Nositeljica liste DOSIP-a, GLAS-a, ORaH-a i Reformista za zagrebačku Gradsku skupštinu Dalija Orešković u petak je povodom sutrašnjeg "Hoda za život" u Zagrebu rekla da svatko ima pravo hodati i izražavati svoju vjeru, ali da problem nastaje kad hodači žele ušetati u život drugih.
S konferencije za novinare koju su sazvale na temu "'Hod za život' je hod za podčinjavanje žena", Orešković i kandidatkinje na listi Anka Mrak-Taritaš i Marta Ana Cesar poručile su da poštuju svačije pravo na vjeru, na izražavanje vlastitih vjerskih i drugih stavova te da kao građansko-liberalna opcija prije svega žele društvo u kojem i oni koji misle i žive drugačije imaju pravo na slobodu osobnog izbora.
"Smatramo da su konzervativne revolucije, koje su uzele maha diljem svijeta, a tako i u Europi, u Hrvatskoj već dovele do određenih neželjenih posljedica. Vidimo porast nasilja nad ženama, porast nastojanja da se žene svedu na tradicionalne uloge u kojima su, nažalost, u podređenom položaju", ocijenila je Orešković.
Mrak Taritaš naglasila je da nitko nema pravo ući u temeljna ljudska prava, odnosno ženska prava - niti oni koji su se opredijelili za 'Hod za život', niti oni koji mole pred bolnicama, niti oni koji kleče na trgovima prvu subotu u mjesecu i mole za čednost žena. "Svi oni zapravo mole za podčinjavanje žena", kazala je.
Dodala je da će se i dalje zalagati da žene u javnim ustanovama imaju pravo na prekid trudnoće i podsjetila da su u Saboru već dali inicijativu i da su ih odbili. "Pravo na pobačaj, dakle pravo na prekid trudnoće je temeljno ljudsko pravo i žensko pravo. Ako mislimo da iza svih ovih pokreta stoje dobre namjere, ne stoje. Zapravo, stoje loše namjere", ustvrdila je.
Cesar je organizaciju molitvi ispred bolnica u kojima se obavlja pobačaj istaknula kao posebnu dimenziju problema jer, kaže, svaki pacijent ima pravo na mir, pravo na dostojanstvo, pa tako i svaka žena koja dolazi u bolnicu ili neku drugu medicinsku ustanovu na pobačaj ili savjetovanje o tome.
Kaže i da organizirane skupine koje vrlo vokalno, u trenucima kada je ženama najteže, pokušavaju nametnuti svoje viđenje kao ispravno i pokušavaju utjecati na njihovu odluku, otežavaju ženama ionako tešku odluku.
"Iz tog razloga smatramo da je iznimno važno da se u krugu bolnice i drugih medicinskih ustanova uvedu sigurne zone u radijusu od 150 metara u kojima nema organiziranih okupljanja, pa tako niti molitvenih okupljanja", rekla je Cesar dodavši da sve više europskih zemalja uvodi takvu praksu.