DODJELA 24. STUDENOG

Poznate su nominacije i laureati Nagrada hrvatskog glumišta 2020.

  • Autor: D.A.M.
  • Zadnja izmjena 11.11.2020 19:19
  • Objavljeno 11.11.2020 u 18:40
Predstava 'Hotel Zagorje' nominirana je u kategoriji za Najbolju predstavu u cjelini

Predstava 'Hotel Zagorje' nominirana je u kategoriji za Najbolju predstavu u cjelini

Izvor: Pixsell / Autor: Luka Stanzl/PIXSELL

Uslijed epidemiološke situacije i preporučenih mjera, Hrvatsko društvo dramskih umjetnika nije moglo održati planiranu konferenciju za medije Nagrade hrvatskog glumišta 2020. te su putem priopćenja obavjestili o nominacijama, dva laureata za svekoliko umjetničko djelovanje, Nagradi za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti te posebnom Priznanju HDDU-a. Svečana dodjela bi se trebala održati 24. studenog uz izravan prijenos na prvom programu HRT-a

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

Nominirane:

1. 'Alkestida' Lade Kaštelan prema Euripidu u režiji Livije Pandur i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;

2. 'Hotel Zagorje' Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić u režiji Anice Tomić i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba

3. 'Višnjik' Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.

Za najbolje redateljsko ostvarenje - DRAMA

Nominirani:

1. Branko Brezovec za režiju predstave 'Glembajevi' Miroslava Krleže u produkciji Kazališta Eurokaz iz Zagreba u suradnji s Kulturno informativnim centrom/KIC/ iz Zagreba;

2. Dražen Ferenčina za režiju predstave 'Višnjik' Antona Pavloviča Čehova u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;

3. Anica Tomić za režiju predstave 'Hotel Zagorje' Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić u produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - DRAMA

Glavna ženska uloga

Nominirane:

1. Jadranka Đokić za ulogu Nastasje Filipovne Baraškove u predstavi 'Idiot' Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

2. Sandra Lončarić za ulogu Ranjevske, Ljubov Andrejevne u predstavi 'Višnjik' Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.;

3. Doris Šarić - Kukuljica za ulogu Elze u predstavi 'Dobro je dok umiremo po redu' Ivora Martinića u režiji Aleksandra Švabića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

Glavna muška uloga

Nominirani:

1. Rene Bitorajac za ulogu Luke Hanžeka u predstavi 'Potpuni stranci' Renea Bitorajca prema filmu Paola Genovesea 'Perfetti sconosciuti' u režiji Renea Bitorajca i produkciji Kazališta Luda kuća iz Zagreba;

2. Luka Dragić za ulogu Kneza Lava Nikolajeviča Miškina u predstavi 'Idiot' Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu

3. Pjer Meničanin za ulogu Janka u predstavi 'Dobro je dok umiremo po redu' Ivora Martinića u režiji Aleksandra Švabića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Sporedna ženska uloga

Nominirane:

1. Nataša Dangubić za ulogu Nikoline u predstavi 'Dobro je dok umiremo po redu' Ivora Martinića u režiji Aleksandra Švabića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

2. Anja Đurinović Rakočević za ulogu Varje u predstavi 'Višnjik' Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.

3. Ksenija Pajić za ulogu Mame u predstavi 'Hotel Zagorje' Anice Tomić i Jelene Kovačić prema motivima romana Ivane Bodrožić u režiji Anice Tomić i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

Sporedna muška uloga

Nominirani:

1. Dušan Bućan za ulogu Gavrila Ardalionoviča Ivolgina, Ganje u predstavi 'Idiot' Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu

2. Miroslav Čabraja za ulogu Gajeva, Leonid Andrejeviča u predstavi 'Višnjik' Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.

3. Filip Detelić za ulogu Matule u predstavi 'Gruntovčani' Mladena Kerstnera/ Borisa Svrtana u režiji Borisa Svrtana i Rajka Minkovića i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina

Ženska uloga

Nominirane:

1. Anica Kontić za ulogu Grube u predstavi 'Grižula' Marina Držića u režiji Saše Božića i produkciji Festivalskog dramskog ansambla 71. Dubrovačkih ljetnih igara u suradnji s Akademijom dramske umjetnosti u Zagrebu

2. Antonia Mrkonjić za ulogu Anje u predstavi 'Višnjik' Antona Pavloviča Čehova u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba i Osječkog ljeta kulture 2020.

