NOVO ISTRAŽIVANJE

Pred njemačkom industrijom je teška godina: Proizvodit će manje, s nema naznaka popuštanja visokih cijena energije

27.12.2022 u 13:01

Bionic
Reading

Godina 2023. bit će teška za njemačku industriju koja će proizvoditi manje budući da nema naznaka popuštanja visokih cijena energije, upozoravaju udruge u istraživanju ekonomskog instituta IW

Smanjenu proizvodnju prognozira 30 od 49 anketiranih udruga, a veću njih 13, pokazalo je istraživanje objavljeno u utorak. Gotovo 40 udruga smatra da je aktualna situacija lošija no što je bila prije godinu dana, kada su mnogi zaključili da je najgora faza pandemije uglavnom prevladana.

Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu nije se oporavilo zbog rekordno visoke inflacije, pokazalo je istraživanje provedeno od sredine studenog do početka prosinca. 'Poduzeća procjenjuju da se visoke cijene energije u dogledno vrijeme neće vratiti na pretkrizne razine i ta ocjena u velikoj mjeri prigušuje izglede za nadolazeću godinu', rekao je ekonomski stručnjak IW-a Michael Groemling. U posebno su teškom položaju kompanije koje troše puno energije jer njihov uspjeh ovisi o jeftinoj energiji, ističe Groemling.

Njemačka vlada očekuje pad gospodarske aktivnosti u 2023. za 0,4 posto, a kompanije procjenjuju da će uglavnom biti koncentriran na zimsku polovinu godine, pokazala je odvojena anketa koju je Reuters proveo među velikim udrugama.

Posla ima do proljeća

'Posljednje tromjesečje 2022. i početak 2023. vjerojatno će biti popraćeni padom gospodarske aktivnosti. Međutim, očekujemo tek blagi pad', rekao je predsjednik Saveza njemačke industrije (BDI) Siegfried Russwurm. Gospodarstvo ipak neće uhvatiti zamah prije 2024. zbog slabe potražnje, prognozira Russwurm.

Energetska kriza u Njemačkoj
  • Energetska kriza u Njemačkoj
  • Energetska kriza u Njemačkoj
  • Energetska kriza u Njemačkoj
  • Energetska kriza u Njemačkoj
  • Energetska kriza u Njemačkoj
Energetska kriza u Njemačkoj Izvor: Profimedia / Autor: Ying Tang/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

U Udruzi njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) ističu pak postupno popuštanje napetosti u nabavnim lancima. 'Vozarine se približavaju uobičajenim dugoročnim vrijednostima, a redovi pred međunarodnim lukama polako se skraćuju', naglasio je predsjednik DIHK-a Peter Adrian. 'Ako Kina zaista ublaži politiku nulte tolerancije prema covidu kao što je najavila, to bi bio dobar znak i za globalne nabavne lance', dodao je Adrian.

U udruzi obrtnika ZDH upozoravaju pak na manji broj narudžbi za iduću godinu. 'Knjiga narudžbi pokrit će nas do početka projeća, a nakon toga čeka nas velika neizvjesnost", rekao je glavni tajnik ZDH Holger Schwannecke.    

Neizvjesnost muči i članice udruge za veleprodaju, vanjsku trgovinu i usluge (BGA). Mnogi sektori gospodarstva još odolijevaju problemima, 'ali iz mjeseca u mjesec bilježimo negativna očekivanja, čija dubina i širina još nije potvrđena u stvarnosti', rekao je predsjednik BGA Dirk Jandura, procijenivši da će proljeće donijeti poboljšanje.