HIPOTEKE, POTRAŽIVANJA, OVRHE I STEČAJ

Žestoka bitka za nekadašnji ponos Splita

22.12.2016 u 17:09

Bionic
Reading

Gotovo pet sati trajala je sjednica Skupštine vjerovnika splitske tvrtke Adriatic, odnosno bivšeg hotela Marjan, za koji nije uspio postupak predstečajne nagodbe i otvoren je stečaj. Nesuđeni visokokategornik na najatraktivnijoj gradskoj lokaciji opterećen je s nekoliko stotina milijuna kuna različitih hipoteka, mahom vezanih uz kredite i sudužništva iz doba bivšeg vlasnika Željka Keruma, a posljednjih mjeseci traju bitke na nekoliko frontova

S jedne strane tvrtka Heta Asset Resolution, koja je preuzela potraživanja banke Hypo, kroz ovršni postupak na Općinskom sudu nastoji unovčiti nekretninu i naplatiti 300 milijuna kuna po više kredita koji su osigurani hipotekom nad Marjanom, a s druge strane se kroz stečajni postupak pokušava osporiti velik dio tih istih hipoteka i ostalih potraživanja. Stečajni upravitelj Zoran Miletić već je pokrenuo parnice kojima želi pobiti hipoteke Kerumove bivše supruge Anke Kerum od 72 milijuna kuna i tvrtke Sapor u vlasništvu Kerumova nećaka Igora Sapunara, koja je zabilježila 112,4 milijuna kuna; sada je pak Miletić predložio i osporavanje hipoteka Kreditne banke Zagreb (50 milijuna kuna), ali i dvije hipoteke same Hete, vrijedne 13,9 i 21,3 milijuna eura.

Kao razlog se navodi 'protuzakonito davanje financijske pomoći' odnosno, pojednostavljeno, činjenica da je Adriatic opterećen dugovima za koje su u stvarnosti bile odgovorne druge Kerumove tvrtke.
Ovakvo pobijanje prethodnih pravnih poslova i hipoteka koje su uslijedile dosta je neuobičajeno za stečajne postupke u Hrvatskoj, no stečajni upravitelj na njega se odlučio nakon što je o tome dobio pravno mišljenje odvjetničkog društva Madirazza i partneri. Ukupna vrijednost osporenih potraživanja procjenjuje se na oko 450 milijuna kuna.

Zasad do toga ipak nije došlo: na maratonskoj sjednici Skupštine vjerovnika dogovoreno je tek da će se odluka donijeti za 45 do 60 dana, do kada će se dodatno obrazložiti eventualna mogućnost uspjeha u ovim sporovima, ali i 'malo bolje prirediti uvjeti samih odvjetnika'.

Naime, kako se radi o sporovima vrijednim desetke milijuna eura, troškovi bi narasli barem na nekoliko milijuna kuna, dok Adriatic u stečaj na računu nema doslovno ništa - pa se od vjerovnika očekuje novac kojim bi se financiralo osporavanje njihovih vlastitih hipoteka. U kompliciranoj vjerovničkoj strukturi, čini se, nekoliko zainteresiranih strana jedne drugima nastoji smanjiti potraživanja, a male su šanse da se postupci dovrše i hotel pronađe novog vlasnika sve dok se hipoteke ne svedu na prihvatljiviju razinu.

Dodatnu komplikaciju predstavlja činjenica da se odvojeno vode postupci za glavni hotelski kompleks i naknadno izgrađeni aneks; upravo na njemu se nalazi hipoteka Kreditne bane Zagreb vrijedna 50 milijuna kuna, koji stečajni sudac također nastoji osporiti. Ova potraživanja nekoliko puta su mijenjala vlasnika i na koncu završila u rukama Adris grupe, koja je pored toga otkupila i potraživanja 72 od 73 nekadašnja radnika hotela Marjan. U ovoj grupaciji očito su zainteresirani da preko Marjana prošire svoj biznis na Dalmaciju.

Istovremeno, u odvojenom ovršnom postupku u kojemu Heta nastoji ishoditi prodaju hotela obavljen je očevid na terenu, nakon čega bi trebala uslijediti procjena njegove vrijednosti i neslužbeno se najavljuje da bi prvo prodajno ročište moglo biti održano početkom ljeta 2017. godine.

Adriatic i njegov stečajni upravitelj Zoran Miletić već mjesecima paralelno muku muče s kompleksom veličine 55 tisuća kvadrata jer na blokiranom računu novca nema doslovno ni za zaštitarsku službu, a kamoli za nužno održavanje i sprečavanje propadanja. U zgradi na Zapadnoj obali na redovitoj bazi bilježe se provale i vandalizam, pa je samo u nekoliko ovoljetnih mjeseci počinjena šteta u iznosu od 180 tisuća kuna. Na istom mjestu nedavno je zabilježena i tragedija, kada je u obračunu skupine maloljetnika nožem izboden i ubijen jedan mladić, a podzemne vode opasno prijete statici zgrade i mogu izazvati goleme higijenske i sanitarne probleme u ovom dijelu grada.

Za hotel Marjan nedavno je, navodno, interes pokazivala i turistička grupacija Lukšić, no po neslužbenim informacijama odustali su nakon što su uvidjeli da bi umjesto obnove nekadašnji splitski ponos bilo isplativije srušiti i graditi ispočetka.