Jedan od zanimljivijih obračuna na predstojećim lokalnim izborima bit će sraz na ljevici, preciznije onaj između bivšeg i sadašnjeg koalicijskog partnera SDP-a, stranke Centar Ivice Puljka i stranke Možemo!. Mjesto bitke su Split i Splitsko-dalmatinska županija
U samom Splitu dvije lijeve stranke su u čvrstoj koaliciji protiv Puljka, evidentno pogonjenoj i osobnim animozitetima iz kratkog perioda u kojem su zajedno obnašali vlast, prije nego što je ovaj isprovocirao ponovljene izbore i došao do apsolutne većine u Gradskom vijeću.
U Splitsko-dalmatinskoj županiji pak SDP je tjednima vagao (i bio podijeljen) oko eventualne podrške nezavisnoj, ali i Puljkovoj kandidatkinji za županicu Ivani Ninčević Lesandrić. Na koncu su i pod utjecajem stanja u Splitu odlučili kandidirati Ranka Ostojića, premda su sva istraživanja pokazala da on, iako ima šansu ući u drugi krug izbora, nema nikakvu šansu pobijediti HDZ-ovog župana Blaženka Bobana.
Za razliku od Ninčević Lesandrić, kojoj je teže ući u drugi krug, no u njemu jedina od svih protukandidata ima realnu šansu uspjeti. Takve špekulacije su, doduše, pomalo utihnule otkako je izbila afera s bespravnom gradnjom njezina supruga, pa su sve manji i prigovori na račun SDP-a i Možemo! da su zbog svojih interesa spriječili svrgavanje HDZ-a s vlasti u ovoj županiji, prvi put u 32 godine.
Još od samog starta kampanje bilo je sasvim jasno da će u samom Splitu naglasak biti na sukobu između Puljka i šefa gradskog SDP-a Davora Matijevića: bore se za otprilike slično biračko tijelo i premda ovaj prvi po svim anketama ima najmanje dvostruku prednost, nije nebitno kako će izgledali sastav Gradskog vijeća u budućnosti i hoće li se moći sastaviti većina bez onih s kojima Puljak ne želi koalirati - a to su HDZ, Kerumov HGS i Matijević poimence, dakle bez SDP-a, Možemo! i drugih lijevih stranaka.
Matijeviću je cilj ulazak u drugi krug preko Tomislava Šute, a tvrdi da 'jedini može pobijediti Puljka'. Za njegov rejting dramatično je djelovalo otkriće o sumnjivim ugovorima o doživotnom uzdržavanju nemoćne stranačke kolegice i navodnom pokušaju otimačine njezine imovine, zbog čega je USKOK u utorak pokrenuo izvide.
Od tada ga nekritički brane koalicijski partneri na lokalnom, ali i na nacionalnom nivou, a posebno neobično zvuči izjava koordinatorice Možemo da 'ima pametnijeg posla od čitanja kuverti', odnosno navodno kompromitirajuće dokumentacije o Matijeviću koju joj je osobno dostavio Puljkov zamjenik Bojan Ivošević.
Puljak joj je zbog toga uputio otvoreno pismo, a i u utorak je ponovio da se užasava mogućnosti da 'serijski prevarant' poput Matijevića u budućnosti bude presudan faktor u političkom životu grada.
'Brak iz interesa'
O cijelom spletu neobičnih do krajnje bizarnih okolnosti i poteza ljevice razgovarali smo s komunikacijskom stručnjakinjom i političkom analitičarkom Ankicom Mamić, a ona je naglasila da na ovim izborima ne sudjeluje u kampanji bilo koje stranke ili kandidata.
'Dvije su ključne teze: kao što je politički brak HDZ-a i Domovinskog pokreta nastao iz interesa, a ne međusobne ljubavi i razumijevanja, na istim osnovama nastala je i suradnja SDP-a i Možemo!. Obje stranke osvijestile su činjenicu da su same sebi naštetile jer nisu zajednički izašle na prethodne parlamentarne izbore, čime bi vlast HDZ-a bila ozbiljno ugrožena, pa sada na lokalnim izborima pokušavaju maksimalizirati koalicijski potencijal. I jedni i drugi rade to s figom u džepu, bez autentičnih simpatija jednih za druge', kaže Mamić za tportal.
'Druga teza glasi: Možemo! je u zamjenu za podršku u Zagrebu, gdje im oni evidentno trebaju i pitanje je hoće li im njihova podrška biti dovoljna, prepustilo SDP-u da u svim drugim sredinama vodi igru', dodaje ova stručnjakinja.
Po Mamić, SDP kao najjača stranka na ljevici, kojoj nakon promjene vodstva raste rejting - premda nitko ne može objasniti zašto se to događa - sada se osjeća sigurnije u svim sredinama osim Zagreba. Ondje čak nemaju svog kandidata za gradonačelnika, pa čak ni za njegove zamjenike, što se može smatrati sramotom.
Možemo!, s druge strane, vrlo dobro razumije da u Zagrebu nema s kime drugim koalirati osim sa SDP-om, pa su zbog toga pristali i na neke neprincipijelne poteze i političku pragmu.
'U takvoj konstelaciji odlučili su kandidirati Ranka Ostojića za splitsko-dalmatinskog župana, umjesto da podrže Ninčević Lesandrić, a time su de facto povećali izglede HDZ-a da zadrži vlast. Upravo ta županija HDZ-u je nemjerljivo važna i njezin gubitak teško da bi ikako mogli opravdati', objašnjava Mamić za tportal.
Slučaj Matijević
Obranu Matijevića od afera koje su o njemu isplivale, barem u obliku u kojoj ju je iznijela Sandra Benčić, smatra krajnje neuvjerljivom.
'Po svemu sudeći, u tom slučaju nije stvar samo u predizbornim igrama, nego postoje i stvarni problemi. Benčić nije postupila principijelno - mogla je barem pričekati i pozvati se na činjenicu da političari ne smiju raditi posao institucija', kaže sugovornica tportala.
I Mamić je zaparala uši nedavna izjava Siniše Hajdaša Dončića u kojoj je Puljka prozvao liberalom - 'a liberali su u Hrvatskoj najbliži HDZ-u', rekao je šef SDP-a.
'Hajdaš Dončić ne smije zaboraviti da su zadnji ozbiljni liberali, dakle HSLS Dražena Budiše, doveli njegovu stranku na vlast na izborima 2000. godine. I drugo, činjenice da je Puljak navodno blizak HDZ-u mogao se sjetiti prošle godine, kada je njega i kandidate njegove stranke stavio na liste SDP-a za Sabor', zaključuje Mamić.