Umjetnost, sjećanje i migracije

Migracije, arhiv i povijest u fokusu: WHW-ov program slobode donosi dvije večeri suvremene umjetnosti

06.05.2025 u 10:12

Bionic
Reading

Program Sjeti se slobode kustoskog kolektiva WHW donosi dva događanja 7. i 8. svibnja – performans britanske umjetnice Ayeshe Hameed u Draškovićevoj 31 te gostovanje austrijske umjetnice Belinde Kazeem-Kamiński u klubu MaMa.

Kustoski kolektiv WHW u sklopu programa Sjeti se slobode organizira dvije umjetničke večeri koje povezuju zvuk, performans, video i kritičko promišljanje povijesti i sadašnjosti. U srijedu, 7. svibnja u 19 sati u prostoru buduće WHW-ove galerije u Draškovićevoj 31 bit će izveden performans Exaqua britanske umjetnice Ayeshe Hameed, u suradnji s hrvatskim umjetnicima Bojanom Gagićem i Adamom Semijalcem.

Dan kasnije, u četvrtak 8. svibnja, također u 19 sati, u klubu MaMa održat će se projekcija i razgovor s bečkom umjetnicom Belindom Kazeem-Kamiński, koja u Zagrebu predstavlja svoje recentne radove.

Ayesha Hameed (London/Helsinki) koristi video, zvuk i tekst u radu koji se bavi nasljeđem ropstva i kolonijalizma, s naglaskom na povijesti Atlantskog i Indijskog oceana. Njezin performans Exaqua temelji se na interdisciplinarnom istraživanju koje provodi na sjecištu migracijskih iskustava, povijesnih trauma i prirodnih elemenata. Naslov dolazi iz pjesničkog djela Zong! spisateljice M. NourbeSe Philip, gdje se pojam "exaqua" koristi za opisivanje čina ekshumacije iz vode.

U ovoj izvedbi, Hameed surađuje s Bojanom Gagićem, koji djeluje u području zvučne umjetnosti i kazališnog dizajna, te glazbenikom Adamom Semijalcem, poznatim po projektu Bebè Na Volè. Zajedno oblikuju performans koji kombinira tekst, zvuk i improvizaciju, s ciljem stvaranja prostorne situacije aktivnog slušanja i suočavanja s različitim oblicima gubitka i prisvajanja.

Belinda Kazeem-Kamiński (Beč), čiji će se radovi prikazivati 8. svibnja u klubu MaMa, u svom se djelovanju fokusira na afričku dijasporu, arhivske prakse i reprezentaciju povijesnih trauma. U Zagrebu će predstaviti projekt temeljen na stvarnom povijesnom slučaju iz 1855. godine, kada su tri djevojčice iz Afrike, Asue, Gambri i Schiami, otete i dovedene u uršulinski samostan u Brunecku. Osim recentnih radova, program uključuje i ranije video instalacije i performanse u kojima umjetnica ispituje odnose moći, temporalnosti i mehanizme proizvodnje drugosti. Njezina praksa ukorijenjena je u crnačkoj feminističkoj teoriji i temelji se na istraživanju i dugotrajnom procesu.

Program Sjeti se slobode dobio je ime prema govoru koji je Ursula K. Le Guin održala 2014. na dodjeli američke Nacionalne književne nagrade, u kojem je pozvala umjetnike da u "teškim vremenima koja dolaze" ne zaborave vlastitu slobodu. WHW kroz ovaj program otvara prostor za razmjenu ideja, interdisciplinarne prakse i političko promišljanje suvremenih društvenih izazova kroz umjetnost. Program podržavaju Ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba, Ministarstvo kulture i medija RH, Zaklada Kultura nova i HAVC.