teška situacija

Neočekivan problem za Hrvatsku i izbornika Dalića uoči odlučujuće utakmice za Euro; ovo nam se još nije dogodilo

14.10.2019 u 06:17

Još za vrijeme kvalifikacijske utakmice protiv Walesa koja je završila neriješeno 1:1, u borbi za plasman na Euro 2020. godine, bilo je jasno kako hrvatski izbornik Zlatko Dalić u sljedećoj utakmici i protiv Slovačke, koja se igra u Rijeci 16. studenoga, mora promijeniti kompletnu obranu jer je ostao bez oba stopera Dejana Lovrena i Domagoja Vide

U Cardiffu, glavnom gradu Walesa, vodila se velika borba za bodove u borbi za plasman na Euro 2020. godine. No, isto tako hrvatski su igrački, pogotovo oni kojima je prijetila suspenzija zbog žutih kartona, dobili upute svojih trenera 'kako se moraju paziti'. No, usprkos tome glavni sudac, Nizozemac Björn Kuipers, bio je 'lak na kartonima' pa je tako vrlo rano, u 15. minuti Vidi (neoprezan start) te u 45. minuti Lovrenu (prigovor), kaznio oba hrvatska stopera zbog čega neće moći igrati u sljedećoj kvalifikacijskoj utakmici protiv Slovačke u Rijeci 16. studenog. A obzirom na rezultat u Cardiffu i 'samo' jedan osvojeni bod jasno je kako sada Hrvatskoj protiv Slovačke treba bod kako bi odlzaka na Euro 2020. bio siguran. Tako jedno kolo prije kraja kvalifikacija Hrvatska s bodom protiv Slovačke sigurno osvaja skupinu, ali porazom može završiti tek treća te tako ostati bez plasmana na Euro. Nimalo ugodna situacija…

Nema sumnje kako je ovakav rasplet zadao glavobolju izborniku Zlatku Daliću koji je uoči okršaja kod Walesa naglasio, kada je najavio neke promjene u sastavu Hrvatske, 'kako mu ne pada na pamet mijenjati obranu.' Dakle, to samo govori kakvo povjerenje ima u svoje stopere Vidu i Lovrena bez kojih očito ne može zamisliti prvih 11 Hrvatske. Vjerojatno ga je jako naljutilo Lovrenova nesmotrenost jer se upustio u takav razgovor sa sucem...

• +45
Kvalifikacije za Europsko prvenstvo, skupina E, 7. kolo, Wales - Hrvatska Izvor: Pixsell / Autor: Sanjin Strukic/PIXSELL

No, sada je Dalić uoči odlučujuće utakmice prisiljen promijeniti cijelu obranu, a koja će dva igrača zaigrati na poziciji stopera na Rujevici za mjesec dana vjerojatno još uvijek niti Dalić ne zna. Iako je svjestan kako taj problem mora što prije riješiti. Svakako na ovakav rasplet nije računao.

Tko zna, možda priliku dobije od prve minute 25-godišnji igrač Dinama Dino Perić koji sjajno igra na poziciji stopera i dominira svojom visinom od 195 cm. Poznato je kako poziciju stopera može pokriti i Tin Jedvaj, a naravno izbornik još ima nekoliko igrača na raspolaganju (Mitrović, Škorić…).

Naravno, za očekivati je kako će Dalić pozvati Duju Ćaletu-Cara koji je zbog neodazivanja u mladu reprezentaciju bio na tzv. hlađenju. No, obzirom na rasplet kvalifikacija sada je Hrvatskoj Marseilleov stopera itekako potreban.