Kina je odlučila na pet godina uvesti carine na uvoz žestica iz EU-a budući da su ih kompanije plasirale na kinesko tržište po cijenama nižim od troškova proizvodnje, objavilo je u petak ministarstvo trgovine.
Carine u rasponu od 27,7 do 34,9 posto naplaćivat će se od subote i ostat će na snazi pet godina, navelo je ministarstvo.
Tvrtke koje su se dobrovoljno obvezale prodavati svoje žestice po utvrđenoj minimalnoj cijeni bit će izuzete budu li ispunjavale potrebne uvjete, navode u ministarstvu.
Mjera će, prema popisu ministarstva trgovine, obuhvatiti više od 60 tvrtki, a uvjete za izuzeća moglo bi ispunjavati njih 34, dodaje se u priopćenju.
Proizvođači konjaka predložili su minimalne uvozne cijene u rasponu od šest do 85 dolara po litri i postigli preliminarni dogovor s Pekingom, rekli su krajem prošlog tjedna upućeni izvori.
Kineski regulator otvorio je početkom prošle godine temeljem pritužbi domaćih proizvođača žestokih pića istragu kako bi utvrdio jesu li se žestice proizvedene u EU prodavale u Kini po cijeni nižoj od troškova proizvodnje.
Ministarstvo trgovine istragom je utvrdilo da su pritužbe utemeljene i da bi kineske kompanije zbog takve prakse proizvođača iz EU-a mogle pretrpjeti značajnu štetu.
Predstavnici EU-a opetovano su opovrgavali kineske optužbe, podsjeća agencija Dpa.
Izvor iz francuske vlade rekao je Reutersu prije tjedan dana da su kineski dužnosnici opetovano vezali pregovore o konjaku s pregovorima s EU-om o električnim vozilima. Dodao je da je francuska vlada odbila vezu između ta dva slučaja, ali je izrazila oprezan optimizam, rekavši da bi formalni dogovor mogao biti postignut prije 5. srpnja.
Peking želi da EU zamijeni uvozne carine na kineska električna vozila obvezujućim minimalnim cijenama po uzoru na one predložene za konjak, rekli su izvori.
Kina je izjavila da su pregovori o električnim vozilima ušli u završnu fazu, no dužnosnici EU-a kažu da je napredak ograničen.