ZAVRŠILA EDUKACIJA

Policija i carina sada još lakše prepoznaju ilegalni softver

26.03.2014 u 06:40

Bionic
Reading

Program obuke državnih službenika zaduženih za provedbu prava intelektualnog vlasništva i autorskog prava na softver proveden je tijekom ožujka u četiri najveća hrvatska grada

Udruženje BSA | The Software Alliance, Ministarstvo unutarnjih poslova, Carinska uprava Ministarstva financija i udruženje BOA - Brand Owners Association objavili su uspješan završetak programa obuke o licenciranju softvera i krivotvorenju robe na hrvatskom tržištu, provedenog tijekom ožujka diljem Hrvatske.


Nositelji prava i nadležna tijela proveli su obuku tijekom ožujka u četiri najveća hrvatska grada - Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. Obuci je nazočilo više od 160 predstavnika nadležnih tijela - Ministarstva unutarnjih poslova i Carinske uprave Ministarstva financija.

Među ostalim, obuka je obuhvatila direktive i smjernice EU, a pripremili su je i održali udruženja BSA i BOA te predstavnici nositelja prava. Obuka je podijeljena na utvrđivanje licenciranosti računalnih programa, prepoznavanje i zaštita originalnih proizvoda zaštićenih registriranim žigovima, carinsku provedbu prava intelektualnog vlasništva prema Uredbi 608/2013 te postupanje prema krivotvorenoj robi na tržištu

'Cilj udruženja BSA jest promocija licencirane uporabe softvera kako bi se osigurali ujednačeni uvjeti razvoja industrije i lokalnog gospodarstva. Zadovoljstvo nam je biti dijelom projekta u sklopu kojeg je provedena obuka državnih službenika, a koja će dodatno poboljšati zaštitu i provedbu prava intelektualnog vlasništva u Hrvatskoj', rekla je Ivana Jurin Puhalo, pravna zastupnica BSA u Hrvatskoj.

'Početkom siječnja ove godine na snagu je stupila uredba 608/2013 koja donosi nove mehanizme u carinskoj provedbi prava intelektualnog vlasništva. Carinska je uprava, ukidanjem Državnog inspektorata, u potpunosti preuzela kontrolu nad provedbom prava intelektualnog vlasništva te postupanja prema krivotvorenoj robi na tržištu, pa su detaljne obuke carinskih službenika poželjne su i dobrodošle', izjavio je Ninoslav Babić, viši upravni savjetnik iz Carinske uprave Zagreb.


'Zaštita intelektualnog vlasništva jedan je od prioriteta MUP-a. U strateškom planu za razdoblje od 2014. do 2016. godine, izražena je potreba da se osnaži otkrivanje kaznenih djela protiv intelektualnog vlasništva. Posebno nas veseli suradnja s drugim agencijama kao i s nositeljima prava bez čije potpore ne bismo mogli kvalitetno obavljati svoj posao', ocijenila je Kristina Posavec, voditeljica Odjela za visokotehnološki kriminalitet MUP-a.

BSA zaprima anonimne prijave o softverskom piratstvu putem besplatnog telefona 0800/32 32 32 i e-mail adrese infocroatia@bsa.org. Svaku prijavu koja pobuđuje sumnju na umnožavanje, korištenje ili distribuciju nelicenciranog računalnog softvera, BSA provjerava prije prosljeđivanja nadležnim tijelima ili korištenja raspoloživih pravnih sredstava za zaštitu autorskih prava svojih članova.