PIKETTY, STIGLITZ I KRUGMAN

Što predviđaju tri vodeća ekonomska uma današnjice?

08.04.2015 u 08:22

Bionic
Reading

Uoči gostovanja poznatog ekonomista i autora knjige 'Kapital u 21. stoljeću', Thomasa Pikettyja, u Zagrebu 9. travnja, tportal donosi najzanimljivije dijelove rasprave u kojoj je Piketty sudjelovao zajedno s dvojicom nobelovaca, Paulom Krugmanom i Josephom Stiglitzem. Američka televizijska kuća MSNBC okupila je ove vodeće ekonomske umove današnjice prošli mjesec na jednom mjestu: u kulturnom centru 92nd Street Y u New Yorku, gdje su govorili o ekonomskoj struci, financijskoj krizi, eurozoni i globalnoj nejednakosti

'Proveo sam svoj život na način da nisam bio posve siguran jesam li prevarant ili ne. Tek u posljednjih šest godina uvjerio sam se u to da moje prognoze imaju smisla. Žalosno je to što polovica ekonomista odbacuje stvari za koje znamo da djeluju. Smatram kako najveći grijeh nije u nemogućnosti da se predvide stvari, poput financijske krize, već u tome što se inzistira na doktrinama koje očito ne djeluju', kazao je Krugman.

'Ne možemo se oslanjati samo na monetarnu politiku. Neki su ekonomisti mislili da će biti dovoljno banke poslati u bolnicu na godinu i pol, dati im transfuziju od par bilijuna dolara da budu sretnije i da će gospodarstvo ponovno oživjeti. Jasno je da je to bilo pogrešno. Treba vam jasna fiskalna politika, pravi poticaj. Gospodarstvo je bilo slomljeno i prije krize, to je mjehur koji je narastao, a upravo smo to trebali prepoznati', smatra Stiglitz.

'Bila je to utrka između SAD-a i Europe, da se vidi tko može zabrljati više. U ovom trenutku pobjeđuje Europa', dodao je Krugman.


Gdje će biti Europa, a gdje SAD za 20 godina?

'To je teško pitanje. Trenutačno je situacija u Europi, posebice u eurozoni vrlo loša. Zajednička valuta s 18 različitih javnih dugova, 18 različitih kamatnih stopa, 18 različitih poreznih sustava… Zato taj sustav ne djeluje niti će ikada funkcionirati. (…) Sve zemlje u Europi imaju problem s decentralizacijom. Potrebna nam je demokratičnija vlada u Europi. Italija i Francuska ne bi se trebale stalno žaliti na Njemačku, već trebaju dati konkretne prijedloge za promjenama. Ako promijenimo postojeće europske institucije, Europa bi mogla biti u boljoj situaciji za 20 godina. U protivnom, nisam previše optimističan', kazao je Piketty.

'Situacija u Americi mogla bi za 20 godina biti mnogo gora. Problemi u SAD-u nisu samo ekonomske prirode. Ako se ne promijene neke fundamentalne politike, nejednakost u SAD-u mogla bi se značajno pogoršati', smatra Stiglitz.

'Kada imate visoku razinu nezaposlenosti mladih, osobito muškaraca koji ne mogu produktivno iskoristiti svoju energiju, onda imaju tendenciju da je koriste neproduktivno', dodao je Stiglitz.

'Europa je mnogo naprednije i ravnopravnije mjesto danas nego što je bila prije jednog stoljeća, kada je bila središte nejednakosti, i to veće nejednakosti nego u SAD-u. Stvari se mijenjaju i različiti izbori politika i institucija mogu utjecati na promjene. Vjerujem da globalizacija može pomoći smanjenju siromaštva u svijetu, uz pretpostavku da ne očekujemo sve samo od tržišta, već da usvojimo politike koje će učiniti da šire skupine stanovnika imaju korist od globalizacije. Uzmite Brazil za primjer', kazao je Piketty, koji je iskoristio priliku i iskritizirao Jeana Claudea Junckera, aktualnog predsjednika Europske komisije i bivšeg premijera Luksemburga, zbog toga što je pogodovao velikom kapitalu i od Luksemburga napravio poreznu oazu.

'Bio sam prilično pesimističan po pitanju Europe, ali su se sada pojavili neki novi znakovi nade, a to je rast skupina poput Podemosa u Španjolskoj. Danas je ona vodeća stranka s 27 posto glasova', kazao je Stiglitz.

Dotaknuli su se i nejednakosti spolova, nejednakosti plaća i nejednakim mogućnostima za obrazovanje.

'Da, bogata glupa djeca imaju veće šanse da steknu diplomu', zaključio je Krugman.