analiza tportala

Pet najvećih građevinara čvrsto drži pozicije, jedan od njih prosječnu neto plaću digao iznad 3000 eura

16.05.2025 u 05:59

Bionic
Reading

Građevinski sektor posljednjih godina bilježi značajan rast na krilima protupotresne obnove i sredstava iz fondova EU-a. Lani je pet najvećih tvrtki zbirno povećalo prihode iako je lider Kamgrad zabilježio pad prometa

Prema službenim podacima, krajem prošle godine graditeljstvo je zapošljavalo više od 125 tisuća radnika, što je 8,5 posto svih zaposlenih u Hrvatskoj.

U ukupnom BDP-u udio građevinskog biznisa iznosi gotovo šest posto. Kako uz sebe veže niz drugih industrija – građevinski materijal, cement, naftu, metal i drvni sektor – indirektno u ukupnom BDP-u sudjeluje s čak oko 12 posto.

PROČITAJTE JOŠ Rast na betonu i cigli: Nekad smo gradili autocestu, isplatilo se. Ima li smisla ono što gradimo danas?

Sve to jasno govori da je graditeljstvo jedna od lokomotiva domaće ekonomije.

U djelatnosti izgradnje stambenih i nestambenih zgrada neprikosnoveni lider je, prema podacima Fininog servisa Info.Biz, već nekoliko godina tvrtka Kamgrad Dragutina Kamenskog. Lani je okončala godinu s 247,68 milijuna eura (- 6,41 posto) ukupnih prihoda, za 50 milijuna više od prvog pratitelja Strabaga.

Kamgrad je 2024. izveo podjednako radova za privatne i naručitelje javne nabave, s time da je vidljiv kontinuitet povećanja udjela niskogradnje.

Kamgrad lani zaposlio 170 novih radnika

U odnosu na 2023. tvrtka je osjetno povećala broj radnika s oko 780 na 955, što se odrazilo na izdatke za zaposlene te su lani porasli za gotovo osam milijuna eura. Prosječna plaća u Kamgradu lani je rasla za više od deset posto, na 1495 eura.

Operativa tvrtke trenutno je angažirana na nekoliko velikih projekata. Neki od njih su Valamarov hotel Pical u Poreču, Adrisov hotel Marjan u Splitu, brza cesta Farkaševac - Bjelovar, državna cesta Križevci – Kloštar i treća faza rekonstrukcije i izgradnje KBC-a Rebro. Kamgrad je, osim toga, na čelu konzorcija (ING-GRAD, Radnik i ZDL Arhitekti) koji je dobio posao projektiranja i izgradnje prve faze Nacionalne dječje bolnice u zagrebačkom Blatu, vrijedan 237,5 milijuna eura.

Drugu poziciju drži austrijski Strabag s lanjskih 197,37 milijuna eura prihoda (-9,05 posto). Zarada mu je, kao i Kamgradu, osjetno pala - na 1,38 milijuna eura.

Neki od aktualnih projekata na kojima Strabag radi su aglomeracija u Rijeci, nastavak obilaznice od Omiša do Trogira te Južni sliv u Splitu, a u Zagrebu gradi bazen u Španskom.

Austrijska tvrtka dobila je i velik posao rekonstruiranja stadiona u Kranjčevićevoj u centru Zagreba, vrijedan gotovo 50 milijuna eura.

Prošle godine Strabag je zapošljavao više od 730 ljudi. Prosječna plaća iznosila im je više od 2000 eura, što je porast od gotovo 20 posto u odnosu na godinu prije.

Križevački Radnik srušio rekorde

Na trećem mjestu je križevački Radnik, a lani je imao rekordnih 178 milijuna eura prihoda i 11,14 milijuna eura dobiti. Većinski dioničar tvrtke je Mirko Habijanec i vodi je više od 25 godina.

Osim građevinske djelatnosti, tvrtka se bavi proizvodnjom kamenih materijala i betona, izradom oplatnih sustava, hotelijerstvom i ugostiteljstvom, a opskrbljivač je prirodnim plinom kućanstava i poduzetništva na području Križevaca i Općine Sv. Ivan Žabno.

Neki od značajnijih gradilišta Radnika su projekt za bolnicu u Varaždinu, KBC Rebro te više projekata za Podravku, Imperijal Rivieru na Rabu, Plavu lagunu u Poreču, kao i trgovačkih centara za Stop-Shop, Eurospin itd.

ING-GRAD nastavio sa snažnim rastom

Četvrtu poziciju drži zagrebački ING-GRAD s 131,34 milijuna eura ukupnih prihoda i čistom zaradom od 16,82 milijuna eura.

Tvrtka, čiji je osnivač i većinski dioničar Branislav Brizar, ove godine uspješno je izlistana na Zagrebačkoj burzi. U 40 godina poslovanja ING-GRAD nijednu godinu nije završio s gubitkom. I recentni poslovni pokazatelji potvrđuju da je riječ o iznimno uspješnoj tvrtki jer u protekle tri godine bilježi snažne stope rasta prihoda, uz odlične financijske pokazatelje.

Iz financijskog izvještaja vidljivo je da joj najveći dio prihoda, gotovo 85 posto, dolazi od poslova obnove kulturne baštine, a slijedi gradnja poslovnih i stambenih objekata te energetski i infrastrukturni projekti.

Operativa ING-GRAD-a trenutno je angažirana na nekoliko velikih projekata u Zagrebu, među kojima su obnova Muzeja Mimara i Medicinskog fakulteta, a nedavno je tvrtka dobila posao izvođenja radova na središnjem kompleksu Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, vrijedan gotovo 40 milijuna eura.

ING-GRAD zapošljava 170 radnika, čija je prosječna plaća u odnosu na 2023. lani porasla za više od 22 posto, na čak 3100 eura.

Zagrebački GIP Pionir sa 111,82 milijuna eura prometa (-2,48) drži petu poziciju. U vlasništvu je Ranka Predovića i Daniela Hrnjaka te se ubraja među vodeće građevinske tvrtke na području stanogradnje u Zagrebu.

Osim stanogradnje, GIP Pionir sve je aktivniji u drugim sektorima. Dio operative angažiran je na rekonstrukciji dijela Sarajevske ceste u Zagrebu, koja će postati avenija, a ujedno novi južni ulaz u metropolu. Taj je posao vrijedan 12,45 milijuna eura bez PDV-a.