Kazališni presedan iz Rijeke: Peti ansambl ujedinjuje umjetnost, inkluziju i moćnu novu predstavu 'To=To' Riječki Peti ansambl, koji djeluje pri HNK-u Ivana pl. Zajca, okuplja izvođače i autorice različitih profila, uključujući i osobe s invaliditetom, te već godinama gradi istinski inkluzivnu kazališnu praksu. Izrastao iz programa Kazalište narodu još 2015. godine, odnosno iz pitanja 'Čije je narodno kazalište i tko čini taj narod?', a danas funkcionira kao otvoreno polje prakse u kojem se izvedba uvijek iznova izmišlja kroz susret i dijeljenu pažnju
Sada se radi na njegovoj institucionalizaciji, čime bi Rijeka mogla dobiti prvi takav ansambl unutar velike javne kulturne ustanove – potez koji bi, prema dosadašnjim saznanjima, bio svojevrsni svjetski presedan.Sada se radi na njegovoj institucionalizaciji, čime bi Rijeka mogla dobiti prvi takav ansambl unutar velike javne kulturne ustanove – potez koji bi, prema dosadašnjim saznanjima, bio svojevrsni svjetski presedan.
Novi projekt Petog ansambla, predstava 'TO=TO', nastaje u suradnji s kolektivom CO2 – par umjetnika (Nikolina Pristaš i Goran Sergej Pristaš) i nadahnut je fragmentima poeme 'To' danske pjesnikinje i spisateljice Inger Christensen. Riječ je o predstavi o osam dana stvaranja, o pažnji, čekanju i zajedničkom nastajanju, koja svjesno odbija mjeriti svoju vrijednost učinkom i produktivnošću, tražeći je radije u nevidljivim pomacima i načinima na koje se među izvođačima dijeli odgovornost stvaranja. Uz izvođače i autore, na projektu sudjeluju i studenti glume, čime se okuplja raznolika ekipa koja predstavu gradi iz različitih, osobno važnih i društveno relevantnih perspektiva.
'TO=TO' nastaje u koprodukciji s Udrugom Domino i Udrugom za sindrom Down Rijeka 21, a premijera je zakazana za 30. lipnja u sklopu Riječkih ljetnih noći, u prostoru riječke tržnice na Brajdi. Snažan autorski tim, uz Peti ansambl i kolektiv CO2, čine i scenograf Marko Tadić, kostimograf Silvio Vujičić, dramaturg Goran Ferčec tw autori glazbe Alen i Nenad Sinkauz