nova pravila

Evo s koliko godina će žene moći u mirovinu od 1. siječnja

14.11.2023 u 21:28

Bionic
Reading

Trenutna dob za umirovljenje žena iznosi 63 godine i tri mjeseca, ali mogu ostati u radnom odnosu i do 65 godina. Ipak, s 1. siječnja 2024. godine, što je za manje od dva mjeseca, ta se dob mijenja i bit će 63 godine i šest mjeseci, uz najmanje 15 godina staža

Odnosno, u prijevremenu mirovinu žene će moći otići s 58 godina i šest mjeseci, točnije s 33 godine i šest mjeseci staža, piše mirovina.hr.

Promjena dobi za umirovljenje žena dolazi svakog 1. siječnja, sve do 2030. godine, kada će dob za umirovljenje žena i muškaraca biti izjednačena, odnosno radit će se o 65 godina.

U prijelaznom razdoblju od 2020. do 2029. godine žene ostvaruju pravo na starosnu mirovinu prema povoljnijim uvjetima, s nižom starosnom dobi. Tako su u mirovinu 2020. godine mogle otići kada su navršile 62 godine i šest mjeseci, uz najmanje 15 godina staža, ove godine se radilo o 63 godine i tri mjeseca, a od 1. siječnja 2024. godine žene će u starosnu mirovinu moći otići tek kada navrše 63 godine i šest mjeseci, uz 15 mjeseci staža.

Promjenu po dobi možete vidjeti u tablici ispod:

Također, mijenja se i dob žena za odlazak u prijevremenu mirovinu, koja je trenutno 58 godina i tri mjeseca uz 33 godine i tri mjeseca staža. Iduće godine će žene moći u prijevremenu mirovinu kada navrše 58 godina i šest mjeseci, uz 33 godine i šest mjeseci staža. Do ovoga dolazi kako bi se uvjeti za mirovinu od 1. siječnja 2030. izjednačili za žene i muškarce.

Jednako tako, treba reći da, bez obzira na dob za odlazak u starosnu mirovinu, žene mogu raditi ako žele i dulje, nakon stečenih uvjeta za odlazak u mirovinu. To donosi veću mirovinu, ali i bonifikaciju za svaki mjesec duljeg rada koja iznosi 0,45 posto mjesečno za maksimalnih pet godina, što je 27 posto. Da bi se ostvarila bonifikacija, potrebno je imati najmanje 35 godina staža, piše mirovina.hr.

Neke imaju pravo i na ranije umirovljenje

Ne treba zaboraviti da pravo na ranije umirovljenje imaju dugogodišnji osiguranici, odnosno oni koji su navršili 60 godina i skupili 41 godinu staža, bez obzira na spol.

Dob za umirovljenje može se i sniziti, također neovisno o spolu, ovisno o tome rade li osiguranici na poslovima s povećanim stažem trajanja. U prijevodu, to znači da osobe koje rade poslove u kojima se odrađenih 12 mjeseci računa kao 14 ili više mjeseci staža, mogu umiroviti i nekoliko godina ranije, ovisno o tome koliko su dugo radile na takvim poslovima.

I ovdje postoji problem penalizacije, koja bi se možda uskoro mogla i ukinuti, o čemu smo već pisali. Penalizacija prijevremenih umirovljenika trenutno iznosi 0,2 posto za svaki mjesec, odnosno 2,4 posto za svaku godinu ranijeg odlaska u mirovinu. Najviši iznos penalizacije je 12 posto za pet godina.