Britanski premijer Keir Starmer danas u Londonu održava prvi veliki samit s čelnicima Europske unije, čime započinje dugo najavljivani pokušaj resetiranja odnosa s 'kontinentom' nakon turbulentnih godina od Brexita naovamo. Sastanak dolazi u ključnom trenutku za Starmera jer želi redefinirati poziciju Britanije na međunarodnoj sceni, ali i u domaćoj političkoj areni
U Lancaster Houseu, nedaleko od Downing Streeta, britanski premijer danas će ugostiti predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, novog predsjednika Europskog vijeća Antonija Costu i visoku predstavnicu EU-a za vanjsku politiku Kaju Kallas. Samit je rezultat prethodnog dogovora iz 2024., kad je Starmer posjetio Bruxelles s jasnom porukom da Velika Britanija želi bolje odnose s EU-om.
Iako se od današnjeg sastanka ne očekuju spektakularni pomaci, dužnosnici s obje strane očekuju konkretne rezultate u tri područja: dogovor o sigurnosnoj suradnji, zajednička izjava o globalnim izazovima te uspostava 'zajedničkog razumijevanja' o temama koje će biti predmet budućih pregovora, piše Politico.
Suradnja u području sigurnosti ocijenjena je kao najmanje kontroverzna i najizglednija za brz napredak. London želi dublju integraciju u europske sigurnosne strukture, uključujući pristup bazama podataka i potencijalno sudjelovanje u programima zajedničke obrambene nabave poput fonda SAFE.
Stara pitanja i dalje sporna: Ribarstvo i energetika
Na sastanku europskih čelnika koji je započeo jutros, postignut je novi sporazum o ribolovu i pristupu europskih brodova u britanske vode, koji će trajati do 2038, javlja BBC.
Ribolov je dosad bila jedna od najosjetljivijih tema u odnosu Britanije i EU-a, pa se vjeruje kako će ovaj dogovor podići veliku prašinu.
Trenutni režim pristupa europskih ribarskih flota britanskim vodama istječe iduće godine, a EU – osobito Francuska – želi dogovor o višegodišnjem produženju tih povlastica. S druge strane, britanska vlada želi izbjeći percepciju nove 'prodaje' svojih ribara.
Ništa manje važno nije ni pitanje energetike. Aktualni aranžmani prestaju vrijediti sredinom 2026., a i Bruxelles i London žele zamijeniti postojeći, neučinkovit i investicijama nepovoljan sustav novim modelom suradnje, osobito u kontekstu razvoja obnovljivih izvora u Sjevernom moru. Nije sigurno hoće li današnji sastanak donijeti konkretne promjene ili samo otvoriti prostor za nove runde pregovora.
Što je još na stolu?
Dio sastanka posvećen je izradi to-do liste buduće suradnje, a ona će sadržavati niz potencijalnih područja dogovora, od sporazuma o mobilnosti mladih, koji bi omogućio lakši boravak i rad mladih između UK-a i EU-a, preko smanjenja birokracije pri izvozu hrane i uzajamnog priznavanja stručnih kvalifikacija, do boljih uvjeta za britanske umjetnike na europskim turnejama.
Tu su i teme poput trgovine električnom energijom, povezivanja sustava trgovanja emisijama, pa čak i olakšavanja putovanja – sve unutar postojećeg okvira Sporazuma o trgovini i suradnji. Što bude uključeno u ovaj popis, odredit će smjer odnosa u nadolazećim mjesecima.
Težak trenutak za Starmera
Današnji samit održava se u delikatnom političkom kontekstu za premijera Starmera. Prema posljednjem istraživanju agencije YouGov, njegov osobni rejting pao je na rekordno niskih -46, uz značajan pad podrške među tradicionalnim biračima Laburističke stranke. Sve više birača prelazi liberalnim demokratima i Zelenima, a oni traže još tješnje veze s EU-om, uključujući ulazak u carinsku uniju.
Istovremeno opozicijski konzervativci i euroskeptični Reform Nigela Faragea poručuju da će poništiti svaki dogovor koji prijeđe 'crvene linije', osobito ako uključuje dogovor o mobilnosti, a on bi, prema njihovim tvrdnjama, potaknuo migraciju.
Nakon sastanka će Starmer, Von der Leyen i Costa zajednički održati konferenciju za medije, a potom će se uputiti na radni ručak na brodu na Temzi.