UDARNE MISIJE

Ukrajinci pripremaju ubojite kombinacije: Venom i X1 su nova pomorska čudovišta

08.07.2025 u 06:02

Bionic
Reading

Ukrajinski dužnosnici potvrdili su ovih dana razvoj i borbenu upotrebu dva nova bespilotna površinska plovila iz obitelji dronova tipa Katran. Radi se o modelima X1 i Venom, sposobnima nositi moćnu kombinaciju naoružanja i opreme. Oba autonomna drona mogu djelovati na velikim udaljenostima u izviđačkim i udarnim misijama, a tportal donosi više o tim plovilima koja bi zbog svojih tehnoloških inovacija mogla igrati ključnu ulogu u pomorskim operacijama u Crnom moru

Ministar digitalne transformacije Ukrajine Mihailo Fedorov nedavno je objavio da ukrajinska vojska već neko vrijeme borbeno koristi bespilotno površinsko vozilo (USV) tipa Venom, razvijeno unutar Ujedinjene koordinacijske platforme za obrambenu tehnologiju, iza koje stoji vlada u Kijevu. Prema Fedorovu, glavne značajke ovog bespilotnog plovila su multifunkcionalnost i moćna oprema kojom je naoružano.

Venom je inovativna autonomna platforma za složene jurišne operacije na vodi i u obalnim područjima. Zahvaljujući naprednim zaštitnim sustavima, umjetnoj inteligenciji i senzorima, ovaj dron je moćan alat za borbene misije, naglašava proizvođač koji djeluje unutar klastera Brave1, a on okuplja ukrajinske inovatore s područja obrambene industrije i tehnologije.

Novi površinski dron može se kretati brzinom od 130 kilometara na sat, a pokriva domet do 1500 kilometara. U njega su ugrađeni senzori brzine i laserskog navođenja za praćenje trenutnih borbenih uvjeta, kao i automatski sustav za zahvaćanje više ciljeva, a on omogućuje njihov odabir i praćenje. Za razliku od drugih ukrajinskih serijskih površinskih dronova, opremljenih jednim vodenim mlaznim motorom, Venom pokreću dva podvodna mlazna motora odjednom.

https://www.youtube.com/watch?v=e6qZeGVIsrU

Plovilo vodi inovativan sustav upravljanja za površinske dronove omogućujući univerzalnu integraciju s raznim modulima i opremom, a ima modularnu arhitekturu i intuitivno sučelje te osigurava upravljanje u stvarnom vremenu, kao i visoku razinu sigurnosti.

Švedska torpeda za samostalno patroliranje

Ukrajinskim bespilotnim plovilom može se upravljati putem bilo koje satelitske internetske antene. Pored toga, opremljeno je nadzornim sustavom koji kombinira dnevne i termovizijske kamere kako bi se osigurala maksimalna vidljivost u pomorskim uvjetima, a ima i kameru za praćenje kursa te ona također kombinira dnevne i termovizijske kamere za praćenje u svim uvjetima.

Konstruktori navode da se Venom može naoružati s dva torpeda zasad neobjavljenog kalibra, namijenjena za uništavanje pomorskih ciljeva. Ipak, treba podsjetiti da je Švedska u jednom od svojih prošlih paketa vojne pomoći Ukrajini predala nepoznato podvodno oružje, a ono bi se moglo odnositi na vođeni torpedo (SLWT) tipa Torped 47. Ova napredna torpeda mogu samostalno patrolirati područjem potencijalnog cilja te podjednako uništavati brodove i podmornice.

Venom se može naoružati i teškom strojnicom M134, popularno nazvanom Minigun, a ona ima šest rotirajućih ciljevi i brzinu gađanja od 2000 do 6000 hitaca u minuti te uništava objekte na tzv. prednjem kursu. Uz to, ima strojnicu tipa Browning, montiranu pod kutom od 180 stupnjeva da bi neutralizirala manje zračne ciljeve. Također, plovilo ima mogućnost nošenja dva prijenosna protuzračna sustava (MANPADS) tipa Piorun, postavljena na kupolu sa strojnicom za zaštitu drona od prijetnji iz zraka.

Vrijedi napomenuti da ovaj popis sadrži samo varijante oružja koje se mogu instalirati na Venom ovisno o tipu misije. Pored impresivnog naoružanja za autonomno plovilo dužine osam metara, najnoviji dron opremljen je sustavom za lasersko otkrivanje ciljeva te on osigurava automatsko prepoznavanje prijetnje, a tu su i sustavi za elektroničko ometanje i radioelektroničko izviđanje te služe za učinkovito suzbijanje i presretanje neprijateljskih signala.

Na Venom se mogu ugraditi i sustavi za dimne zavjese te toplinski mamci za izbjegavanje protivničkih projektila.

Osmišljavanje strategije pomorskih rojeva dronova

Konstruktori naglašavaju da je učinkovit u jurišnim misijama protiv malih i desantnih plovila, pomorskih dronova i lučke infrastrukture. Također se može koristiti kao potpora u zračnim i pomorskim operacijama jer pruža pokriće za avione, helikoptere, zračne dronove i vodene timove, a i djelovati kao izviđač na velikim udaljenostima.

U sastav ukrajinske vojske nedavno je ušao i Katranov površinski dron X1, a on se može koristiti za dostavu manjih letjelica za uništavanje neprijateljske opreme ili objekata. Jednomotorni X1 također obavlja funkcije podrške, izviđanja i patroliranja te ima domet od 1200 kilometara, maksimalnu brzinu od 105 kilometara na sat, kao i krstareću brzinu od 60 kilometara na sat.

Plovilo X1 opremljeno je antenom za satelitsku komunikaciju Starlink te dnevnom i termovizijskom kamerom. Može nositi 10-inčne FPV dronove i letjelice Osa s fiksnim krilima pohranjenima u kontejnerima na stražnjoj strani, ukupnog kapaciteta četiri jedinice. Valja reći da Osa ima domet udara do 40 kilometara i trajanje leta do 40 minuta, a opremljena je bojnom glavom od dva kilograma.

Kao dio šire ukrajinske strategije suprotstavljanja ruskim vojnim operacijama, letjelice iz serije Katran nadovezuju se na uspjehe prethodnih pomorskih dronova poput Magure V5, korištene za napad na ruske helikoptere u blizini Krima. Ovi bespilotni površinski dronovi, o kojima je tportal već pisao, pokazali su svoju sposobnost ometanja ruskih pomorskih operacija u Crnom moru, pružajući Ukrajini isplativo sredstvo za izazivanje pomorske dominacije Rusije.

Uvođenje Venoma i X-a 1 usklađeno je s ukrajinskim kontinuiranim naporima da razvije tehnologiju roja dronova, pristupa koji uključuje istovremeno raspoređivanje više autonomnih plovila kako bi se svladala neprijateljska obrana. Ova strategija, u kombinaciji s napretkom u umjetnoj inteligenciji, satelitskim komunikacijama i elektroničkom ratovanju, naglašava sve veću ulogu autonomije u modernoj borbi, a vjeruje se da će oba nova drona igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti ukrajinske strategije pomorske obrane.