mi smo im 'omiljeni plijen'

Francuski mediji slave pobjedu 'tricolora' u Zagrebu; je li moguće da ovako podcjenjuju naše 'vatrene'?

15.10.2020 u 10:11

Hrvatska nogometna reprezentacija ni u osmom pokušaju nije uspjela pobijediti Francuze. 'Tricolori' su u 4. kolu UEFA Lige nacija u srijedu navečer na Maksimiru slavili 2:1 iako je Hrvatska odigrala jako dobru utakmicu. No, to nije bilo dovoljno protiv aktualnih svjetskih prvaka, pa se sada francuski mediji naslađuju novom pobjedom protiv 'vatrenih'

'Rezultat nije isti kao u rujnu (4:2), ali ni protivnik više nije onaj isti koji je bio u finalu Svjetskog prvenstva. Ovaj susret Francuske i Hrvatske pokazao je dobar nogomet', piše L'Equipe koji napominje kako je Hrvatska u drugom dijelu utakmice ipak bila bolja od 'tricolora':

'Uz više efikasnosti u prvom poluvremenu mogla se izbjeći strepnja u drugom dijelu. Francuska se tresla do kraja utakmice nakon zabijenog drugog gola. Golman Lloris nas je dva puta spasio, ali Francuska je ostvarila ono po što je došla u Zagreb, pobjedu i tri boda.'

Jasno, nije moglo proći bez naslađivanja. Ovo je bio osmi međusobni susret Hrvatske i Francuske, šest su puta slavili 'tricolori', dva su završila bez pobjednika...

'Hrvatska je omiljeni plijen naše reprezentacije. Vrlo dobar početak meča pa kasni drugi pogodak kojeg ništa nije najavljivalo jer smo se ponekad tresli. Tricolori su odradili večer i nastavili mučiti Hrvatsku, svog omiljenog suparnika', piše L'Equipe te posebno ističe strijelca prvog gola Antoinea Griezmanna:

'Njegov nastup protiv Portugala bio je kritiziran, ali Griezmann je sada - barem djelomično - odgovorio. Ponovno je postavljen iza dvojice napadača, ponovno nije previše sudjelovao u igri, ali je na najbolji mogući način podsjetio da može zabiti u bilo kojem trenutku. Opravdao je tako povjerenje koje mu daje Didier Deschamps.'

• +34
Hrvatska - Francuska, UEFA Liga nacija, 14.10.2020. Izvor: Pixsell / Autor: Sanjin Strukic/PIXSELL

France Football je pohvalio igru Hrvatske, no više u kontekstu kritike svojim reprezentativcima...

'Ako su Hrvati i njihov izbornik smatrali da su u finalu Svjetskog prvenstva 2018. godine i prošli mjesec dvije francuske pobjede bile nezaslužene, ovaj put stvarno možemo reći da je njihova reprezentacija zaslužila više od poraza', piše FF i pojašnjava:

'Francuska reprezentacija svoj listopadski program završava čudesnom pobjedom u Hrvatskoj. I to je ono što je najvažnije, jer nemamo se čega puno sjećati iz ove utakmice. Bila je to vrlo spora utakmica Deschampsovih izabranika, poslije prvih 20 minuta kao da su se ugasila svjetla, Hrvatska je pokazala očitu dominaciju, Luka Modrić i društvo su bili puno bolji na terenu...'

Le Figaro je kao junake francuske pobjede na Maksimiru izdvoji tri igrača 'tricolora', ali i poslao znakovitu kritiku za lošu utakmicu.

• +12
Hrvatska - Francuska, navijači, UEFA Liga nacija, nogomet, 14.10.2020. Izvor: Cropix / Autor: Damir Krajac / CROPIX

'Griezmann, Mbappe, Lloris - oni su najzaslužniji za trijumf u Zagrebu. Prva dvojica su zabili golove, a Lloris je zaustavljao opasne hrvatske napade. Treba istaknuti kako je u drugom poluvremenu Hrvatska bila bolja, ali Deschamps je na vrijeme probudio našu reprezentaciju uvođenjem Pogbe u igru. On prvo u 77. minuti nije realizirao sjajnu priliku, ali to ga nije omelo da dvije minute kasnije pošalje milimetarski preciznu loptu Digneu i pokrene akciju za pobjednički gol Mbappea', navodi Le Figaro te ističe:

'Na kraju ipak treba biti iskren i priznati kako je reprezentacija Francuske dobar dio utakmice odigrala bez 'okusa i mirisa'. Ali, nogomet je takav i Hrvati to znaju bolje od bilo koga drugoga. Dominirali su i kontrolirali utakmicu, a opet su poraženi od Francuske treći put zaredom. Kod Hrvata je nakon primljenog prvog gola proradio prkos i ponos. Nikad nisu pobijedili Francusku i htjeli su srušiti tu statistiku. Hvala Griezmannu, Mbappeu i Llorisu što Hrvati nisu uspjeli...'