PRVI AUTORSKI NASLOV

Boris Jokić u prepunoj Laubi predstavio knjigu '60 otkucaja - glazbena lektira'

22.04.2025 u 20:32

Bionic
Reading

Glazbena knjižara Rockmark objavila je knjigu Borisa Jokića '60 otkucaja - glazbena lektira', u kojoj je ovaj znanstvenik, doktor psihologije, radijski voditelj i zaljubljenik u glazbu okupio 60 pjesama, uz niz glazbenih referenci, osobnih priča te jedinstvenih umjetničkih radova koje su kreirali učenici zagrebačke Škole primijenjene umjetnosti i dizajna

Može li glazba promijeniti svijet? Može li lektira izgledati i zvučati drugačije – suvremeno, hrabro, emocionalno, vizualno? Nova knjiga '60 otkucaja – glazbena lektira' autora Borisa Jokića, tportalova kolumnista i člana žirija tportalove književne nagrade, otvara prostor upravo za takva pitanja i donosi odgovore kroz spoj 60 odabranih pjesama, glazbenih referenci, osobnih priča autora i jedinstvenih umjetničkih radova mladih talenata.

Zagreb: Promocija knjige Borisa Jokića '60 otkucaja - glazbena lektira'
  • Zagreb: Promocija knjige Borisa Jokića '60 otkucaja - glazbena lektira'
  • Zagreb: Promocija knjige Borisa Jokića '60 otkucaja - glazbena lektira'
  • Zagreb: Promocija knjige Borisa Jokića '60 otkucaja - glazbena lektira'
  • Zagreb: Promocija knjige Borisa Jokića '60 otkucaja - glazbena lektira'
  • Zagreb: Promocija knjige Borisa Jokića '60 otkucaja - glazbena lektira'
    +34
Zagreb: Promocija knjige Borisa Jokića '60 otkucaja - glazbena lektira' Izvor: Pixsell / Autor: Davor Puklavec/PIXSELL

Naslov '60 otkucaja - glazbena lektira' objavljen je i dostupan u prodaji u izdanju glazbene knjižare Rockmark. U utorak 22. travnja održana je i zagrebačka promocija ovog iščekivanog naslova u prostorima zagrebačke Laube - Kuće za ljude i umjetnost.

'Osnovna poruka koju knjiga pruža je da naše odbrojene dane te otkucaje koje imamo, koliko god da ih ima, treba živjeti na način vrijedan života. Svijet suvremene glazbe i one opisane u 60 otkucaja govori o tome da, bez obzira na sve crnilo i sivilo koje nas okružuju, ovdje, u Hrvatskoj, i u cijelom svijetu postoje nada, snaga, bunt, mudrost, vjera u ljude i udarci u muda okrutnim moćnicima...', poručuje autor, pisao je ranije tportal.

Boris Jokić Izvor: Pixsell / Autor: Davor Puklavec/Pixsell

Prije nekoliko godina Jokić je donio 60 pažljivo odabranih pjesama pred učenike Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, a oni su na te pjesme odgovorili – slikom. Svaki učenik, vođen mentorom, dobio je jednu pjesmu i zadatak da se likovno izrazi. Bio je to njihov prvi i jedini susret s autorom, ali i trenutak koji je stvorio ovu knjigu. Rezultat je jedinstveno, snažno i emotivno djelo koje povezuje znanost, umjetnost i mladost.

O inspiraciji za ovu knjigu Jokić otkriva: 'Nekoliko je poticaja za knjigu '60 otkucaja'. Prvi je taj što sam od djetinjstva lud za glazbom, drugi je taj da hrvatsko obrazovanje mladim ljudima namjerno ne približava suvremenost i suvremenu glazbu i sva bogatstva koja ona nudi. A treća je stvar da vjerujem u mlade ljude u Hrvatskoj i u njihovu kreativnost.'

Kroz knjigu '60 otkucaja – glazbena lektira', uz glazbene reference, osobne priče i umjetničke slike mladih talenata, autor istražuje kako pjesme oblikuju našu percepciju, identitet i odnos prema životu i svijetu. I pokazuje da, kada mladima damo priliku, oni nam vraćaju nevjerojatnim stvaralaštvom.

Među šezdeset odabranih pjesama koje čine jezgru knjige nalaze se djela koja su obilježila generacije i oblikovala osobne i kolektivne emocije. Posebno mjesto zauzimaju regionalna glazbena imena i njihove pjesme, među kojima su EKV, Josipa Lisac, Oliver Dragojević, TBF, Azra, Idoli... Uključen je i niz inozemnih glazbenih imena koja su subjektivnim odabirom našla svoje mjesto u ovom naslovu, a među njima su Rage Against the Machine, Nina Simone, Bob Dylan, Rosalía, The Beatles, John Coltrane, Bruce Springsteen, The National, The Ramones...

Za Jokića je ovo prvi autorski naslov, knjiga u kojoj otvara i važnu temu nedostatka suvremene umjetnosti, osobito glazbe, u obrazovanju te traži prostor za emociju, zvuk i slobodu unutar sustava koji ih često zanemaruje.