eskalacija u sredozemlju

Borrell: Odnosi Europske unije i Turske su na prekretnici, stara carstva vraćaju se na scenu

15.09.2020 u 14:53

Bionic
Reading

Visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell izjavio je u utorak u Europskom parlamentu u Bruxellesu da su odnosi između EU-a i Turske na prekretnici te pozvao da se hitno stvore uvjeti za razgovor s turskim vodstvom o deeskalaciji u istočnom Sredozemlju

"Naši odnosi s Turskom, to mogu sa sigurnošću reći, na povijesnoj su prekretnici. Svijet će krenuti u jednom ili drugom pravcu, ovisno o tome što će se dogoditi sljedećih dana. Stoga tražim od vas potporu za moja nastojanja i nastojanja Vijeća na stvaranju hitno potrebno prostora za suradnju s turskim vodstvom kako bismo deeskalirali situaciju što će omogućiti traženje trajnog rješenje za današnju krizu", rekao je Borrell u raspravi o stanju u istočnom Sredozemlju na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Bruxellesu.

Stanje u istočnom Sredozemlju gdje je napetost posljednjih mjeseci iznimno visoka zbog turskog istraživanja nafte i plina u vodama koje pripadaju isključivoj ekonomskoj zoni Grčke i Cipra, bit će jedna od tema na izvanrednom samitu čelnika EU-a sljedeći tjedan. Posljednjih dana uočavaju se znakovi popuštanja s turske strane.

Jedan od tih poteza je odluka da se ne produlji misija istraživačkog broda raspoređenog od 10. kolovoza u vodama istočnog Sredozemlja, što su grčke vlasti pozdravile.

Borrell je na početku svog obraćanja zastupnicima istaknuo da je na vanjskopolitičkom planu EU suočena sa situacijom za koju možemo reći da se "stara carstva vraćaju, najmanje tri: Rusija, Kina i Turska".

"Tri u prošlosti velika carstva vraćaju se s pristupom prema svojem neposrednom susjedstvu, globalno, koje za nas predstavlja novo okruženje. A Turska je jedan od tih elemenata koji mijenja naše okruženje", istaknuo je Borrell

"Situacija u istočnom Mediteranu zahtijeva hitan i zajednički angažman. Ono što se događalo tijekom ljeta je neprihvatljivo. Turska se mora suzdržati od poduzimanja jednostranih koraka. To je osnovni element koji omogućuje da dijalog napreduje - bolje rečeno - da započne", rekao je Borrell.

Visoki predstavnik je istaknuo da se rješenje ne može tražiti u konfrontirajućem ozračju.

"Turska je važan susjed Europske unije – ne možemo mijenjati zemljopis. Ona je, primjerice, ključni partner u mnogim područjima, poput migracija. Teško je vjerovati da možemo riješiti migracijske tokove bez pomoći Turske, kako na istočnom Mediteranu, tako i sada s libijskom krizom i u središnjem Sredozemlju", rekao je Borrell.

Zastupnici Europskog parlamenta kritizirali su Tursku, osim zbog izazivanja napetosti, i zbog njezine politike naseljavanja sjevernog dijela otoka Cipra te zbog pretvaranja Aja Sofije u džamiju. Borrell je izrazio zabrinutost i zbog razvoja događaja u samoj Turskoj gdje se uočava nazadovanje u području vladavine prava i temeljnih sloboda.