plemenita akcija

Ozanovci pletenjem i kukičanjem pomažu oboljelima od Alzheimera i drugih demencija

27.12.2021 u 11:05

Bionic
Reading

Korisnici Udruge i Centra OZANA, mlade i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama, te svi zainteresirani i okupljeni oko njihovog Štrikeraj caféa izrađuju pletene i kukičane rukaviće s ukrasima (također pletenim i kukičanim) za osobe s Alzheimerovom bolešću i drugim demencijama u Hrvatskoj

Sve je više dokaza koji govore u prilog činjenici da bavljenje kreativnim aktivnostima poput pletenja i kukičanja može utjecati na zdravlje i kvalitetu života pojedinca. Prema izvještaju koji je objavila organizacija 'Knit for peace' a nastao je na temelju dosadašnjih istraživanja, prakticiranje ovih tradicionalnih vještina djeluje opuštajuće, može sniziti krvni tlak, umanjiti depresiju i anksioznost, odgoditi nastupanje i usporiti razvoj demencije, može odvratiti pažnju od kroničnih bolova, pružiti priliku za kreativno izražavanje, poboljšati kvalitetu života, umanjiti usamljenost i izolaciju te povećati osjećaj korisnosti i uključenosti u društvo.

U OZANI su to odavno prepoznali te kroz Štrikeraj café i akcije koje u njemu pokreću, šire ljubav prema pletenju i kukičanju. Pri tome pomažu sebi prakticirajući vještine koje imaju tako puno pozitivnih učinaka ali isto tako pomažu i drugima, prvenstveno onima kojima su svoje radove namijenili, ali i onima koji im se pridružuju u njihovoj izradi, pružajući im mogućnost da sudjeluju u društveno angažiranim projektima.

Akciju Isprepletimo ruke pokrenuli su u proljeće ove godine. Korisnici Udruge i Centra OZANA, mlade i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama, te svi zainteresirani i okupljeni oko njihovog Štrikeraj caféa izrađuju pletene i kukičane rukaviće s ukrasima (također pletenim i kukičanim) za osobe s Alzheimerovom bolešću i drugim demencijama u Hrvatskoj. Takvi rukavići mogu kod oboljelih umanjiti stres, opustiti ih, zaokupiti i umiriti, ali isto tako i stimulirati njihovu motoriku i spoznaju. A u ovim zimskim danima i ugrijati ruke. Akcijom, između ostalog žele podržati napore Hrvatskog društva za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi i Hrvatske Alzheimer alijanse u uspostavi nacionalne strategije za borbu protiv Alzheimerove bolesti i drugih demencija. Do sada su podijelili više od 70 rukavića a obzirom na to da u Hrvatskoj ima oko 100.000 osoba koje žive s demencijom, tek su na početku.

Ovom su prigodom predali na korištenje 50 veselih šarenih rukavića za pacijente Dnevne bolnice za osobe s demencijom i Odjelu za osobe s demencijom i palijativnu skrb Klinike za psihijatriju 'Sveti Ivan' u Zagrebu.

Dnevna bolnica za osobe s demencijom Klinike za psihijatriju 'Sveti Ivan' u Zagrebu provodi psihobiosocijalni pristup u svom radu koji je usmjeren na pacijente i na njihove njegovatelje. Prednost daje nefarmakološkim metodama liječenja kad god je to moguće. Liječenje provodi terapijsko rehabilitacijski tim s ciljem poboljšanja kvalitete života pacijenata i njihovih obitelji i što duljeg zadržavanja pacijenta u svom domu. Program se odvija od ponedjeljka do petka, od 07:00 do 16:00 sati.

U prostoru Dnevne bolnice za osobe s demencijom Klinike za psihijatriju 'Sveti Ivan' u Zagrebu provodi se u popodnevnim satima projekt Grada Zagreba 'Svi za pamćenje' (SPAM) s ciljem širenja socijalnih usluga u zajednici za pomoć oboljelima od Alzheimerove bolesti i drugih demencija i njihovim obiteljima sa vezanom uslugom prijevoza oboljelih u boravak i mobilnog tima, a koji se provodi radnim danom od 16:00 do 20:00 sati i subotom od 07:00 do 15:00 sati.

Odjel za osobe s demencijom i palijativnu skrb Klinike za psihijatriju 'Sveti Ivan' u Zagrebu namijenjen je pacijentima kojima je potrebna hospitalizacija radi pogoršanja psihičkih i bihevioralnih simptoma demencije i korekcija terapije u zaštićenim uvjetima i pacijentima s demencijom kojima je potrebna palijativna skrb.

Primopredaji je osim voditeljice Dnevne bolnice za osobe s demencijom, prim. dr. sc. Paole Presečki, dr. med. prisustvovalo osoblje Dnevne bolnice, voditeljica Odjela za osobe s demencijom i palijativnu skrb Sandra Richter, dr. med., Tajnica Klinike Marija Zelenika, bacc.oec. i prof. dr. sc. Ninoslav Mimica, dr. med. koji je voditelj Referentnog centra Ministarstva zdravstva RH za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi i predsjednik Hrvatskog društva za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi Hrvatskog liječničkog zbora te voditelj Hrvatske Alzheimer alijanse. Istaknuo je potrebu promoviranja nefarmakološkog pristupa (kao što je na pr. pletenje i kukičanje, te upotreba predmeta od vune) u skrbi za osobe s demencijom, jer isti pojačava učinke standardnog liječenja, poboljšava kvalitetu života oboljelih i njihovih bližnjih.

Bila je to dobra prilika da, u božićnom raspoloženju, okupljeni razgovaraju, razmijene iskustava i planiraju nove moguće suradnje i projekte. Ozanovci pozivaju da se uključite u njihovu akciju Isprepletimo ruke. Ako imate potrebu za ovakvim rukavićem ili se želite uključiti u njihovu izradu, obratite se na strikeraj.cafe@centarozana.hr

Akcijom, između ostalog žele podržati napore Hrvatskog društva za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi i Hrvatske Alzheimer alijanse u uspostavi nacionalne strategije za borbu protiv Alzheimerove bolesti i drugih demencija. Do sada su podijelili više od 70 rukavića a obzirom na to da u Hrvatskoj ima oko 100.000 osoba koje žive s demencijom, tek su na početku.

Ovom su prigodom predali na korištenje 50 veselih šarenih rukavića za pacijente Dnevne bolnice za osobe s demencijom i Odjelu za osobe s demencijom i palijativnu skrb Klinike za psihijatriju 'Sveti Ivan' u Zagrebu.