Vrtni sljez (Althaea officinalis) je iznimno zahvalna i korisna biljka koja se lako uklapa u svaki vrt, bilo kao ukras, bilo kao ljekovita kultura
Za uspješan uzgoj najvažnije je osigurati mu dovoljno svjetlosti, pa ga uvijek sadite na sunčano ili polusjenovito mjesto.
Tlo treba biti rahlo, bogato humusom i dobro drenirano, ali sljez će podnijeti i nešto teža tla ako se redovito zalijeva, osobito tijekom ljetnih suša.
Sjeme sljeza najbolje je sijati izravno na otvoreno čim prođe opasnost od mraza, obično u travnju ili svibnju. Prije sjetve sjeme možete namočiti u vodi preko noći kako biste ubrzali klijanje.
Biljke razmaknite na oko pola metra kako bi imale dovoljno prostora za rast, jer sljez može narasti i do metar i pol u visinu. Ako sadite više biljaka, ostavite dovoljno prostora za cirkulaciju zraka, što će smanjiti mogućnost razvoja bolesti.
Tijekom rasta, biljku redovito zalijevajte, ali izbjegavajte prekomjerno natapanje tla jer korijen može istrunuti. Dobro je oko biljke staviti sloj malča, poput slame ili pokošene trave, kako bi se zadržala vlaga i spriječio rast korova. Povremeno pognojite biljku kompostom ili organskim gnojivom, osobito prije cvatnje, kako biste potaknuli bujniji rast i obilnije cvjetanje.
Jedan od korisnih savjeta je da redovito uklanjate ocvale cvjetove. Time ćete produžiti cvatnju i spriječiti prerano stvaranje sjemena. Ako želite sakupiti sjeme za iduću godinu, ostavite nekoliko cvjetova da sazru do kraja ljeta.
Privlači oprašivače
Vrtni sljez je prilično otporan na bolesti, ali ponekad ga mogu napasti lisne uši ili pepelnica. Lisne uši možete ukloniti ispiranjem biljke mlazom vode ili korištenjem prirodnih insekticida poput otopine sapuna. Ako se pojavi pepelnica, uklonite zaražene listove i izbjegavajte zalijevanje po lišću.
Ako živite u hladnijem području, biljku možete zaštititi slojem malča ili grančica tijekom zime, iako je sljez prilično otporan na niske temperature. Starije biljke svakih nekoliko godina podijelite i presadite na novo mjesto kako bi ostale snažne i zdrave.
Osim što je koristan u ljekovite svrhe, vrtni sljez privlači pčele i druge oprašivače, pa je odličan izbor za prirodne vrtove i eko uzgoj. Njegovi nježni cvjetovi uljepšavaju vrt, a listovi i korijen mogu se koristiti za pripremu čajeva, sirupa i drugih pripravaka.
Uz malo pažnje i nekoliko jednostavnih trikova, vrtni sljez će vas iz godine u godinu nagrađivati svojim ljekovitim svojstvima i ljepotom u vrtu.