I TO SMO DOČEKALI

Biskup Uzinić se ispričao zbog financijskih eskapada

24.01.2014 u 19:59

Bionic
Reading

Dubrovački biskup Mate Uzinić rekao je danas u vezi s poslovanjem tvrtaka povezanih s Dubrovačkom biskupijom od 2002. do njegova preuzimanja te biskupije 2011. godine kako tu ništa nije bilo protuzakonito, nego je samo riječ o sklopu loših okolnosti, te se ispričao svima koje su pokolebali u njihovoj vjeri i povjerenju u Crkvu

Biskup Uzinić govorio je danas na susretu s novinarima o poslovanju tvrtaka povezanih s Dubrovačkom biskupijom, o čemu su proteklih dana pisali mediji.

'Ništa nije bilo protuzakonito, sve su tvrtke osnovane legalno, već je samo riječ o sklopu loših okolnosti kojima nismo bili dorasli, međutim - to nas ne opravdava jer bismo upravo mi trebali biti moralna vertikala u društvu, a nismo', rekao je biskup Uzinić. On je novinarima kronološki iznio činjenice vezane uz poslovanja Dubrovačke biskupije, ističući kako ništa nije bilo protuzakonito te da biskupija nije ni pod kakvom istragom institucija poput Uskoka ili DORH-a.


'U svoje osobno ime i u ime Dubrovačke biskupije ispričavam se svima onima koje smo sablaznili i osobito onima koje smo pokolebali u njihovoj vjeri i povjerenju u Crkvu', rekao je biskup Uzinić u vezi s aferom s tvrtkama čije je poslovanje izravno ili posredno posljednjih godina vezano uz Dubrovačku biskupiju, a riječ je o razdoblju od 2002. do 2011. godine, kada je preuzeo biskupiju.

Istaknuo je kako su njegov prethodnik Želimir Puljić i Dubrovačka biskupija osnovali samo jedno poduzeće - Benfortunu, a ostale tvrtke s kojima je poslije poslovala osnovale su fizičke osobe.

Financijskim transakcijama u koje je Dubrovačka biskupija, po biskupovim riječima, bila uvučena izgubilo se 20 milijuna kuna. Inače, prošlogodišnji prihodi u Dubrovačkoj biskupiji bili su 15.569.619 kuna, od čega je nešto više od devet milijuna ostvareno na temelju ugovora sa Svetom Stolicom.

'Navedene tvrtke i ustanove, Biozon d.o.o. i njegove tvrtke kćeri, osnovane su radi razvoja elektromagnetskoga visokoga frekventnog medicinskog ozonskog generatora, organiziranja njegove proizvodnje i plasmana na tržištu, a u sve to se Dubrovačka biskupija uključila se novčanim ulaganjima u razdoblju od 2006. do 2008. U tim tvrtkama biskupija je sudjelovale ulaganjem oko 20 milijuna kuna, no ne i u njihovim aktivnostima. Biskupija nema nikakve veze s kreditima koji su se u tom vremenu realizirali, niti s time što oni nisu vraćeni, već samo osnivači Biozona d.o.o. i s njime povezanih tvrtki, rečeno je. Kako je zaključeno, Dubrovačka biskupija je samo žrtva neodgovornog poslovanja dotadašnjeg vlasnika - osnivača Biozona d.o.o. i s njim povezanih tvrtaka.