Zbog pada industrijske aktivnosti, visokih cijena energije i jeftine konkurencije iz Azije, Thyssenkrupp Steel Europe, planira smanjiti radno vrijeme i jubilarne nagrade te ukinuti regres radnicima. U planu je i otpuštanje više od 5000 ljudi te prodaja dijelova tvrtke
Njemački metalurški div Thyssenkrupp Steel Europe nalazi se pred reorganizacijom, koja će velikog utjecaja imati i na radnike.
Naime, uprava kompanije je postigla dogovor sa sindikatom IG Metall oko kolektivnog ugovora koji bi trebao vrijediti do 2030. godine. U ugovoru se navodi smanjenje radnog vremena na 32,5 sata tjedno, ukidanje regresa i smanjenje jubilarnih nagrada.
U konačnici bi to značilo smanjenje prihoda radnicima za osam posto te uštede tvrtci od nekoliko stotina milijuna eura, piše Fenix-magazin.de.
Nestat će 10.000 radnih mjesta
Ali, to nije sve. Do 2029. godine planira se ukinuti 1600 radnih mjesta u proizvodnji. Godinu dana ranije bit će otpušteno još 3700 radnika u drugim dijelovima kompanije. Uz planirane prodaje dijelova koncerna, očekuje se da će broj zaposlenih pasti s 26.300 na manje od 16.000.
No, dogovoreno je da neće biti prisilnih otkaza. Do rujna bi trebao biti gotov socijalni plan kojim bi se definirale otpremnine i druge mjere ublažavanja financijskih posljedica za radnike.
Teški kompromisi ili spašavanje preostaloga
Kriza u kojoj se Thyssenkrupp Steel, uzrokovana je ponajprije padom industrijske aktivnosti, visokim cijenama energije, ali i jeftinim čelikom iz Azije. Stoga je u planu smanjivanje proizvodnje za dva i pol do tri milijuna tona godišnje. To znači i zatvaranje pogona u Bochumu do 2028. godine.
Iz uprave tvrde da su ove radikalne mjere nužne zbog održivosti poslovanja i budućih ulaganja. No, u sindikatu ističu da su to teški kompromisi kojima će se sačuvati radna mjesta, ali i opstanak preostalih pogona.
Konačnu odluku o kolektivnom ugovoru dat će članovi sindikata unutar tvrtke. Zadaća uprave je, pak, osigurati potreban novac za obeštećenje radnika koji će ostati bez posla.