3. Katarina Romac za ulogu Kate Bitange u predstavi 'Lepurica (prema Pigmalionu)' Georgea Bernarda Shawa / Ane Prolić u režiji Marija Kovača i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split.

Muška uloga

Nominirani:

1. Domagoj Ivanković za ulogu u predstavi 'GospOUdinNOUbadi' Saše Anočića u režiji Saše Anočića i produkciji Teatra Exit iz Zagreba u suradnji s Akademijom za umjetnost i kulturu u Osijeku

2. Ognjen Milovanović za ulogu u predstavi 'Mačak u vreći' Georgesa Feydeaua u režiji Damira Lončara i produkciji Glumačke družine Histrion iz Zagreba;

3. Matija Šakoronja za ulogu Dudeka u predstavi 'Gruntovčani' Mladena Kerstnera/ Borisa Svrtana u režiji Borisa Svrtana i Rajka Minkovića i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba.

Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mlade

Nominirane:

1. 'Flekavac' Nine Mitrović u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Gradskog kazališta lutaka Rijeka;

2. 'Lažeš Melita' Ivana Kušana u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split;

3. 'Postolar i vrag' Augusta Šenoe / Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split.

Za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

Ženska uloga

Nominirane:

1. Mia Melcher za ulogu Maje Despot u predstavi 'Mi i oni' autorski projekt Darija Harjačeka, Katarine Pejović, glumačkog ansambla ZKM-a i polaznika Učilišta ZKM-a u režiji Darija Harjačeka i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

2. Amanda Prenkaj za ulogu u predstavi 'Ako kažeš, gotov si' Dine Vukelić u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz Zagreba;

3. Ana Marija Veselčić za ulogu Melite u predstavi 'Lažeš Melita' Ivana Kušana u režiji Ivana Plazibata i produkciji Gradskog kazališta lutaka Split.

Muška uloga

Nominirani:

1. Matija Grabić za ulogu Postolara u predstavi 'Postolar i vrag' Augusta Šenoe / Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split

2. Maro Martinović za ulogu Joze Brajice u predstavi 'Mi i oni' autorski projekt Darija Harjačeka, Katarine Pejović, glumačkog ansambla ZKM-a i polaznikaUčilišta ZKM-a u režiji Darija Harjačeka i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

3. Radovan Ruždjak za ulogu Vještice u predstavi 'Ivica i Marica' Braće Grimm / Nikoline Rafaj u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba.

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

Nominirani:

1. Jelena Kovačić i Anica Tomić za dramatizaciju romana Ivane Bodrožić 'Hotel Zagorje' za predstavu izvedenu u produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba

2. Ivor Martinić za dramski tekst 'Dobro je dok umiremo po redu' izveden u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

3. Siniša Novković za adaptaciju teksta Augusta Šenoe 'Postolar i vrag' za predstavu izvedenu u Gradskom kazalištu mladih Split

Najbolja redateljska ostvarenja u radio drami

Nominirani:

1. Stephanie Jamnicky za režiju radio drame 'Mala Moskva' Tomislava Zajeca;

2. Ranka Mesarić za režiju radio drame 'Pogled tamnog čovjeka' Ignacija del Morala;

3. Hana Veček za režiju radio drame 'Ne zaboravi pokriti stopala' Espi Tomičić.

Za najbolja glumačka ostvarenja u TV drami

Nominirani

1. Dragan Despot za ulogu u dramskoj seriji 'Novine' u režiji Dalibora Matanića (3. sezona / 10. epizoda);

2. Filip Križan za ulogu u dramskoj seriji 'Nestali' u režiji Kristijana Milića (1. epizoda);

3. Franjo Kuhar za ulogu u dramskoj seriji 'Crno-bijeli svijet' u režiji Gorana Kulenovića (3. sezona / 12. epizoda).

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – DRAMA, OPERETA / MJUZIKL I PLES

