NIZ PRIMJEDBI
Grmoja i Đerek: Novi zakon izrazito represivan prema zviždačima, u jednom dijelu i skandalozan

Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL
Grmoja je u Saboru primio dvije prijaviteljice nepravilnosti, Maju Đerek i Nadu Ružić, uoči sutrašnjeg izglasavanja novog Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti.
Najavio je da će u Saboru glasovati protiv tog zakona jer nisu prihvaćeni amandmani udruge koja štiti prijavitelje nepravilnosti, kao ni Mostovi amandmani.
Skandaloznim smatra da zakon predviđa oštrije kazne za one koji, u dobroj vjeri, prijave neku nepravilnost ali se to ne može dokazati, nego za odgovorne osobe koje sprječavaju prijavljivanje nepravilnosti.
-
razotkrivanje nepravilnosti
Grmoja: 'Korumpirani sustavi' kod zviždača izazivaju strah od gubitka egzistencije ili mu je oduzmu
-
borba protiv korupcije
Orešković o zviždačima: Zakon ih ne štiti već 'zviždi protiv njih'
-
DRUGO ČITANJE
Klub Socijaldemokrata poziva na prihvaćanje njihovih amandmana o zviždačima
"To pokazuje kakav je odnos u Hrvatskoj prema prijaviteljima nepravilnosti", ustvrdio je Grmoja.
Antikorupcijsko vijeće iznijelo je više primjedbi na prijedlog zakona, kasni se s njegovim usvajanjem, a nije osigurana ni besplatna sekundarna pravna pomoć svim prijaviteljima nepravilnosti, neovisno o imovinskom cenzusu.
Država treba stati iza prijavitelja nepravilnosti
"Država treba poslati jasnu poruku da će stajati iza svih prijavitelja nepravilnosti", naglasio je.
Upozorio je da se u Hrvatskoj često propituju motivi zašto netko nešto prijavljuje, što ne treba biti interes države, već ona treba zaštititi svakog prijavitelja nepravilnosti.
Grmoja je poručio da je prijavljivanje nepravilnosti jedini način za sprječavanje korupcije i stvaranje mehanizama za učinkovitu borbu protiv nje.
Napominjući kako se njihova Udruga Pomak protivila takvom prijedlogu zakona, Đerek je rekla da je cijeli zakon izrazito represivan, a kazne za prijavitelje nepravilnosti su jako stroge.
Takav zakon bilo kojem potencijalnom prijavitelju nepravilnosti poručuje da šuti, ne izlazi u javnost i čuva svoje radno mjesto, kao što to većina ljudi i radi.
"Takvim načinom nećemo ništa promijeniti", upozorila je Đerek.