poguranac privatnog sektora

Kuba se otvara tržištu: Slijede reforme po uzoru na Kinu i Vijetnam

13.06.2026 u 07:50

Bionic
Reading

Kuba je najavila planove o reformi gospodarstva po uzoru na socijalističke tržišne ekonomije Vijetnama i Kine, pri čemu je predsjednik Miguel Diaz-Canel rekao da će planirano otvaranje omogućiti veće sudjelovanje privatnog sektora umjesto privrede kojom uglavnom upravlja država

Reformu i dalje trebaju odobriti Politbiro Komunističke partije i kubanski parlament.

"Predložene mjere će omogućiti rješavanje dugoročnih proturječja između središnjeg planiranja i poticaja", kazao je Diaz-Canel novinarima u petak.

Predviđene su i izmjene poljoprivrednog sektora te restrukturiranje državnog aparata, dodao je.

Također, neke gospodarske djelatnosti koje su ranije bile zabranjene privatnicima će u budućnosti biti dozvoljene, rekao je, no nije pružio daljnje pojedinosti.

Američka vlada posljednjih mjeseci povećava gospodarski pritisak na Kubu nizom sankcijama kojima nastoji postići političke i gospodarske reforme na otoku.

Odnosi između Washingtona i Havane su napeti od revolucije 1959. predvođene Fidelom Castrom, piše njemačka agencija dpa.