Novi pješački most u Trogiru primjer je suvremene arhitekture koja nadilazi funkcionalnost. O njegovoj izgradnji, značenju i transformaciji u kulturnu baštinu govori izložba koja se otvara 13. svibnja u Oris Kući arhitekture.
U suvremenoj arhitekturi mostovi nisu samo funkcionalne konstrukcije, već simboli identiteta prostora i inženjerski izazovi koji nadilaze svoju osnovnu svrhu. Takav je i novi pješački most u Trogiru, projekt arhitektonskog ureda Prostorne taktike, čelična konstrukcija koja spaja dvije strane kanala u povijesnoj jezgri grada upisanog na UNESCO-ov popis svjetske baštine.
Most je projektiran kao monolitna struktura koja se oslanja na lokalne brodograditeljske tradicije, a istovremeno donosi suvremeni arhitektonski izraz, povezujući tehničku preciznost s estetskom jednostavnošću.
Projektiran i izrađen kao monolitna konstrukcija u obližnjem brodogradilištu, čelični most postavljen je na pripremljene upornjake u Foši na mjesto nekadašnjeg drvenog mosta, nakon što je u jednom danu transportiran teglenicom, što je sam po sebi bio značajan logistički poduhvat. Za ovu inovativnu strukturu arhitekti Luka Cvitan i Antonija Cvitan Vuletić osvojili su Medalju za doprinos kulturi građenja na 9. Danima arhitekata, čime je most već stekao status prepoznatljivog simbola lokalne zajednice.
Izložba NOV.032, koja će biti otvorena u utorak, 13. svibnja u Oris Kući arhitekture u Zagrebu, predstavlja intimni portret ovog mosta – skulpture koja to nikad nije trebala biti. Darko Škrobonja, kao vizualni umjetnik uključen u projekt, reinterpretira proces izgradnje mosta kroz seriju video instalacija koje nadilaze puku dokumentaciju i utjelovljuju refleksije o značenju i dosezima ovog arhitektonskog pothvata. Instalacije koriste odabrane snimke postavljanja mosta, zvukove oživljenog javnog prostora i vizualne fragmente koji zajedno stvaraju jedinstvenu atmosferu susreta prostora, zvuka i pokreta.
Izložba će biti otvorena do 17. svibnja, a posjetitelji je mogu razgledati radnim danom od 9 do 17 sati te subotom od 10 do 13 sati. Također, izložba je uvod u predavanje koje će se održati 19. svibnja u Oris Kući arhitekture, u sklopu programa Večeri u Orisu, gdje će arhitekti i projektanti detaljnije predstaviti cjelokupan proces izrade mosta.