Samo nekoliko dana ostalo je do isteka 90-dnevnog roka za tzv. recipročne carine koje je uveo američki predsjednik Donald Trump, a SAD i Europska unija još uvijek nisu postigli trgovinski dogovor. Ako pregovori propadnu do 9. srpnja, europska roba koja se uvozi u SAD mogla bi biti pogođena carinama do 50 posto, dok bi EU mogao brzo odgovoriti vlastitim protumjerama. Bez preliminarnog dogovora, američke carine za većinu uvoza porasle bi sa sadašnjih 10 posto na stopu koju je Trump odredio 2. travnja. Za EU to iznosi 20 posto
Podsjetimo, Trump je uveo carine od 50 posto za uvoz čelika i aluminija iz EU-a, 20 posto za uvoz automobila i automobilskih dijelova i 10 posto za većinu drugih proizvoda.
EU je dogovorio paket protumjera vrijedan 21 milijardu eura, ali ga nije proveo. Razmatra i drugi paket, koji je prvotno trebao iznositi 95 milijardi eura. To je sada smanjeno na 72 milijardi nakon lobiranja nekih država članica, rekli su diplomati.
Trgovinski odnos između SAD-a i EU-a jedan je od najvažnijih na svijetu, jer čini oko 30 posto globalne robne razmjene, prema podacima Europskog vijeća. Među najviše razmjenjivanim proizvodima su farmaceutski i medicinski artikli, vozila te naftni derivati.
U 2024. godini ukupna trgovina dobara i usluga između dviju strana iznosila je oko 1,68 bilijuna eura. EU je pritom zabilježio suficit u robnoj razmjeni od 198 milijardi eura, ali i deficit od 148 milijardi eura u razmjeni usluga, što znači da je ukupni suficit bloka iznosio oko 50 milijardi eura, piše CNBC.
Trump kritizira trgovinu s EU-om
Predsjednik Trump više je puta kritizirao trgovinske odnose s Briselom, tvrdeći da su nepravedni i optužujući Europsku uniju da iskorištava Sjedinjene Države.
No pregovori između dviju strana sporo napreduju. Prema izvorima CNBC-a, EU-ova najbolja nada je postizanje 'minimalnog političkog dogovora' s malo detalja prije isteka roka. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u četvrtak je potvrdila da je cilj 'dogovor u načelu', dok je postizanje sveobuhvatnog sporazuma u 90 dana nazvala 'nemogućim'. Dodala je da su, u slučaju neuspjeha, 'sve mogućnosti na stolu'.
Europski povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič izjavio je da je imao 'produktivan' tjedan u Washingtonu, naglasivši da cilj ostaje isti - 'dobar i ambiciozan transatlantski trgovinski sporazum'. S druge strane, američki ministar financija Scott Bessent bio je suzdržaniji, poručivši: 'Vidjet ćemo što možemo postići s Europskom unijom.'
Stručnjaci skeptični
Stručnjaci ne vjeruju da je u kratkom roku moguć sveobuhvatan dogovor. Anthony Gardner, bivši američki veleposlanik pri EU-u, rekao je za CNBC da ga ne iznenađuje što je von der Leyen isključila mogućnost potpunog sporazuma. 'Takvi dogovori imaju tisuće stranica, ali mogli bismo vidjeti okvirni sporazum, poput onog koji je SAD potpisao s Ujedinjenim Kraljevstvom', rekao je Gardner.
Carsten Nickel iz konzultantske tvrtke Teneo smatra da bi EU kao 'najbolji mogući ishod' mogao postići široki okvirni dogovor kojim bi kupio vrijeme za daljnje pregovore. Taj bi dogovor mogao uključivati i prihvaćanje osnovne američke carine od 10 posto, što bi omogućilo razgovore o izuzećima za određene sektore.
No čak i ako se takav aranžman postigne, ostaje značajna neizvjesnost. 'Bit ćemo u situaciji u kojoj će postignuti dogovor stalno biti predmet novih pregovora i izložen riziku da SAD promijeni mišljenje, izgubi strpljenje ili potraži druge opcije', upozorio je Nickel. Smatra da EU neće posegnuti za protumjerama osim ako Trump idući tjedan uvede pune carine. 'A i tada će Bruxelles biti vrlo oprezan', zaključio je.