KAKO IM POMOĆI

Krizne situacije i djeca: Psiholozi otkrivaju kako pružiti podršku najmlađima nakon potresa

30.12.2020 u 12:22

Bionic
Reading

Nakon razornog proljetnog potresa, stanovnici Hrvatske ponovno su svjedočili novom podrhtavanju tla s epicentrom u Petrinji u kojem je bilo i stradalih uz veliku materijalnu štetu u gradu i okolici

Godina koju je obilježio potres u ožujku te globalna pandemija koronavirusa pred sam je svoj kraj ponovno priuštila novi šok.

Jučer u 12 sati i 19 minuta još je jedan snažan potres od 6,3 prema Richteru zatresao Sisačko-moslavačku županiju i šire zagrebačko područje. Nažalost, poginulo je sedmero ljudi, među njima i 12-godišnja djevojčica, a i veliki je broj ozlijeđenih.

Slike iz porušene Petrinje obišle su svijet, a ova krizna situacija itekako utječe i na djecu koja se osjećaju uplašeno i nesigurno te psiholozi savjetuju roditeljima da budu što mirniji i pribrani.

Potrese ne možemo predvidjeti, no možemo naučiti o tome kako se treba ponašati u slučaju potresa. Kako bi građane podsjetili na pravilno ponašanje u slučaju potresa, Ured za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba izradio je edukativni video i letak sa savjetima i uputama što učiniti prije, tijekom i poslije potresa.

Pružanje podrške vrlo je bitno, a ono što može odmoći je pregledavanje i/ili širenje senzacionalističkih informacija iz neprovjerenih izvora te širenje negativnih emocija.

Osim samog traumatskog događaja (potresa), nalazimo se u kriznoj situaciji zbog koronavirusa, tjeskobni smo kao zajednica.

Što može odmoći?

Pregledavanje i širenje lažnih i/ili senzacionalističkih informacija iz neprovjerenih izvora, validiranje 'normalnosti' svojih i tuđih emocija i reakcija na 'nenormalne' uvjete i okolnosti, zagovaranje već raširenih ideja o tome da smo kažnjeni, da nas čeka i nešto gore - nitko nije kriv i moramo se usmjeriti na podršku umjesto na okrivljavanje, savjetuju iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba.

  • +12
Razrušene kuće u Majskoj Poljani Izvor: Pixsell / Autor: Sanjin Strukic/PIXSELL

Kako si možemo pomoći?

Brigom za osnovne potrebe (tako da jedemo, pijemo, da smo na toplom), kada imamo potrebu - dijeljenjem emocija s bližnjima, pružanjem podrške jedni drugima, vraćanjem uobičajenim aktivnostima, onom što nas inače opušta, pravovremenim informiranjem i praćenjem uputa institucija...

Naši stručnjaci izradili su publikaciju “Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa” za koju se nadamo da će vam...

Objavljuje Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada ZagrebaSrijeda, 30. prosinca 2020.