jedinstven stav

Brglez: Plenković je zlorabio tijelo UN-a

22.09.2017 u 15:37

Bionic
Reading

Sinoćnju odluku slovenskog premijera Mire Cerara da otkaže posjet Zagrebu zbog govora premijera Andreja Plenkovića u u UN-u, u kojemu je arbitražni sporazum o rješenju graničnog prijepora zbog kompromitacije koju je počinila Slovenija ocijenio 'ništavnim', podržali su u petak ministar vanjskih poslova Karl Erjavec te predsjednik parlamenta Milan Brglez

'Snažno podržavam odluku premijera o otkazivanju posjeta. Potvrdilo se je da dijalog s Hrvatskom nije moguć. Bolje je da je naš premijer službeno stajalište Zagreba da ne priznaje arbitražu čuo u New Yorku, nego da se to dogodilo u Zagrebu', kazao je Erjavec novinarima u New Yorku, gdje također boravi na zasjedanju Opće skupštine UN-a.  

Erjavec, koji je sa svojom Strankom umirovljenika (DESUS) drugi glavni koalicijski partner u Cerarovoj vladi, bez kojega bi ona izgubila većinu u parlamentu, već je prilikom prvog susreta Plenkovića i Cerara, na kojemu su dogovorili dijalog o otvorenom graničnom pitanju, izražavao skepsu prema takvom dijalogu te tvrdio da bi on imao smisla tek ako hrvatska vlada opozove odluku Sabora i pristane na provedbu arbitražne odluke.  

'Svi slovenski političari koji su bili za dijalog s Hrvatskom sada su dobili dokaz da taj dijalog nije moguć. Uvjeren sam da prema Hrvatskoj moramo voditi odlučnu vanjsku politiku i da je odluka da je ne podržimo pri ulasku u OECD bila pravilna', kazao je Erjavec.  

Dodao je da će slovenska diplomatska mreža o zapletu i odnosima s Hrvatskom informirati strane zemlje.

'Svi veleposlanici dobit će zadaću da informiraju zemlje domaćine o razlozima otkazivanja sastanka u Zagrebu, ali i s našim stajalištem da se u razgovorima s Hrvatskom ništa u pogledu provedbe arbitražne odluke ne može postići', kazao je Erjavec.  

Otkazivanje susreta komentirao je i predsjednik slovenskog parlamenta Milan Brglez, istaknuti član Stranke modernog centra čiji je predsjednik Miro Cerar.  

Podržavši Cerarovu odluku, Brglez je rekao da je nastup hrvatskog premijera za govornicom UN-a bio 'nepojmljiv' i da je predstavljao zloupotrebu te institucije.  

'Njegov je govor bio podsmijeh Stalnom arbitražnom sudu (PAC) kao najstarijem permanentnom forumu za mirno rješavanje sporova', kazao je Brglez.  

Iako su Slovenija i Hrvatska 2009. godine dogovorile arbitražu o granici temeljem bilateralnog dogovora i tako započele postupak ad-hoc arbitraže, s time da je za sjedište arbitara određen Bruxelles, tehničke poslove za arbitre obavljao je stalni arbitražni sud u Den Haagu pa se u slovenskoj javnosti ponekad pogrešno navodi da je to bila međunarodna arbitraža pred stalnim arbitražnim sudom.  

'Još je šokantnije da je Plenković zlorabio tijelo UN-a i pred svim državama svijeta doveo u pitanje temeljno načelo mirnog rješavanja sporova, jer poštovanje sudskih odluka nije stvar izbora, već obaveza i stvar poštovanja prava', kazao je Brglez.

Prema njegovim riječima, hrvatski premijer nije uvrijedio samo Sloveniju, nego i druge države, međunarodne institucije, arbitražni sud i arbitre', kazao je Brglez.  

Nakon nastupa hrvatskog premijera Plankovića, koji je u govoru za govornicom UN-a kazao da je postupak arbitraže kompromitirala Slovenija i da je arbitraža zbog toga 'ništetna' te praktično ponovio stajalište Hrvatske i hrvatskog Sabora da o otvorenom graničnom prijeporu treba razgovarati na drugim osnovama, Cerar je kasno sinoć kazao da otkazuje svoj posjet Zagrebu 27. rujna, koji je dva dana ranije dogovorio prilikom susreta s Plenkovićem u New Yorku.  

Prema riječima slovenskog premijera, s Plenkovićem je tom prilikom dogovoreno da će se razgovarati 'i o arbitražnoj odluci' i njenoj primjeni pa je istup hrvatskog premijera u New Yorku, u kojemu je on, po Cerarovoj ocjeni, 'prekršio taj dogovor', učinio da taj susret više nema smisla, zbog čega ga je Cerar otkazao.  

  • +8
Andrej Plenković i Miro Cerar Izvor: Cropix / Autor: Boris Kovacev / CROPIX

Slovenija je, po Cerarovim riječima, spremna na dijalog s Hrvatskom, ali ovaj put pod određenim uvjetima, a to je da Hrvatska prije njega potvrdi da prihvaća arbitražnu presudu i da će surađivati sa Slovenijom na njenoj implementaciji.

U govoru pred Općom skupštinom UN-a, održanom malo poslije hrvatskog premijera, Cerar je naglasio da svjetska zajednica ne može djelovati bez poštovanja i provedbe međunarodnih ugovora, odluka međunarodnih sudova i tribunala te drugih izvora međunarodnoga prava.  

'Poštovanje obveza koje proizlaze iz međunarodnih ugovora i drugih izvora međunarodnoga prava je ugrađeno u Osnivačku povelju UN-a. To je temelj međunarodnog mira i sigurnosti. Štoviše, to je važno jamstvo prijateljskih odnosa i suradnje između država', dodao je Cerar te istaknuo kako su pravna država i međunarodno pravo u središtu slovenske vanjske politike.