Nominirani

Scenografija

1. Marko Gutić Mižimakov u plesu 'Podivljalo' Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u produkciji Četveroruka iz Zagreba;

2. Ivo Knezović u mjuziklu 'Jesus Christ Superstar' Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija iz Zagreba

3. NUMEN (Sven Jonke) u drami 'Alkestida' Lade Kaštelan prema Euripidu u režiji Livije Pandur i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika

Kostimofrafija

Nominirani

1. Zdravka Ivandija Kirigin u plesu 'Kill B.' Brune Isakovića i Mije Zalukar u produkciji Malo sutra u koprodukciji s Dominom i suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom

2. Doris Kristić u drami 'Idiot' Fjodora Mihajloviča Dostojevskog u režiji Vasilija Senjina i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu

3. Mirjana Zagorec u mjuziklu 'Jesus Christ Superstar' Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija iz Zagreba

NAGRADA ZA IZNIMAN DOPRINOS KAZALIŠNOJ UMJETNOSTI

Žiri za dramu dodjeljuje Nagradu za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti glumačkom ansamblu predstave 'Dijete našeg vremena' Ivane Vuković u režiji Helene Petković i produkciji Kazališta Playdrama Split za izuzetno duhovitu, šarmantnu kolektivnu igru kojom na neposredan način zajedno sa svojim autoricama progovaraju o identitetu jednog grada i njegovih mladih sugrađana.

POSEBNO PRIZNANJE

Hrvatsko društvo dramskih umjetnika dodjeljuje posebno Priznanje gospođi Mariji Filipović, tajnici HDDU-a, za izniman doprinos hrvatskom glumištu i dramskim umjetnicima tijekom 20 godina posvećenosti, predanog rada i jedinstvenog producentskog umijeća u realizacijama Nagrada hrvatskog glumišta.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - OPERETA / MJUZIKL

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERETA / MJUZIKL

Nominirani:

1. 'Grofica Marica' opereta Emmericha Kálmána u režiji Ozrena Prohića i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija

2. 'Jesus Christ Superstar' mjuzikl Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija

3. 'Sunset Boulevard' mjuzikl Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

Za najbolje redateljsko ostvarenje – OPERETA / MJUZIKL

Nominirani:

1. Nina Kleflin za režiju mjuzikla 'Sugar' Petera Stonea i Boba Merrilla u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku

2. Damir Lončar za režiju mjuzikla 'Jesus Christ Superstar' Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

3. Ozren Prohić za režiju operete 'Grofica Marica' Emmericha Kálmána u produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERETA / MJUZIKL

Ženska uloga

Nominirane:

1. Ksenija Prohaska za ulogu Perine Šetko u mjuziklu 'Bambina' Ane Tonković Dolenčić i Nene Belana u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split

2. Renata Sabljak za ulogu Marije Magdalene u mjuziklu 'Jesus Christ Superstar' Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija

3. Leonora Surian Popov za ulogu Norme Desmond u mjuziklu 'Sunset Boulevard' Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka.

Muška uloga

Nominirani:

1. Ervin Baučić za ulogu Jude u mjuziklu 'Jesus Christ Superstar' Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija

2. Damir Kedžo za ulogu Joea Gillisa u mjuziklu 'unset Boulevard' Andrewa Lloyda Webbera u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka

3. Đani Stipaničev za ulogu Isusa u mjuziklu 'Jesus Christ Superstar' Tima Ricea i Andrewa Lloyda Webbera u režiji Damira Lončara i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERETA / MJUZIKL

Ženska ili muška uloga

Nominirani:

1. Dora Bogdanović za ulogu Marijane Bonačić u mjuziklu 'Bambina' Ane Tonković Dolenčić i Nene Belana u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Split

2. Filip Hozjak za ulogu Grofa Tassila u opereti 'Grofica Marica' Emmericha Kálmána u režiji Ozrena Prohića i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija

