rba analitičari

U prvih deset mjeseci 2020. industrija pala 3,9 posto

01.12.2020 u 08:52

Bionic
Reading

S podacima za listopad, koje je DZS objavio danas, zaustavljen je trend negativnih godišnjih stopa rasta obujma industrijske proizvodnje koji je trajao od studenog prošle godine. Prema kalendarski prilagođenim indeksima, obujam industrijske proizvodnje bio je u listopadu za 2,8 posto veći u odnosu na listopad 2019. Na mjesečnoj razini, prema sezonski i kalendarski prilagođenim indeksima, zabilježen je rast od 2,9 posto. Prema istim indeksima, promatrano kumulativno, ukupna industrija u prvih je deset mjeseci 2020. zabilježila pad od 3,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani.

Prema kategorijama GIG-a, doprinos godišnjem rastu došao je od rasta u kategorijama Intermedijarni proizvodi i Kapitalni proizvodi (+8,6 posto odnosno +7,9 posto godišnje) dok su ostale kategorije zabilježile godišnji pad i to Trajni proizvodi za široku potrošnju (-7,7 posto), Netrajni proizvodi za široku potrošnju (-2,9 posto) te Energija (-1,9 posto).

Prema djelatnostima, kod prerađivačke industrije, koja čini preko 80 posto ukupne proizvodnje, također je zaustavljen negativan trend uz godišnju stopu rasta u listopadu od 2,9 posto. Kumulativno, od siječnja do listopada prerađivačka industrija bilježi godišnji pad obujma proizvodnje od 4,5 posto.

U djelatnostima prerađivačke industrije deset od dvadeset i četiri kategorije zabilježile su pozitivnu godišnju stopu rasta pri čemu je proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda bila viša za 23,8 posto godišnje, Proizvodnja gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme za 23,6 posto godišnje te Proizvodnja električne opreme za 31,4 posto godišnje.

S druge strane, proizvodnja prehrambenih proizvoda na koju otpada najveći udio unutar prerađivačke industrije (15,9 posto) bila je niža za 0,9 posto u odnosu na listopad 2019. dok je u kumulativu (siječanj-listopad) pad bio izraženiji, 2,2 posto godišnje.

Kod Rudarstva i vađenja nastavljen je godišnji pad (-9,2 posto) koji uz manja odstupanja traje još od kolovoza 2016. U djelatnostima Opskrbe električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom, u listopadu je zabilježen rast od 3,3 posto.

Ukupan broj zaposlenih osoba u industriji u listopadu uz stagnaciju na mjesečnoj razini niži je za 2,5 posto u usporedbi s listopadom prošle godine. Uz kumulativan pad broja zaposlenih za 2,9 posto, u promatranom razdoblju proizvodnost rada bila je niža za 0,6 posto.

Iako su podaci o kretanju industrijske proizvodnje u listopadu donijeli povratak u pozitivno područje, kontrakcija domaće potražnje kao i niži izvoz robe i do kraja godine nepovoljno će se odražavati na kretanje industrijske proizvodnje. U godini pred nama očekujemo skromni oporavak industrijske proizvodnje, ali niska konkurentnost i produktivnost domaće industrije te razina tehnološke intenzivnosti ostat će glavna prepreka snažnijem razvoju i višim stopama rasta.