SVI SIMPTOMI

Saznajte jeste li i vi hipohondar?

01.08.2013 u 10:10

Bionic
Reading

Hipohondar obraća pažnju na bol ili simptome koje netko drugi ne bi ni primijetio te je duboko uvjeren da bolest zaista postoji

Hipohondrija je somatoformni poremećaj zbog kojeg je pojedinac potpuno zaokupljen strahom od teške i ozbiljne bolesti, piše Ordinacija.hr. Na svaki, i najmanji, simptom najčešće pretjerano reagira te ga doživljava kao dokaz za svoje uvjerenje. Somatoformni poremećaj podrazumijeva da osoba nema voljnu kontrolu nad svojim osjećanjima. Hipohondar u tom smislu obraća pažnju na bol ili simptome koje netko drugi ne bi ni primijetio i zaista tu bol osjeća, ne glumi.

Osoba kojoj je dijagnosticirana hipohondrija stalno se žali na tjelesne i psihičke simptome, a pažnja joj je najčešće usmjerena na jedan ili dva organa (najčešće srce i probavni trakt). Njeno duboko uvjerenje jest da bolest zaista postoji. U pravilu često posjećuje liječnika te traži dodatne pretrage da bi se umirila. Ukoliko nalazi ukazuju na to da bolest nije prisutna, možda će se nakratko umiriti, no vrlo brzo simptomi se vraćaju.

Sve to izaziva veliko psihičko opterećenje, tako da su s bolešću paralelno prisutne depresija i anksioznost. Psihološki simptomi anksioznosti su plašljivost, tjeskoba, osjećaj unutarnje napetosti ili nemira, manjak koncentracije, razdražljivost, pojačana osjetljivost na buku i poremećaj spavanja. Tjelesni simptomi anksioznosti su lupanje ili preskakanje srca, osjećaj nedostatka zraka ili otežanog disanja, osjećaj napetosti u grudima, suha usta, grč u želucu…

Simptomi hipohondrije:
- pretjeran strah ili zabrinutost da je prisutna određena bolest
- zabrinutost da mali simptomi ukazuju na ozbiljnu bolest
- učestali posjeti liječniku zbog određenih simptoma
- neprirodni društveni odnosi
- opsesivno čitanje tema o zdravlju
- emocionalna rastresenost
- učestala zabrinutost i provjeravanje tjelesnih simptoma poput boli i kvržica
- često provjeravanje vitalnih znakova, poput pulsa ili krvnog tlaka
- uvjerenost da imate neku bolest nakon što ste čitali o njoj
- izbjegavanje 'rizičnih' situacija, poput boravka u bolnicama
- nevjerovanje liječničkim nalazima.

Više o ovoj temi pročitajte na stranicama Ordinacija.hr.