Objava vladajuće slovenske stranke Sloboda, iz koje dolazi premijer Robert Golob, da će predložiti savjetodavni referendum o članstvu Slovenije u NATO-u, izazvala je žestoku svađu u vladajućoj koaliciji lijevog centra
Nakon što je slovenski parlament u petak uz podršku Ljevice, socijaldemokratskog SD-a, ali i desnih NSi-ja i SDS-a izglasao konzultativni referendum o obrambenim izdacima koje Slovenija, kao članica NATO-a koja je te obveze preuzela na zadnjem samitu saveza, do 2030. treba podići na 3 posto BDP-a, iz Golobove stranke podigli su ulog, najavivši konzultativni referendum o članstvu Slovenije u NATO-u.
Kako javlja slovenska javna televizija, iz ureda premijera Roberta Goloba su nakon toga za srijedu najavili niz sastanaka s ustavnim pravnicima, koalicijskim partnerima, a u četvrtak i s predsjednicima parlamentarnih stranaka. 'Sigurnost i otpornost zemlje ne smiju biti predmet dnevnopolitičkih igara', rekli su iz Golobovog ureda.
Očekuje se da će prijedlog u Narodnoj skupštini biti iznesen u narednim danima, što otvara pitanje je li uopće moguće glasati o članstvu u NATO-u na konzultativnom referendumu i bi li dobio dovoljnu podršku u parlamentu. Vođe zastupničkih klubova mlađih koalicijskih partnera SD-a i Levice, Jani Prednik i Matej Tašner Vatovec, već su izjavili da bi podržali referendum o članstvu u NATO-u.
Svađa na mrežama kao uvod u raspad koalicije?
Međutim, ostatak predstavnika političkih stranaka vidno je uznemiren nakon događaja u petak. Krajem tjedna na društvenim mrežama došlo je i do verbalne prepirke Marjana Šareca (Sloboda), Luke Goršeka (SD) i Nataše Sukič (Ljevica). Raspravu je otvorio Šarec, bivši premijer koji je već promijenio nekoliko stranaka, a na Facebooku je među ostalim napisao: 'Ako SD-u i Levici smetaju obrambeni izdaci i sve što je s tim povezano, neka napuste vladu'. Optužio je koalicijske partnere da su za 'referendum glasali s figom u džepu', tvrdeći da su socijaldemokrati glasali s kalkulacijom kako oslabiti Goloba, dok je Ljevicu prozvao da 'uvijek radi protiv svega vezanog uz NATO'.
Nataša Sukič iz Ljevice odgovorila mu je da je 'zgodno imati Lijevu stranku kao krivca za vlastitu nesposobnost', dok je potpredsjednik SD-a Luka Gošek odgovorio da je prebacivanje krivnje za trenutnu situaciju na koalicijske partnere, koji zajedno imaju 11 zastupnika, 'zaista jadno i pokazuje nesposobnost samorefleksije'. 'Više puta, umjesto razumijevanja, bili smo počašćeni arogancijom i nepodnošljivim iskazivanjem ega, što je zamijenilo razborito vodstvo za dobrobit zemlje, naroda, a i koalicije', napisao je Goršek.
Predsjednica apelira da se zemlja 'ne sramoti pred svijetom'
Iz desnice, očekivano, odbacuju ideju referenduma. Šef SDS-a kaže da referendum nema nikakvog smisla, jer Golob nikako ne može skupiti dvotrećinsku većinu u parlamentu za takvu odluku. Predsjednik desnog NSI-ja kaže kako ta stranka 'više ne može tolerirati da Robert Golob laže saveznicima u NATO-u, međunarodnoj i domaćoj javnosti'. Nije svejedno ni predsjednici Nataši Pirc Musar, koja je apelirala da se Slovenija 'ne osramoti u međunarodnoj zajednici'. I ona traži sastanak s premijerom na ovu temu, jer, kaže, trebaju 'otvoreno reći jedno drugome što se zapravo događa iza kulisa'.
A iza kulisa se, evidentno, događa Golobov manevar u kojemu slovenski premijer očito pokušava pokazati mišiće na unutrašnjem, možda i vanjskom političkom terenu. Njegov španjolski kolega Pedro Sanchez, čije poteze je Golob dosad znao slijediti - a za što je ilustrativni primjer slovensko priznanje Palestine nedugo nakon Španjolske - odbio je, naime, prijedlog o povećanju izdvajanja iz proračuna za NATO, komentirajući da je to 'disproporcionalno i nepotrebno'. Dojam je kao da je Golob odlučio biti veća faca od Sancheza kako bi se malo izreklamirao u svijetu, a na domaćem terenu tu temu oteo Ljevici, koja je na konzultativnom referendumu o izdvajanjima iz proračuna ušićarila ponešto simpatija kod lijevo naklonjene javnosti u zemlji. Hoće li mu ovaj manevar uspjeti, pokazat će vrijeme.