POVRATAK MODRIĆA U BRITANIJU

Swansea City računa na novi uzlet s Modrićem, makar i zbog njegovih fanova na Instagramu

18.05.2025 u 14:49

Bionic
Reading

Koliko se zna, protiv njih je u dresu Tottenhama igrao dva puta, što znači da je bar jednom bio u drugom po veličini velškom gradu. Malo je teško vjerovati da su mu oduvijek bili u srcu i da bi navijači stoga slagali krilatice tipa 'vrime je'. A opet, Luka Modrić nedavno je postao suvlasnik Swansea Cityja, kluba koji igra u Championshipu, drugom rangu engleskog nogometa

Nije, naravno, kapetan hrvatske reprezentacije i Reala ušao u rang arapskih tajkuna, njegovo suvlasništvo je manjinsko, premda postoci nisu otkriveni. Zapravo i nije izravno ušao u klupsku vlasničku strukturu, već je ulaganjem postao dio fonda koji ima oko 77 posto udjela. To ga, naravno, nije spriječilo da se odmah obrati navijačima:

'Hej, navijači Swanseaja, ja sam Luka Modrić i uzbuđen sam što postajem dio ovog putovanja. Ovo je uzbudljiva prilika, Swansea ima jak identitet, sjajnu navijačku bazu i ambiciju igranja na najvišoj razini', rekao je u javnoj objavi, držeći loptu s klupskim grbom.

Jasno, ova je vijest na Otoku izazvala iznimnu pažnju jer se ne događa često da tako velika nogometna zvijezda postaje vlasnikom relativno malog kluba, a da s njim u životu nije imao veze. Kylian Mbappe ima veliki udjel u francuskom drugoligašu Caenu, ali je bar u mladosti skoro zaigrao u njemu. Otkud Modrić u Walesu, u klubu koji se nalazi na sredini ljestvice u Championshipu?

Ne baš tako slučajno. Kako je pisao The Athletic, sportski prilog New York Timesa, njegovi većinski vlasnici, američki biznismeni Brett Cravatt i Jason Cohen, već su neko vrijeme tražili neko poznato nogometno ime koje bi im se priključilo kao ulagač. Njihov fond Swansea Football LLC ima, po službenim podacima, 77,4 posto dionica, britanski poslovnjak Nigel Morris vlasnik je 14 posto, a udruga navijača Swanseaja drži 7,6 posto.

Cilj Cravatta i Cohena bilo je ojačanje profila kluba, onako kako su to napravili u trećeligašu Birmingham Cityju privlačenjem velikana NFL-a Toma Bradyja, a da ne govorimo o bajci zvanoj Wrexham pod vodstvom filmske zvijezde Ryana Reynoldsa. S Modrićem je sve ipak ponešto drukčije, ponajviše zbog njegove igračke karijere koja još traje.

U vidokrug vlasnicima kluba ušao je nakon upoznavanja Cravatta i Modrića preko zajedničkog prijatelja u listopadu prošle godine. Biznismenu se odmah upalila lampica - osvajač Zlatne lopte, međunarodna popularnost i poštovanje, rijetko viđena količina skupljenih trofeja... Sve to ulazilo je u kriterije koje su zacrtali. Modriću se, naravno, još igra nogomet, ali očito misli i na život nakon karijere na terenu. Kad mu je Cravatt predložio ulaganje, vlasnički udjel i potencijalnu uključenost u sportsku stranu vođenja kluba, zainteresirao se.