3. Fabijan Pavao Medvešek za ulogu Chea u mjuziklu 'Evita' Andrewa Lloyda Webbera i Tima Ricea u režiji Renate Carole Gatice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca Rijeka

Za najbolja umjetnička ostvarenja - PLESNA UMJETNOST

Za najbolju predstavu u cjelini - PLES

Nominirane:

1. 'Gore' Zagrebački plesni ansambl prema koreografskoj ideji Ferenca Fahera u produkciji Zagrebačkog plesnog ansambla u suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih

2. 'Kill B.' autorski projekt Brune Isakovića i Mije Zalukar u produkciji Malo sutra iz Zagreba u koprodukciji s Dominom iz Zagreba i u suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom

3. 'Podivljalo' autorski projekt Ane Kretimeyer i Sonje Pregrad u produkciji Četveroruka iz Zagreba.

Za najbolje koreografsko ostvarenje - PLES

Nominirani:

1. Mateja Bilosnić za koreografiju u plesnoj predstavi 'Gozd-danse macabre' u produkciji Zadarskog plesnog ansambla;

2. Ida Jolić i Marin Lemić za koreografiju u plesnoj predstavi 'Transformeri' u produkciji Umjetničke organizacije ON/A iz Zagreba;

3. Ana Kreitmeyer i Sonja Pregrad za koreografiju u plesnoj predstavi 'Podivljalo' u produkciji Četveroruka iz Zagreb.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – PLES

Ženska uloga

Nominirane:

1. Ana Mrak za ostvarenje u predstavi 'Podivljalo' Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u produkciji Četveroruka iz Zagreba;

2. Ana Vnučec za ostvarenje u predstavi 'Conversation pieces' u koreografiji Magdalene Reiter u izvedbi i produkciji Studija za suvremeni ples iz Zagreba u koprodukciji sa Zavodom Mirabelka, Zagrebačkim plesnim centrom i Tjednom suvremenog plesa;

3. Mia Zalukar za ostvarenje u predstavi 'Kill B.' Brune Isakovića i Mije Zalukar u produkciji Malo sutra u koprodukciji s Dominom i suradnji sa Zagrebačkim plesnim centrom.

Muška uloga

Nominirani:

1. Marin Lemić za ostvarenje u predstavi 'Transformeri' u koreografiji Ide jolić i Marina Lemića u produkciji Umjetničke organizacije ON/A iz Zagreba;

2. Šimun Stankov za ostvarenje u predstavi 'Kolo' autorski projekt Saše Božića i Petre Hrašćanec u produkciji DeFacto iz Zagreba.

IVICA BOBAN – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - DRAMA

Upravni odbor Hrvatskog društva dramskih umjetnika i Žiri za dramu dodijelili su ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje redateljici gospođi Ivici Boban.

Izuzetno svestrana i jedna od naših najuspješnijih i najnagrađivanijih kazališnih umjetnica Ivica Boban, redateljica, koreografkinja, autorica dramskih tekstova i kazališnih projekata, dramaturginja, scenaristica, plesačica i glumica - ostvarila je tijekom više od pedeset godina svog rada iznimno bogatu i respektabilnu umjetničku i akademsku karijeru. Posebno je zaslužna za razvitak kazališne pedagogije i umjetnosti u Hrvatskoj, a i u svijetu je priznata i cijenjena kao iznimno inventivna i inovativna umjetnica i vrsna pedagoginja. Njen rad i pedagoško-umjetničke rezultate hvalili su najvrsniji svjetski umjetnici i pedagozi s kojima je i surađivala ( Eugene Ionesco, Jerzy Menzel, Tom Stoppard, Dario Fo, Eugenio Barba, Jerzy Grotowsky, Jacques Leqoc,Arianne Mnouchkina...). Kao gost profesor predavala je na New York University - Tisch School of Arts (1997) i na Ryerson Theatre School u Torontu (2012), gdje je ostvarila i vrlo zapažene predstave.

