TRŽIŠTA KAPITALA

Poslovni rezultati kompanija potaknuli rast svjetskih burzi

29.10.2017 u 09:05

Bionic
Reading

Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija i podacima koji ukazuju na stabilan rast najvećih svjetskih gospodarstava

Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones ojačao 0,5 posto, na 23.434 boda, dok je S&P 500 porastao 0,2 posto, na 2.581 bod, a Nasdaq indeks 1,1 posto, na 6.701 bod.

S&P 500 porastao je već sedmi tjedan zaredom, što je njegov najduži pozitivni niz u tri godine, pri čemu su prošloga tjedna najviše porasle cijene dionica u tehnološkom sektoru.

To se zahvaljuje odličnim kvartalnim poslovnim rezultatima Alphabeta, Microsofta i Amazon.coma, druge, treće i pete po veličini svjetske kompanije po tržišnoj vrijednosti.

U petak, nakon objave poslovnih izvješća, cijena dionice krovne kompanije Googlea skočila je 4,3, Microsofta 6,4, a Amazona više od 13 posto.

Zahvaljujući tome, S&P indeks tehnološkog sektora sada je na dobitku od početka godine gotovo 35 posto, dok je S&P 500 indeks u istom razdoblju porastao 15 posto.

Zbog toga se neki plaše da su cijene tehnoloških dionica napuhane i da bi mogle oštro pasti, kao što je to bio slučaj za vrijeme tzv. 'dot.com' krize početkom ovog stoljeća.

"Svi oni koji povlače usporedbu s tehnološkim mjehurom 1999. godine morali bi uvidjeti da je sadašnji uspon cijena dionica tehnoloških divova doista potaknut u velikoj mjeri zaradama tih kompanija, a ne samo nadom. Ulagači sada kupuju dionice tih kompanija jer one doista ostvaruju najveću zaradu", objašnjava Jack Ablin, direktor u BMO Private Bank.

Dobre poslovne rezultate objavljuju i kompanije iz drugih sektora. Dosad su 273 tvrtke iz sastava S&P 500 indeksa objavile financijske rezultate za treće tromjesečje, pri čemu ih je 74 posto nadmašilo očekivanja analitičara, nešto iznad prosjeka u prethodnim kvartalima.

U anketi Reutersa analitičari sada procjenjuju da su zarade kompanija iz S&P 500 indeksa porasle 6,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Premda je to više nego što se očekivalo prije mjesec dana, kada su se procjene rasta kretale oko 4,4 posto, to je i slabiji rast zarada u odnosu na dvoznamenkasti skok u prva dva tromjesečja.

Pozitivno je na tržište utjecao i podatak da je američki bruto domaći proizvod (BDP) u trećem tromjesečju porastao 3 posto, više nego što se očekivalo jer su analitičari smatrali da će se na gospodarstvo više odraziti posljedice uragana koji su krajem rujna pogodili jug SAD-a.

I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna porasle. Doduše, londonski FTSE indeks oslabio je 0,2 posto, na 7.505 bodova, no frankfurtski DAX porastao je 1,7 posto, na rekordnih 13.217 bodova, a pariški CAC 2,3 posto, na 5.494 boda.

Rast burzovnih indeksa na tržištima eurozone zahvaljuje se slabljenju tečaja eura, nakon što je u četvrtak Europska središnja banka (ECB) najavila smanjenje poticajnih monetarnih mjera od početka iduće godine, ali će u tome biti manje agresivna nego što se očekivalo.

A na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna skočio 2,6 posto, na 22.008 bodova, najvišu razinu u 21 godinu.