvojbeno čitateljima sugerirano od strane Index-a, i to s velikom dozom sigurnosti, da temeljem izjava bivše tajnice Jadranskog pomorskog sevisa (JPS) Mirje Tomas i po priloženoj dokumentaciji proizlazi da je Linić tijekom 2002. primio 27.000 dolara mita zbog pogodovanja u privatizaciji JPS-a, na račun u talijanskoj štedionici.

No, naglasila je sutkinja, 'pregledavanjem videozapisa jasno proizlazi da je Mirja Tomas iznijela samo sumnju i pretpostavku za te informacije, dok iz dokumentacije koju je predočila novinaru ne proizlazi povezanost Linića s računom u talijanskoj štedionici.'

Sud zaključio da Linić nije vlasnik talijanskog računa

Osim toga, utvrđeno je da Linić nije vlasnik računa kod talijanske štedionice, a to, stoji u presudi, proizlazi iz podataka koje je sud dobio od Redovnog suda u Trstu i Županijskog državnog odvjetništva u Rijeci, kazala je sutkinja.

Linić je tužbom tražio naknadu štete od 160.000 kuna od portala Index.hr, zbog tekstova o navodnom Linićevu pogodovanju i primanju mita preko računa u štedionici Casa di risparmio tijekom privatizacije JPS-a.

Na završnoj raspravi u srpnju, sud je od Županijskog državnog odvjetništva izvješten da je to odvjetništvo primilo odgovor talijanskog ministarstva pravosuđa u kojem stoji da račun u tršćanskoj štedionici Casa di risparmio, za koji se u medijima navodilo da je Linićev, nije u njegovu vlasništvu.

Linić je tada rekao da nikada nije imao devizni račun izvan Hrvatske, niti primio novac od vlasnika JPS-a te da nije sudjelovao u privatizaciji te tvrtke. No, zastupnica Indexa isticala je da se u dopisu državnoga odvjetništva ponavlja da račun trenutno nije u Linićevu vlasništvu, ali ne i je li Linić ranije bio vlasnik tog računa.

Mirja Tomas svjedočila je da je od vlasnika JPS-a Ante Marasa 2002. dobila popis brojeva bankovnih računa i zasebno imena vlasnika tih računa za uplatu novčanih iznosa. Kao vlasnici tih šest računa su navedeni tada bivši ministar pomorstva Željko Lužavec, direktor riječkog Croatia osiguranja Ivan Vanja Frančišković, predsjednik Nadzornog odbora JPS-a Jasminko Umičević, Ante Maras i njegov sin Aleksandar Maras, a šesto ime nije navedeno. Tada je navela kako je zaključila da to mora biti Linić, tadašnji potpredsjednik Vlade.

Tijekom suđenja svjedočio je i novinar Indexa Ilko Ćimić, koji je rekao da je prije nego što je počeo pisati o slučaju detaljno razgovarao s Mirjom Tomas, da je intervju s njom autoriziran te da je od nje dobio neke dokumente koji potvrđuju izjave u vezi s računom u Trstu.

Na objavi presude bili su predstavnici riječke skupine građana pod nazivom Pokret otpora - Riječani protiv korupcije, koji su negodovali nakon izricanja presude, a članica Slavica Šota najavila je sutkinji podizanje kaznene prijave protiv nje.

Linić je podnio još jedan tužbeni zahtjev protiv Indexa, ali je u siječnju ove godine on u cijelosti odbačen na Općinskom sudu u Rijeci. Linić je od Index promocije tražio 50.000 kuna odštete radi objave članka 'Policija u Rijeci uklonila transparent: Don Linić i njegovi poslušni egzekutori', kojim se, smatrao je, vrijeđa njegova čast i ugled. Index je tada prenio Hinin tekst naslova 'Rijeka: postavljen natpis na kojem su Linić i drugi optuženi za korupciju' u kojem se izvještava kako je skupina građana pod nazivom Pokret otpora na pročelje zgrade postavila golem natpis s fotografijama deset osoba koje su prozvali za korupciju.