Carina na europsko željezo i aluminij ostat će 50 posto, no Von der Leyen je rekla da će se kasnije smanjiti i zamijeniti kvotama
Federacija njemačkih industrija (BDI) kritizirala je sporazum koji se odnosi na carinski spor između Europske unije i Sjedinjenih Država, ocijenivši da šalje katastrofalan signal ekonomijama.
'Sporazum je neadekvatan kompromis i šalje katastrofalan signal usko povezanim gospodarstvima s obiju strana Atlantika', priopćila je udruga sa sjedištem u Berlinu u nedjelju navečer.
U objavi stoji da EU prihvaća bolne carine, očekujući da će čak i carinska stopa od 15 posto imati znatne negativne posljedice. 'Jedini pozitivan aspekt ovoga sporazuma je da je zasad izbjegnuta daljnja eskalacija', kaže se u priopćenju BDI-ja.
Sada je ključno da sporazum postane obvezujući, smatra udruga, uz objašnjenje da tvrtke s obiju strana Atlantika trebaju sigurnost kada su posrijedi lanci opskrbe i ulaganja. 'Dodatan udarac' je i izostanak sporazuma o izvozu čelika i aluminija, smatraju u BDI-ju.
Podsjetimo, SAD i Europska unija postigli su okvirni trgovinski sporazum, okončavši višemjesečnu neizvjesnost za poslovne ljude i potrošače s obje strane Atlantika. Gotovo svi europski proizvodi koji se uvoze u SAD carinit će se s 15 posto, uključujući automobile, koji se trenutno carine s 27,5 posto, te poluvodiče i farmaceutske proizvode. Carina od 15 posto je maksimalna i ne dodaje se nijednoj postojećoj. SAD i EU uvode nula posto carina na zrakoplove i dijelove za njih, određene kemijske proizvode, generičke lijekove, opremu za poluvodiče, neke poljoprivredne proizvode i rijetke minerale. Listi će se dodati još proizvoda, a o alkoholnim pićima tek se treba dogovoriti. Carina na europsko željezo i aluminij ostat će 50 posto, no Von der Leyen je rekla da će se kasnije smanjiti i zamijeniti kvotama.