Smatra se danas vodećim autoritetom u polju glumačke pedagogije. Začetnica je svih razvojnih procesa nastave i primjene scenskog pokreta u Kazališnim akademijama i kazalištima u Hrvatskoj. Već 1965. uvodi na Akademiju kolegij scenskog pokreta i plesa, a 2004. osniva i Katedru za scenski pokret. 2005. pokreće inicijativu za osnivanje Plesnog odsjeka na ADU, na koji su nedavno upisani prvi studenti. Posebne zasluge ima za ostvarene znanstveno-umjetničke rezultate na području tjelesne ekspresije glumca i istraživanja tijela u funkciji glumačke izvedbe.

Ispitne produkcije-predstave proizašle iz njenog studijskog i istraživačkog rada sa studentima na ADU postale su uspješnice, pa čak i kultne predstave na repertoarima hrvatskih kazališta i višestruko su nagrađivane na našim i međunarodnim festivalima.

Impozantan je broj ostvarenih predstava Ivice Boban, a mnoge od njih se pamte kao kulturni događaji i kultne predstave hrvatskog glumišta s iznimnim uspjehom kod publike i stručne kritike (Hekuba, Pozdravi, Hamletmachine, Kako sada stvari stoje, Alma Mahler, Četvrta sestra, Kako misliš mene nema). Zadužila je naše kazalište za uspješna prva uprizorenja domaćih dramskih pisaca (Begović, Fabrio, Šnajder, Kušan, Vidić..) i za reteatralizaciju zaboravljenih djela naše dramske baštine (Crkvena prikazanja, Vetranović, Držić). Prva je u nas istraživala žensku problematiku na sceni (u Antigoni, Medeji, Hekubi, Nori, Nevjesti od vjetra, Susjedi, Almi Mahler i Zagorki).

Hrvatsko glumište je zadužila dubokim poniranjem u ratnu problematiku s potresnim umjetničko-scenskim iskazima o ratnim stradanjima (Hamletmachine, Hekuba, Smrt Vronskog, Kako stvari sada stoje, Susjeda).U teatrologiju i glumište uvodi nova saznanja o Site and time specific predstavama (Medeja na rezalištu brodova u Kaštelima, Hekuba pod Minčetom, Muka na Prokurativama, Četvrta sestra u razrušenom Belvederu). U nizu svojih predstava i uličnih kazališnih događanja revitalizira pučko kazalište, a u režijama i tekstovima izvedbi velikih svečanosti na otvorenom prostoru uspostavlja nove kriterije za Teatar svečanosti (Svečanosti Otvaranja ljetnih igara 1986.,1988. i 2000., Svečano otvaranje Univerzijade '87.) Na temelju svoje procesne pedagogije prva u naše glumište uvodi pojam kolektivne kreacije, kao i izlaganje procesa i improvizacija u tekstu izvedbe.

Za svoj rad nagrađena je najznačajnijim i najvišim domaćim i međunarodnim odličjima i priznanjima. Dobitnica je Odlikovanja Predsjednika Republike Hrvatske Franje Tuđmana Red danice hrvatske s likom Marka Marulića za doprinos hrvatskoj kulturi i humanitarni rad, najviše republičke nagrade Vladimir Nazor, nagrade Vjesnika i HDDU-a Dubravko Dujšin, nagrade HNK Tito Strozzi, kao i Grand prix-Zlatnog lava Filmskog festivala u Veneziji, da navedemo samo najznačajnije.

Ivica Boban svojim radom i rezultatima otvorila je nova saznanja i poglede na umjetnost kazališta, umjetnost glume i kazališnu pedagogiju. Unaprijedila je rad na svim područjima svoje struke, odgojila generacije izuzetnih kazališnih umjetnika i afirmirala naše Sveučilište i našu kazališnu umjetnost u svijetu.

Time je zadužila Akademiju dramske umjetnosti, akademsku zajednicu, naše glumište i kulturu u cjelini. te joj se zbog njezinog djelovanja i doprinosa hrvatskoj kulturi u cjelini dodjeljuje

Nagrada Hrvatskog glumišta za svekoliko umjetničko djelovanje na području drame.

GIORGIO SURIAN – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje – OPERA

Upravni odbor Hrvatskog društva dramskih umjetnika i Žiri za operu, operetu i mjuzikl dodijelili su ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje opernom pjevaču gospodinu Giorgiu Surianu.

