Digitalna tranzicija prilika je za građevinski sektor, a digitalni alati mogu značajno unaprijediti procese izvođenja radova, smanjiti troškove, povećati učinkovitost i sigurnost na gradilištu, istaknuto je u srijedu na stručnom skupu "Digitalne tehnologije u izvođenju - Inovacije, izazovi i budućnost" održanog u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) u suradnji s Centrom za digitalnu izgradnju Hrvatska
Potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj je kazala kako digitalna tranzicija predstavlja veliku priliku za građevinski sekto, kako Hrvatska ima dobar temelj kroz digitalizaciju javne uprave, ali zaostaje u širem prihvaćanju digitalnih alata, razini digitalnih kompetencija i ulaganju u ljudske resurse.
Poseban izazov, kako je rekla, predstavljaju mala poduzeća. Čagalj je najavila kako će zaključci današnjeg skupa biti temelj za izradu smjernica za digitalnu primjenu na gradilištu.
Uvođenje digitalnih tehnologija na gradilišta nije samo tehničko, već strateško pitanje, kazala je predsjednica Centra za digitalnu izgradnju Hrvatska Monika Mlakić napominjući kako su ovakvi skupovi prilika izvođačima da iz prve ruke podijele izazove i zajedno s drugima iz struke potraže rješenja.
"Centar za digitalnu izgradnju Hrvatska zajedno s HGK povezuje dionike kako bismo gradili pametnije, brže i održivije", istaknula je.
Na skupu je rečeno kako EU strateški dokumenti sve više ističu digitalizaciju kao ključ konkurentnosti. Prema Direktivi o javnoj nabavi, naručitelji mogu zahtijevati primjenu digitalnih alata.
U Hrvatskoj, kako je navedeno, već postoje određeni iskoraci poput Informacijskog sustava prostornog uređenja (ISPU), koji omogućuje digitalno vođenje prostornih planova, dozvola i upravnih postupaka. Očekuju se i izmjene Zakona o gradnji krajem ove godine, kojima će se uvesti obveza korištenja tehnologije BIM za digitalni model zgrade od 2030. godine.
Načelnik Sektora za razvoj informacijskog sustava prostornog uređenja i državne imovine Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Alen Grabar je kazao kako ISPU sustav građanima omogućava na jednostavan način pristup informacijama o korištenju prostora.
Cilj je da sustav prostornog uređenja bude transparentan te da relevantni podaci, uz jednostavan uvid u sve procese koji se događaju u prostoru, budu dostupni svima. Kroz ISPU su, kako je rekao, centralizirali pristup tzv. modulima kao što su eDozvola, eGrađevinski dnevnik, eKatalog, eNekretnine i dr.
Digitalizacija omogućuje napredak sektora
O važnosti digitalizacije govorili su i predstavnici tvrtki.
Predsjednik uprave GP Krk i predsjednik Udruženja graditeljstva HGK Sanjin Purić je kazao kako digitalizacija omogućuje podizanje atraktivnosti zanimanja i napredak sektora.
"Koristimo niz naprednih tehnoloških mogućnosti kako u upravljanju i povećanju iskoristivosti opreme i uređaja tako i u dijelu aplikativnih rješenja kojima umrežujemo procese između sudionika, smanjujemo mogućnost za pogreškama te pratimo realizaciju u realnom vremenu", pojasnio je.
Član uprave tvrtke Kamgrad Hrvoje Patekar je naveo kako njihova tvrtka već koristi BIM i digitalni nadzor, a planiraju i primjenu IoT-a i AI alata jer su svjesni da prihvaćanjem digitalizacije ostaju lideri i zadržavaju konkurentsku prednost.
Osim ulaganja u alate ulažu i u ljude, jer tehnologija vrijedi koliko je znamo iskoristiti, kazao je. Od nove regulative očekuju standarde, odnosno regulativu koja će pratiti praksu i potaknuti digitalnu modernizaciju sektora.
Na skupu se govorio i o edukaciji zaposlenika, posebno u kontekstu sve većeg broja stranih radnika, zatim o razvoju digitalnih vještina te o usklađivanju obrazovnog sustava s potrebama tržišta rada, navodi se u priopćenju HGK.