Modrić je poznat kao nogometni fanatik koji prati zbivanja pa mu svakako ni Swansea nije nepoznanica. Kako smo rekli, upoznao ih je igrajući za Tottenham, kad su Velšani prvi put u svojoj povijesti ušli u Premier Ligu, iz koje su opet ispali 2018. U to vrijeme osvojili su i svoj jedini trofej, Liga kup 2013. U razgovorima koji su uslijedili sve je teklo glatko, Modrić i njegov savjetnički tim vidjeli su da imaju posla s ozbiljnim ljudima. S druge strane, lider Vatrenih odmah je upoznao vodstvo Reala o svojim planovima, premda je još uvijek neizvjesno hoće li nastaviti igrati za kraljevski klub. Zbog toga se neko vrijeme i čekalo s objavom posla, trebalo se fokusirati na pokušaje Reala - pokazat će se, neuspješne - da osvoji bar neki trofej ove godine.

Premda nije službeno objavljena visina ulaganja i vlasničkog udjela, neslužbene procjene vrte se oko pet posto. Za Modrića je to velika poslovna prilika jer sigurno nije ušao u priču zbog altruizma, nego da bi dodatno zaradio. On je od ranije uključen u poslove s nekretninama i ima razrađenu tvrtku u Madridu, u kojem želi ostati živjeti nakon završetka karijere.

Za klub je pak ovo razlog za uzbuđenje i rast navijačkih ambicija. Svjesni su svi toga da se Realova desetka neće pojaviti u veznom redu momčadi, makar - tko zna? - ako se Real odluči riješiti njegovih usluga. Kažu da nije čak ni zatražio ured na stadionu. No trebao bi biti puno više od zvučnog imena i čini se da je Modrić dobro zagrizao te da, koliko god želi učiti o poslovnoj strani nogometa, toliko želi prenijeti svoja iskustva mlađima. Po najavama, pomagat će u traganju za novim igračima, ali još više će se koristiti njegov potencijal privlačenja sponzora i općenito jačanja marketinga. Ipak čovjek ima 28 trofeja samo s Realom i 37 milijuna pratitelja na Instagramu.

Velški klub objavio je da je u 2024. imao gubitak od oko 15 milijuna funti, što je nešto manje od godinu prije. Svjesni su da će do profita teško doći na domaćem tržištu, pa se moraju okrenuti međunarodnoj publici, uz razvoj boljeg modela angažmana igrača. Modrić može pomoći na oba plana, ma kako izgledala njegova buduća karijera. I dalje se nada produženju 'braka' s Realom, ali je to sve manje vjerojatno nakon što je Florentino Perez obećao dres s brojem deset Florianu Wirtzu, a koji dolazi iz Bayera u paketu s trenerom Xabijem Alonsom.

Navijači podijeljeni

Swansea je jedan od četiri velška kluba koja igraju u nekoj od engleskih liga. U Championshipu je i Cardiff City, njihov najveći rival. Dogodine će im se u drugom razredu priključiti i senzacionalni Wrexham, a koji je u tri sezone skočio za tri stepenice. Ostaje još Newport County u League 2, četvrtoj diviziji.

Navijači su na svojim grupama i forumima na vijest o Modriću reagirali u rasponu od oduševljenje do duboke skepse. Komentari se kreću od nade da će veliko ime privući pažnju i time donijeti uspjeh, preko prognoze da bi se više moglo zaraditi prodajom prava na ime stadiona, koji se sad zove jednostavno Swansea.com, pa sve do sumnji da je Modrićev ulaz u vlasništvo samo paravan za neke od manje popularnih ulagača, recimo iz arapskog svijeta. Nismo primijetili spominje li itko Modrićeve hrvatske sudske amnezijske epizode. Ima i ambicioznijih nada i već se - uglavnom bez snažnijeg pokrića - govori o juniorima Reala koje bi Modrić mogao dovesti u Swansea.