Umjetnik impozantne međunarodne karijere rodom je iz Rijeke u kojoj dobiva osnovno glazbeno obrazovanje, potom završava studij solo pjevanja na Akademiji u Ljubljani, te na Konzervatoriju u Trstu i Padovi. Usavršavao se u prestižnoj školi milanske operne kuće La Scala.

Već kao 20-ogodišnjak debitirao je u HNK Rijeci kao Sulejman u Zrinjskom, a potom nastavio velikim koracima graditi karijeru na najvećim svjetskim opernim pozornicama poput milanske La Scala, Metropolitan u New Yorku, Staatsoper u Beču, Arena u Veroni, Opera House u Londonu, Teatro Real u Madridu, Festival u Salzburgu, El Liceo u Barceloni, Bolshoy Teatar u Moskvi.

Na hrvatskim opernim scenama bilježi nastupe osim u riječkom HNK-u, u HNK Zagrebu, Splitu, Dubrovniku, na Varaždinskim baroknim večerima. Tijekom iznimno bogate karijere, a zahvaljujući svom blistavom rasponu glasa, ostvario je Giorgio Surian preko 160 različitih uloga u operi, oratorijima i misama. Kao basso profondo istaknuo se u ulozi Fiesca (Simon Bocanegra), Senece (Krunidba Popeje), Polifema u oratoriju (Acis, Galatea i Polifemo).

Kao basso cantabile pjevao je u operama Ernani, Attila, Nabucco, Don Carlo, Lombardijci, Luisa Miller, Sicilijanske večeri, Moć sudbine, Anna Bolena, La Favorita, Lucrezia Borgia, Puritani, Norma, Lucia di Lammermoor. Kao bas-bariton ostvario je cijeli niz važnih uloga u operama Faustovo prokletstvo, Hoffmannove priče, Robert Đavao, a kao bariton zablistao je u operama Falstaff, Tosca, Carmen, Ukleti Holandez, Francesca da Rimini.

Zahvaljujući nenadmašnom glumačkom talentu, Surian se posebno istaknuo u nizu komičnih opera: Seviljski brijač, Ljubavni napitak, Don Pasquale. Pjevao je pod vodstvom najvećih svjetskih dirigenata poput Claudia Abbada, Carlosa Cleibera, Ricarda Muttia, Seiji Ozave, Lovre von Matačića, Zubina Mehte, Lorina Maazela i drugih. Surađivao je s vrhunskim svjetskim redateljima: Franco Zeffirelli, Ugo de Ana, Luca Ronconi, Werner Herzog, Andrei Konchalovsky, William Friedkin.

Vrijedno je spomenuti i da je bio partner velikim svjetskim pjevačkim zvjezdama poput Joan Sutherland, Mirelle Freni, Andrea Bocellija, Placida Dominga i drugih. Svoje znanje i pjevačko umijeće već godinama s velikim uspjehom prenosi mladim pjevačima na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Dobitnik je brojnih hrvatskih i inozemnih nagrada: Milka Trnina, Orlando, Milan Pihler, Vladimir Ruždjak, Premio lirico internazionale 'Mario Tiberini', odličje Zvijezde Danice s likom Marka Marulića za svekoliki doprinos hrvatskom glazbenom stvaralaštvu

Žiri za DRAMU :

Aida Bukvić - predsjednica

Članovi – Dražen Ilinčić, Ivan Magud, Damir Poljičak, Ivica Pucar

Žiri za OPERU, OPERETU I MJUZIKL:

Višnja Mažuran - predsjednica

Članovi – Branko Mihanović, Zrinko Sočo

Žiri za PLES: Petra Valentić – predsjednica

Članovi – Zvonimir Kvesić, Larisa Lipovac. Rad svih žirija koordinirala je tajnica Hrvatskog društva dramskih umjetnika Marija Filipović.

Pregled tjedna bez spama i reklama

Prijavi se na naš newsletter i u svoj inbox primaj tjedni pregled najvažnijih vijesti!