KAKO REAGIRAMO

Zanimljive činjenice: Evo što znanost kaže o prekidu veze

24.09.2017 u 19:01

Bionic
Reading

Vjerojatno ne postoji osoba koja nije prošla pakao prekida veze. Radi se o vrlo traumatičnom iskustvu, složit će se svi, a to potvrđuju i zanimljive znanstvene analize

Ako ste i vi bili u fazi kad ste nakon prekida željeli izbombardirati bivšeg/bivšu s gomilom SMS-ova ili ga/nju nazvati iz kluba u sitne noćne sate, niste jedini! A čak postoji i znanstveno objašnjenje za takve porive.

Znanstvenici kažu da su sve te spomenute reakcije na prekid sasvim uobičajene, a najbolji je lijek za slomljeno srce razgovor s obitelji, prijateljima, pronalazak novih hobija, intenzivniji društveni odnosi, nova frizura, šoping… I nemojte se sramiti svojih reakcija, potvrda stiže i od znanstvenika.

Za sve su krivi hormoni

Štoviše, znanstvenici su se pozabavili analizom tih nepromišljenih postupaka - za sve su krivi hormoni i to, ironično, baš oni koji su daju onaj dobro poznati osjećaj zaljubljenosti kad lebdite iznad zemlje.

Zato kad doživimo prekid, naš mozak reagira tako da traži svoju dozu romantike pa zato često reagiramo potpuno nekontrolirano i zovemo bivšeg/bivšu ohrabreni kojom čašicom viška.

Dr. Lucy Brown, profesorica neurobiologije sa sveučilišta 'Albert Einstein' u New Yorku koja je proučavala reakcije u mozgu dok smo u stadiju zaljubljenosti, objasnila je kako je ta motivacija za 'fiksom' romantike jača od svih drugih oblika društvenog odbijanja. 'Druga društvena odbacivanja u stanju smo racionalno doživjeti… Zbog toga prekid osjećamo kao nešto što nam mijenja život iz temelja pa se uključuju sustavi koji su na istoj razini kao kad osjećamo glad ili žeđ', objasnila je neurologinja.

Slomljeno srce zbilja boli

Čak su i neka medicinska istraživanja dokazala da slomljeno srce boli!

Naime, pokazalo se da su osobe koje su prekinule vezu, a bile su povrgnute magnetskoj rezonanci, imale veću aktivnost u regiji mozga koja registrira fizičku bol nego što je uobičajeno.

To je ujedno i okidač za otpuštanje hormona stresa poput kortizola i adrenalina, pa osobe osjećaju mučninu, poteškoće s disanjem i slabljenje srčanog mišića.

Istraživanje koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Rutgers u New Jerseyju, pokazalo je da moždana aktivnost osoba koje su ostavljene nakon što su pogledali fotografije svojih bivših, pokazuje vrlo slične simptome poput ovisnika koji apstinira od kokaina. Zvuči šokantno, ali da, zaljubljivanje je vrlo slično ovisnosti o drogama jer kad ste bliski s nekim, to utječe na otpuštanje dopamina, hormona sreće.

Oporavak nakon prekida

To objašnjava činjenicu da kad se zaljubimo, ne možemo se odvojiti od partnera/partnerice, ali ipak se s vremenom naš mozak prilagođava normalnijim načinima funkcioniranja, premda očekuje stalnu 'dozu' ljubavi. Ako 'fiksa' romantike nema, tijelo reagira tako da radimo kojekakve ludosti kako bismo povisili dopamin.

Dr. Brian Boutwell sa Sveučilišta Saint Lewis kaže kako u mozgu postoji mehanizam kojem je zadatak što prije izvući nas iz takvih traumatičnih situacija.

Znanstvenici su istražili i koliko nam točno vremena treba da bismo proboljeli prekid - oko tri mjeseca.

Naime, toliko je potrebno da se preboli prekid jer naš organizam, odnosno mozak, žuri preboljeti prekid.

Ipak, utješno je to što se vremenom aktivnost mozga koja potiče tu opsesiju romantičnim osjećajima o bivšem/bivšoj, polako smanjuje. Do tada, dr. Lucy Brown sugerira metodu koja bi možda i mogla upaliti – pokušajte malo promijeniti svoja romantična sjećanja. 'Kad pomislite na tu osobu, umjesto da razmišljate koliko je velika bila vaša ljubav, radije se fokusirajte na loše strane i razmislite o tome koliko ste puta bili zbog njega/nje depresivni ili neraspoloženi.'

Što možete još napraviti? Kako biste smirili podivljale hormone stresa, trgnite se s kauča i krenite vježbati - to potiče podizanje endorfina, hormona sreće.