kvalifikacije za euro 2020.

Hrvatska nakon velikog preokreta izborila plasman na Euro 2020. godine; Slovacima presudili Vlašić, Petković i Perišić

16.11.2019 u 22:48

Hrvatska je pobjedom 3:1 nad Slovačkom osigurala vrh skupine E kvalifikacija za odlazak na Euro 2020. godine. U prvom dijelu gledali smo 'mučenje' Hrvatske, a koje je pogoršalo i vodstvo Slovaka, no nakon što je izbornik Dalić u igru uveo Brekala uslijedio je potpun preokret, poslije kojeg je i stigla pobjeda, odnosno plasman na završnu kontinentalnu smotru

Računica je bila jasna. Hrvatskoj je za ostvarenje konačnog cilja trebala pobjeda nad Slovačkom, ali za nju je trebalo odraditi svih 90 minuta. No u prvih 45 Hrvatska nije bila na nivou na kojem smo je navikli gledati. Nešto se ipak pitalo i goste.

Naime, Slovačka je uoči ogleda na Rujevici najavljivala posve drugačije lice nego što smo ga vidjeli u Trnavi, u kojoj su Dalićevi igrači bez problema stigli do sigurne i uvjerljive pobjede 4:0.

I već od prve minute vidjelo se da su igrači češkog trenera Hapala naučili nešto iz tog poraza. Imala je Hrvatska loptu u svom posjedu, no ovog puta one su puno teže stizale do Petkovića, koji je u prvoj utakmici radio dar-mar.

Naravno, s većim posjedom lopte Hrvatska je češće i dolazila do suparničkog kaznenog prostora, ali čak i kada je nešto prošlo, golman Dubravka uspijevao je to zaustaviti.

Tako smo zabilježili u 5. minuti priliku Brune Petkovića, a potom i Modrićev pokušaj koji je kasnio koju sekundu, što je bilo dovoljno da se postavi slovački blok.

Prvu opasniju akciju gosti su izveli u 10. minuti, ali Ćaleta-Car uspio je zaustaviti ubačaj Maka.

Izbornik Dalić očito je uočio da 'prema naprijed' ne ide baš tako jednostavno, pa su Rebić i Perišić zamijenili strane, što je Bayernovog igrača dovelo u dvije, tri poluprilike.

• +13
Navijači u Rijeci zagrijavaju se za utakmicu Izvor: Pixsell / Autor: Igor Soban/PIXSELL

Sredinom prvog dijela u prilici je bio i Ćaleta-Car, ali njegov udarac glavom golman gostiju uhvatio je bez problema. Ni Brozovićev udarac iz 25. minute nije otišao u željenom smjeru.

Ipak, koliko god Hrvatska kontrolira sredinu terena, takva igra nije bila ni preslika one iz Trnave. A Slovacima je to dalo krila. Baš kao i njihovim navijačima, koji su u pojedinim trenucima posve nadglasali hrvatske navijače na Rujevici.

I onda je u 32. minuti stigao pravi 'hladni tuš'. Gosti su poveli kontru po lijevoj strani, Jedvaj je ispao, a nakon Lobotkinog ubačaja Boženik je bez problema zabio za neočekivano vodstvo Slovaka 0:1.

S time da je samo minutu prije i Pekarik opasno pucao, ali Livaković je tada bio puno uspješniji.

Opterećeni rezultatskim zaostatkom, ali i uz jak pljusak, Hrvatska je u drugom poluvremenu prebacila u 'brzinu više'.

I dok je Hrvatska pokušavala organizirati nešto 'prema naprijed', Slovaci su čekali svoju priliku u kontrama. A takvu je nakon šest minuta nastavka imao Mak, no pucao je neprecizno.

Prvi Dalićev potez vidjeli smo u 54. minuti, kada je umjesto indisponiranog Rebića na teren poslao Josipa Brekala. I bio je to pun pogodak.

Samo minutu kasnije Dino Perić presjekao je akciju gostiju, dodao do Nikole Vlašića, a koji udarcem iz daljine pogađa za 1:1.

U tom trenutku pao je ogroman teret s leđa hrvatskim igračima, ali i navijačima koji su napokon 'pustili glas'.

I sve to kao uvertiru u drugi gol, koji je u 60. minuti zabio Bruno Petković, ali nakon odlične Modrićeve reakcije, prvo ukradene lopte, a potom i ubačaja iz kuta, koji je odsjeo na glavi Dinamova napadača.

• +41
Kvalifikacije za Europsko prvenstvo, skupina E, 9. kolo, Hrvatska - Slovačka Izvor: Pixsell / Autor: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Ako je u prvom dijelu i bilo dvojbi, odnosno strahova kako će utakmica završiti, u 15-ak minuta drugog dijela oni su posve nestali. Jer osim dva gola, redale su se prilike. Pa je tako Petković u 63. minuti opet bio u odličnoj prilici, ali Dubravka je uspio zaustaviti loptu.

Nade gostiju posve su splasnule u 67. minuti, kada je Robert Mak dobio drugi žuti, odnosno isključujući crveni karton.

S igračem više i rastrčanim Brekalom krenuo je presing na Slovake, a upravo je Wolfsburgov igrač u 70. minuti bio u velikoj prigodi.

Ali ono što tada nije ušlo, ušlo je četiri minute kasnije, kada je Ivan Perišić odlično ispratio Barišićev ubačaj s lijeve strane. I u tim trenucima više nije bilo važno što se nebo nad Rijekom otvorilo jer Hrvatska je povela 3:1.

Imao je Perišić priliku povećati prednost, ali njegov udarac u 78. minuti otišao je tek koji centimetar od desne vratnice.

Luka Modrić, nepotrebno je naglašavati, opet bio glavni igrač i prava je šteta što njegov pokušaj u samoj završnici nije odsjeo u mreži. Bio bi to šlag na torti njegove još jedne odlične predstave i nagrada za sve što je pokazao. Ne samo ove večeri na Rujevici. Naime, neki su najavljivali da bi ovo mogla biti i posljednja Modrićeva utakmica u hrvatskom dresu u domovini.

Ali prije toga, sigurni smo, Modrić će s Hrvatskom odigrati još jedan veliki turnir, na Europskom prvenstvu u ljeto 2020. godine.