PREDNJAČE PFIZER I MODERNA

Cjepiva protiv koronavirusa je sve više, a sve su skuplja. Kako je to moguće?

09.08.2021 u 14:50

Bionic
Reading

Umjesto da padaju, cijene cjepiva protiv Covid-19 skaču, iako su proizvođači povećali svoje kapacitete i diverzificirali svoju proizvodnju

Riječ je prvenstveno o cjepivima Pfizer i Moderna, piše Deutsche Welle (DW) i dodaje da kritike dolaze od Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Moderna je prošlog tjedna objavila da je njezino cjepivo protiv Covida, šest mjeseci nakon druge doze, bilo učinkovito oko 93 posto. To nije gotovo nikakva promjena u usporedbi s kliničkim ispitivanjem koje je pokazalo učinkovitost od 94 posto.

Podaci nakon šest mjeseci također pokazuju da moderno cjepivo i dalje pruža zaštitu od teških oblika bolesti u 98% slučajeva, te da je bilo 100% učinkovito u sprječavanju smrti.

No, Moderna ipak procjenjuje da je treća, tzv. "pojačana doza" bit će potrebna prije zimske sezone, jer se očekuje da će se razina antitijela u cijepljenih osoba ipak smanjiti.

  • +12
Redovi za cijepljenje protiv COVID-a na Velesajmu Izvor: Pixsell / Autor: Zeljko Lukunic

Podaci Moderne nešto su bolji od podataka za cjepivo BioNTech-Pfizer objavljenih tjedan dana ranije: učinkovitost njihova cjepiva padala je za oko 6,0 posto svaka dva mjeseca, a nakon pola godine od druge doze iznosila je oko 84 posto.

Doze dviju vrsta cjepiva su slične, ali nisu identične. Modernine doze sadrže 100 mikrograma cjepiva, a Pfizerove 30 mikrograma.

Moderna navodi da su u novim ispitivanjima tri različita kandidata za treću dozu imali jaku reakciju protutijela na nekoliko varijanti virusa, uključujući gama, beta i delta tipove.

Zalažu se i za treću dozu u Pfizeru, a odobrenje za to namjeravaju zatražiti krajem ovog mjeseca. Neke zemlje, poput Izraela i Njemačke, započele su ili planiraju početi davati treću dozu starijim osobama ili posebno ugroženima.

Cjepivo Moderna Pfizer Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut

Istodobno je, kako prenosi Financial Times, Europska unija u svibnju potpisala novi ugovor s Pfizerom prema kojem će platiti 19,5 eura po dozi za milijardu i 800 milijuna cjepiva. Za prvih 600 milijuna EU je platila 15,5 eura po dozi.

Modernino cjepivo također je poskupjelo za Europsku uniju, sa 19 eura za prvih 160 milijuna doza, na 21,5 eura za sljedeći kontingent od 300 milijuna doza.

Sjedinjene Američke Države su, inače, 23. srpnja kupile dodatnih 200 milijuna cjepiva od Pfizera po cijeni od 24 dolara po dozi (20,1 euro), objavila je tvrtka. Za prvi kontingent od 300 milijuna doza, Amerikanci su platili 19,5 dolara po dozi.

Pfizer objašnjava da je cijena za SAD veća zbog ulaganja u proizvodnju, transport, ali i pakiranje. U SAD -u su paketi manji, jer se na taj način prilagođavaju "manjim pružateljima usluga", tj. liječničkim ordinacijama "uključujući i pedijatrijske" u kojima se daju cjepiva.