Zapovjedništvo zračnih snaga Ukrajine izvijestilo je da je sustav protuzračne obrane Raven (gavran) ovih dana u svojoj prvoj borbenoj misiji oborio četiri ruska izviđačka drona i krstareću raketu. Donosimo više o iskustvima ukrajinskih branitelja s tim mobilnim raketnim sustavom kratkog dometa koji je Ujedinjeno Kraljevstvo doniralo Kijevu
Ukrajinsko Zapovjedništvo zračnih snaga objavilo je prošlog tjedna videosnimku u kojoj su branitelji podijeli detalje o korištenju sustava Raven i vrstama zračnih ciljeva koje su uništili uz njegovu pomoć. 'U svojoj prvoj borbenoj misiji posada je uspješno uništila četiri izviđačka bespilotna zrakoplova Orlan i Zala - sve u roku od osam sati', rekao je zapovjednik voda protuzračne obrane, napomenuvši da je Raven oborio i rusku krstareću raketu.
Visoka učinkovitost
Prema riječima jednog od Ravenovog operatera, lansiranje raketa iz sustava britanske proizvodnje prilično je jednostavno. Objasnio je da se njime upravlja pomoću kontrolne ploče opremljene s četiri prekidača i tipkom za lansiranje. 'Prilikom izvođenja borbenih operacija, odaberem raketu i lansiram je. Nakon toga ona napušta lanser i brzo stiže do cilja', dodao je.
Zračne snage Ukrajine izvijestile su da su britanski sustavi protuzračne obrane Raven operativni na više bojišta. Stigli su u Ukrajinu u proljeće 2023., a do svibnja 2025. lansirali su više od 400 projektila na neprijateljske zračne ciljeve. Prema procjenama Zapovjedništva zračnih snaga Ukrajine, ukupna učinkovitost Ravena na bojištu iznosi 70 posto.
Sustav je razvijen na temelju ideje Središta za zrakoplovstvo i svemirske snage Kraljevskog ratnog zrakoplovstva za samo nekoliko mjeseci te su za potrebe obrane Ukrajine predložili korištenje platforme Supercat HMT-600 za montažu naprednih raketa zrak-zrak kratkog dometa (ASRAAM).
Dovršen za samo tri mjeseca
Britanski premijer Keir Starmer najavio je u lipnju ove godine da će Ujedinjeno Kraljevstvo isporučiti Ukrajini 350 projektila ASRAAM kako bi ojačali protuzračnu obranu, financiranu kamatama od zamrznute ruske imovine. Cijena tih projektila iznosi 70 milijuna funti, a prilagođene su za lansiranje sa zemlje u rekordno kratkom vremenu jer je prenamjena trajala samo tri mjeseca.
Raven je sustav protuzračne obrane kratkog dometa (SHORAD) dizajniran za pružanje visokomobilne i responzivne zaštite od zračnih prijetnji. Razvila ga je i proizvela britanska obrambena industrija, a ključnu ulogu u njegovu stvaranju odigrala je britanska podružnica europske tvrtke MBDA. Sustav se pojavio kao izravan odgovor na sve veću potražnju za fleksibilnom i brzo raspoređivanom zemaljskom protuzračnom obranom tijekom ranih faza sukoba u Ukrajini. Od početne koncepcije do operativnog raspoređivanja, Raven je dovršen za samo tri mjeseca, što ga čini jednom od najbržih platformi protuzračne obrane razvijenih u modernoj britanskoj vojnoj povijesti.
Raketa AIM-132 može doseći brzinu do tri maha
Sustav Raven naoružan je s dvije rakete AIM-132, postavljene na lansirne šine na stražnjem dijelu vozila. Ove lansirne šine opremljene su nosačima izvorno dizajniranim za borbene avione Tornado, Jaguar i Hawk, s time da ta posebna prilagodba omogućuje sustavu premošćivanje jaza između zračnih i zemaljskih primjena, pružajući robusnu mehaničku integraciju i pouzdanost lansiranja. Nosači izvedeni iz zrakoplovstva omogućuju ispaljivanje raketa izravno iz kabine posade vozila ili putem vanjske upravljačke stanice, udaljene do 50 metara.
AIM-132 je brza, infracrveno navođena raketa modificirana za lansiranje sa zemlje, a istovremeno zadržava svoje napredne borbene karakteristike. Svaka teži približno 88 kilograma i može doseći brzinu do tri maha. U svojoj konfiguraciji na zemlji može angažirati ciljeve na udaljenosti do 15 kilometara, što je čini učinkovitom protiv širokog spektra prijetnji.
Jednostavno i izdržljivo korištenje
Raketa nosi 10-kilogramsku visokoeksplozivnu fragmentacijsku bojnu glavu, posebno dizajniranu za neutralizaciju zračnih ciljeva, uključujući dronove, krstareće rakete, helikoptere i niskoleteće avione. Njen infracrveni tragač sa slikovnim prikazom pruža visoku sposobnost izvan dometa nišana i podržava zaključavanje nakon lansiranja, omogućujući uspješne angažmane protiv agilnih i brzo pokretnih prijetnji.
Ravenov sustav upravljanja vatrom konstruiran je za jednostavno i izdržljivo korištenje. Operaterima je dostupna funkcija poravnanja tragača, kao i praćenje cilja i lansiranje projektila, što omogućuje brzu reakciju uz minimiziranje izloženosti posade neprijateljskoj vatri. Na stražnjem dijelu taktičkog vozila visoke mobilnosti tipa HMT-600, poznatog u britanskoj vojsci kao Coyote, nalaze se senzori koji integriraju elektrooptički tragač, a on pruža nadzor u punom opsegu i podršku za angažman cilja, čime se dobiva besprijekorna koordinacija detekcije, identifikacije i angažmana.
Visoka mobilnost i terenske sposobnosti vozila HMT-600
Pokretan Cumminsovim 6,7-litrenim 6-cilindričnim dizelskim motorom koji proizvodi 182 konjske snage i 700 Nm okretnog momenta, HMT 600 opremljen je 5-stupanjskim automatskim mjenjačem i nudi odabir načina vožnje na četiri ili šest kotača s visokim i niskim rasponom prijenosa. Ova konfiguracija pogona omogućuje vozilu postizanje maksimalne brzine od 120 kilometara na sat i maksimalan domet na cesti do 1000 kilometara, ovisno o nosivosti i terenu.
Dizajn vozila uključuje neovisni zračni ovjes s podesivom visinom vožnje, što omogućuje razmak od tla u rasponu od 180 do 485 milimetara. Ova značajka omogućuje HMT-u 600 učinkovito snalaženje na zahtjevnim terenima i s preprekama. Kutovi prilaza i odlaska vozila iznose 40 stupnjeva, s kutom prelaska preko rampe od 150 stupnjeva, što poboljšava njegove terenske sposobnosti.
Modularna arhitektura HMT-a 600 podržava integraciju različitih misijskih sustava, uključujući Ravenov hardver za lansiranje projektila, senzore i zapovjedne module. Njegova nosivost i ugrađeni sustavi napajanja osiguravaju neprekinute performanse tijekom kontinuiranih operacija. Osim toga, vozilo može biti opremljeno dodatnim značajkama kao što su run-flat gume, blokiranje diferencijala, vitla za samoizvlačenje i daljinske oružane stanice kako bi odgovarale specifičnim zahtjevima misije.