KLJUČNI IZAZOVI
ESG Akademija HGK-a: 'Održivo poslovanje je imperativ i tvrtke će morati dobro razumjeti principe i pravila ako žele biti konkurentne'

Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Mirna Bartolic
Europska komisija procjenjuje da će biti potrebno 350 milijardi eura dodatnih ulaganja kako bismo ostvarili cilj smanjenja emisija do 2030. samo u energetskim sustavima, uz 130 milijardi za druge okolišne ciljeve. EU namjerava potrošiti do 605 milijardi eura na projekte za rješavanje klimatske krize i 100 milijardi eura za projekte kojima se podupire biološka raznolikost.
Sve je veća vjerojatnost da će se iskorijeniti ulaganja u neodržive djelatnosti i imovinu jer klimatski i okolišni izazovi postaju sve veći. Nedovoljna integracija tih rizika otežava preraspodjelu sredstava i može dovesti do poteškoća tijekom prilagodbe, što će utjecati na financijsku stabilnost. U skladu s tim, propisi o okolišu moraju se dopuniti okvirom za održivo financiranje kojim se financijska sredstva usmjeravaju na ulaganja kojima se smanjuje izloženost takvim rizicima.
-
MRAČNE PROGNOZE
Analitičari o usporavanju inflacije: Nema razloga za optimizam, pritisci će trajati cijelu 2023.
-
dobra godina
Konzum opet diže plaće, potrošit će čak 15 milijuna eura na 9000 ljudi
-
12
statistika dzs-a
Inflacija u prosincu simbolično usporila, hrana i piće su ipak skuplji za 20 posto!
Budući da opseg potrebnih ulaganja znatno nadilazi kapacitet javnog sektora, glavni je cilj okvira za održivo financiranje usmjeravanje privatnih financijskih tokova u odgovarajuće gospodarske djelatnosti. Privatni interes za održiva ulaganja posljednjih se godina znatno povećao, no za njega je potreban jasan, dosljedan i čvrst okvir za održivo financiranje. EU uspostavlja taj okvir.
U sklopu ESG Akademije Hrvatske gospodarske komore 26. siječnja održat će se radionica Investiranje u održivo poslovanje, namijenjena članovima uprava i donositeljima odluka o financiranju. 'Tema je itekako aktualna, a radionicom će se dati odgovori na sva pitanja vezana uz održivost i promjene koje nam u poslovanju i financiranju donosi nova regulativa. Radionicom želimo dati jedan sveobuhvatan pogled na temu budući da postoje mnoga otvorena pitanja naših članica i da se radi o tematici koja se kontinuirano razvija i nadograđuje', rekla je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šćulac Domac.
Pri donošenju odluka o investiranju u održivo postoje i veći problemi nego kod tradicionalnog investiranja, kako za privatne investitore tako i za fondove. Neusporedivost izvještaja i nedostupnost podataka, financijski izračuni opravdanosti pojedinih investicija i opasnost od greenwashinga otežavaju donošenje odluka. Velik broj rejting agencija s još uvijek neujednačenim kriterijima čini situaciju još složenijom.
Temu ESG analiza i ulaganja na tržištu kapitala na radionici će predstaviti Sasja Beslik, ugledan bankar i jedan od vodećih svjetskih autoriteta u području održivog financiranja. Trenutno je Chief Investment Strategy Officer u SDG Impact Japan, rukovodio je održivim financiranjem u Nordei i ABN Amru te je nositelj ordena švedskog kralja Karla XVI Gustava. Proglašen je Mladim globalnim liderom na svjetskom forumu u Davosu 2011. te je koautor knjige Gdje raste drvo novca. S jednakim žarom i na jednako kvalitetan način obrađuje uzroke i potrebu za održivošću i očuvanjem okoliša te temu kako održivim investiranjem povećati vrijednost svoje imovine.

Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Mirna Bartolic
'Održive financije nisu više izbor pojedinih investitora, već zakonodavni statut Europske unije. Time je jasno da budući razvoj tvrtki u Hrvatskoj podrazumijeva potpuno usklađenje sa zakonodavnom praksom i principima zakona EU-a o klasificiranju svih investicija prema njihovoj klimatskoj održivosti. Naravno, ne radi se samo o zakonima, već o dugoročnom zaokretu kojIm su ovakve vrste investicija ne samo profitabilnije, već omogućavaju dugoročnu tržišnu stabilnost tvrtki. Drago mi je što opet dolazim u Zagreb i što ću pridonijeti daljnjem razvoju održivosti poslovnog sektora u Hrvatskoj', izjavio je Sasja Beslik.
Upravo je u tijeku i javna rasprava o korištenju termina ESG i/ili održivost te srodnih pojmova u nazivima fondova koju organizira Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA). Povod toj raspravi je, kao što kaže HANFA, iznimna važnost pitanja održivog financiranja te namjera postizanja transparentne, usporedive i vjerodostojne komunikacije o ESG karakteristikama i ciljevima fondova koji inkorporiraju održivost i koje ulagateljima nude društva za upravljanje fondovima. Budući da će biti sve manje financiranja koje nije održivo, osobito povoljnog, tvrtke će morati dobro razumjeti principe i pravila ako žele biti konkurentne, a i ako žele tržišno opstati.
Martina Verić, direktorica sektora za superviziju fondova i investicijskih društava iz HANFA-e održat će izlaganje o očekivanjima regulatora kod strukturiranja investicija fondovske industrije, uvažavajući ESG regulativu. Na radionici će regulatorni okvir i njegovu prognozu prezentirati Ana Zorić, ravnateljica Uprave za gospodarstvo i financijski sustav u Ministarstvu financiju, a o investiranju u održivo poslovanje Europske investicijske banke i standarde održivog financiranja govorit će Slađana Ćosić, direktorica ureda EIB-a u Hrvatskoj.
Vidljiva je odlučnost da se postupno minimizira svako financiranje koje ne doprinosi održivosti. Tu se ne radi samo o klimatskom utjecaju koji je hitan, već i o društvenim i upravljačkim kategorijama koje će se morati ispuniti da bi djelatnost ili kompanija bila održiva.
Tema kibernetičke sigurnosti postaje i sve važnija ESG tema i to upravo zbog rasta rizika zlouporabe infrastrukture, mreže i podataka, a njezinu vezu s održivim poslovanjem polaznicima će približiti Antonija Vojnović, information security team leader iz Spana.
Očekuje se i zanimljiva panel rasprava na kojoj će sudjelovati zamjenica guvernera Hrvatske narodne banke Sandra Švaljek, potpredsjednik Atlantic Grupe Neven Vranković, član Uprave Bat Adria Josip Lozančić i predsjednik Uprave Interkapitala Ivan Kurtović,. Usporedit će kutove gledanja na održivo investiranje s obzirom na organizacije iz kojih dolaze i njihova iskustva u integraciji poslovnih strategija s ESG strategijom, osobito u upravljanju imovinom te razvoju proizvoda i usluga.