Od stupanja na snagu novog Zakona o strancima odbijeno je čak 18.000 zahtjeva za izdavanjem dozvola za boravak i rad stranaca, agencije za zapošljavanje su smanjile svoju aktivnost, ukinuto je nekoliko desetaka licenci za taksi, a na 'crnoj listi' poslodavaca je 115 subjekata
Zakon o strancima, koji je stupio na snagu 15. ožujka, donio je brojne izmjene na tržištu rada po pitanju angažiranja radnika iz inozemstva. To je izazvalo nezadovoljstvo poslodavaca.
Naime, postroženi su uvjeti za smještaj radnika, a poslodavcim moraju državi dati i financijsko jamstvo u visini prosječne bruto plaće po radniku, ako su odustali od zaposlenika za kojeg su dobili radnu dozvolu. Uz to, strane radnike ne mogu zaposliti poslodavci koji su pravomoćno osuđeni za kaznena djela iz područja radnog prava, kao i oni koji imaju dugovanja državi.
Uz to, da bi zaposlili stranog radnika, poslodavci moraju imati minimalno 10.000 eura prometa u zadnjih šest mjeseci, ako su pravne osobe, odnosno 15.000 eura, ako su fizičke osobe.
Triput više odbijenih zahtjeva
Zakonom je trajanje dozvola za boravak i rad stranaca produljena s jedne na tri godine, a za sezonski rad sa šest na devet mjeseci. No, to nije pomoglo. Naime, zabilježen je velik broj odbijenih odbijenih zahtjeva za zapošljavanjem stranaca.
Prema službenim podacima Ministarstva unutarnjih poslova lani je odbijeno 5674 zahtjeva, dok je ministar Davor Božinović nedavno rekao kako je u dva mjeseca od stupanja zakona na snagu odbijeno čak 18.000 zahtjeva, piše Lider.
Prema podacima MUP-a, od 1. siječnja do 30. travnja ove godine izdano je 68.213 dozvola za boravak i rad stranaca, od čega je u ožujku i travnju bilo njih 33.773. U prošlogodišnjem ožujku i travnju izdano je 40.147 dozvola, što je šest posto više nego sada. U siječnju i veljači ove godine je, pak, izdano 1715 dozvola više nego u prva dva mjeseca prošle godine.
Stanje na terenu
Uz to, od početka primjene novog Zakona o strancima, broj zahtjeva agencija za privremeno zapošljavanje smanjen je za čak 70 posto. Razlog tomu je to što MUP-u u prosjeku treba dva mjeseca za izdavanje ili odbijanje radne dozvole, ali i zato što čak 66 posto poslodavaca nije zadovoljilo uvjete za pozitivno mišljenje iz članka 99.
Treba reći kako je u ovom trenutku pod pojačanim nadzorom 270 poslodavaca, a da je njih 115 na 'crnoj listi'.
Efekti novog zakona vide se i na terenu. Ukinute su 63 licence za taksi prijevoz te je naloženo raskidanje suradnje digitalnih platformi i 24 agregatora. Policija je provjerila više od 15.000 vozila i 33.500 stranih radnika te preko 5000 dokumenata. Utvrđeno je 5000 nepravilnosti i 2885 prekršaja.