Zlatne je dane klub iz drugog po veličini velškog grada imao od 2011. do 2018. igrajući u Premiershipu, a sve otad je manje ili više strma nizbrdica. Istina, 2021. su došli do finala play-offa u Championshipu, ali dalje nije išlo. U jednom trenutku im je ove sezone prijetilo ispadanje u treći razred, ali onda su otpustili trenera Lukea Williamsa. Zamijenio ga je, zasad privremeno, Alan Sheehan i odveo klub u sigurne vode po sredini ljestvice. Sad se nadaju boljim danima, ne samo zbog Modrića, nego i najave novih ulaganja u igrački kadar. To bi im trebalo donijeti i veću posjećenost - na stadionu kapaciteta 21 tisuću mjesta prosječno ih gleda 15 tisuća, najmanje od 2009. Što bi većina naših klubova dala za takav prosjek? A riječ je o drugoligašu.

Nekoliko bljeskova

Klub je osnovan 1912. pod imenom Swansea Town u kraju u kojem je ragbi uvijek bio popularniji i tada je igrao u ondašnjoj Južnoj ligi, pa je čak osvojio Kup Walesa u svojoj prvoj sezoni. Desetljećima je pak uglavnom tavorio u nižim rangovima, uz nekoliko bljeskova između dva svjetska rata, poput polufinala FA kupa ili pobjede nad Real Madridom u prijateljskom susretu u Madridu, kad su sprašili Los Blancose 3:0, ili još jednog polufinala FA kupa u šezdesetima.

A onda su ostvarili nešto slično onome što je sada uspjelo Wrexhamu. Naime u četiri sezone tri su puta prelazili u viši razred i onda 1981. ušli u First Division, preteču današnje Premier lige. Bilo je to vrijeme u kojem ih je vodio veliki napadač John Toshack, legenda Liverpoola i Walesa. Pod njegovim vodstvom ne samo da su ušli u najviši rang, nego su na kraju prve sezone bili šesti, što je i danas najveći ligaški uspjeh u povijesti kluba, uz spomenuto osvajanje Liga kupa 2013.

No nakon bljeska uslijedio je novi sunovrat i samo pet godina nakon velikih trenutaka među najboljima opet su igrali u četvrtoj ligi.

Rijetko viđen uzlet

I onda opet munjevit, rijetko viđen uzlet na kraju prvog desetljeća 21. stoljeća s ulaskom u Premiership 2011. kao vrhuncem, kad ih je upoznao i Modrić. Nakon onog jedinog važnog trofeja u povijesti kluba zaigrali su i u europskom natjecanju, Europskoj ligi 2013./14. Nije im to bilo prvi put da izlaze na kontinent, ali su u nekoliko nastupa u Kupu pobjednika kupova kao osvajači velškog kupa rijetko išli dalje od prvog kruga, dok se još igralo 'na ispadanje'. Sada su dogurali do šesnaestine finala, usput pobijedivši Valenciju u gostima 3:0, ali ih je potom u dvije utakmice izbacio Napoli Rafe Beniteza.

O tom brzom napredovanju od četvrtog do prvog razreda engleskog nogometa, dobrim dijelom uz pomoć ulaska navijača u vlasničku strukturu, snimljen je i izvrsni dokumentarac 'Jack to a King – The Swansea Story', a moglo ga se vidjeti i na pojedinim kabelskim programima kod nas.

Jasno, kao zahvalnost za tadašnju potporu, društvo navijača i danas drži dio vlasništva. Dapače, zajamčeno im je pet posto, ali su svojim ulaganjima došli do spomenutih nešto više od sedam posto. Časopis Supporters Direct je 2012., na vrhuncu Swanseaja, takvu praksu proglasio 'najboljim primjerom uključenja navijača u izravno upravljanje nekim klubom'.

Može li Swansea sada opet prema zvjezdanim trenucima? Ulazak Modrića u vlasničku strukturu sasvim sigurno neće sam utjecati na to, ali se u velškom klubu nadaju da će to biti poticaj i za financijski i za sportski uzlet. Ipak je u pitanju moderni nogomet, svijet u kojem za uspjeh momčadi može biti važan i broj pratitelja manjinskog suvlasnika na Instagramu. Tu će se negdje valjda umiješati i nogometna igra.