Rusija trenutno u svakom napadu na Ukrajinu lansira više stotina dronova, a prije kraja ove godine moglo bi doći do situacije u kojoj će ih ispaljivati 2000 u jednom napadu
Prema procjenama zapadnih analitičara, Rusija pojačava proizvodnju dronova kamikaza tipa Šahid, odnosno ruske inačice tog iranskog drona koja se zove Geran, te bi i prije kraja godine mogla biti u stanju u jednom napadu lansirati čak dvije tisuće takvih letjelica, što bi, očekivano, uzrokovalo velike štete i žrtve u ukrajinskim gradovima koje Rusi svakodnevno gađaju, piše Business Insider.
Zapovjednik za planiranje i zapovjedno osoblje u njemačkom ministarstvu obrane, general-bojnik Christian Freuding u subotnjem je intervjuu rekao da Rusija teži daljnjem povećanju proizvodnih kapaciteta za svoje dronove tipa Šahid.
'Žele proširiti napade dronovima. Ambicija je moći istovremeno rasporediti 2000 njih. Moramo razmotriti inteligentne protumjere', rekao je Freuding. U neovisnoj procjeni u nedjelju, Institut za proučavanje rata (ISW) piše da je Rusija povećavala proizvodnju Šahida za 31 posto mjesečno tijekom lipnja i srpnja te procjenjuje da bi, ako se nastavi takav trend, do studenoga ove godine mogla biti u stanju lansirati do 2000 letjelica u jednom napadu.
Analitičari ISW-a smatraju da Rusija neće moći održavati takvu količinu dnevnih lansiranja duže vrijeme. Ipak, ta bi količina predstavljala značajan skok u odnosu na jesen 2024., kada su Rusi poslali na Ukrajinu otprilike 2000 dronova mjesečno.
Šahidi (riječ je o Šahidu 136) su iranski dronovi kamikaze s dometom od 960 do 1900 kilometara, ovisno o dizajnu. Rusija je od početka 2023., uz kupovinu od Irana, počela proizvoditi vlastitu inačicu tog drona pod nazivom Geran-2 u Posebnoj ekonomskoj zoni Jelabuga u Tatarstanu.
Potom je povećala njihovu proizvodnju, kao i dronova mamaca, sličnih po izgledu, ali oni ne nose eksploziv, a služe za trošenje ukrajinske protuzračne obrane. U nedavnom je napadu lansirala njih čak 728 u jednoj noći. Istovremeno, Ukrajina mora štedjeti na protuzračnim projektilima zbog nestabilne opskrbe od zapadnih saveznika, pogotovo od SAD-a, pa joj stotine lansiranih letjelica na dnevnoj bazi predstavljaju izuzetan problem, a ako bi ih Rusija slala tisuće dnevno, aktualna ukrajinska obrana postala bi prilično nemoćna.
Iako su Ukrajinci u posljednje dvije godine u više navrata napadali Jelabugu dronovima, analitičari Međunarodnog instituta za strateške studije u travnju ove godine zaključili su da satelitske snimke pokazuju da se površina pogona za proizvodnju Šahida udvostručila od početka 2023.
Ukrajinski obavještajci također su u veljači izvijestili da su na nekim od ruskih bespilotnih letjelica našli oznake proizvodnje koje spominju grad Iževsk, što bi moglo ukazivati na postojanje druge proizvodne linije.
Njemački general Freuding rekao je da bi bilo besmisleno da se ukrajinska obrana oslanja na skupe zapadne presretače poput sustava Patriot protiv tisuća ruskih dronova, već bi im trebale protumjere koje koštaju nekoliko tisuća eura. Za usporedbu, sustav Patriot košta oko 1,1 milijarde dolara, a jedna od njegovih raketa može stajati oko četiri milijuna dolara.
Ukrajina trenutno koristi višeslojnu mrežu protuzračne obrane te ona uključuje rakete zemlja-zrak, rakete zrak-zrak koje lansiraju borbeni avioni i mobilne vatrene skupine koje teškim strojnicama pokušavaju srušiti bespilotne letjelice. Sve je više popularan i lokalno proizvedeni dron presretač Sting.
No Rusija u svakom napadu, uz Šahide, odnosno Gerane, ispaljuje i balističke te krstareće rakete, za čije su rušenje potrebni sofisticiraniji sustavi, poput Patriota. Iako Ukrajina uspijeva srušiti velik dio lansiranih dronova i raketa, ipak valja napomenuti da njihov broj često ne dosegne ni 50 posto. Primjerice, u napadu u noći na nedjelju ukrajinska protuzračna obrana srušila je 18 od 57 letjelica tipa Šahid, što je oko trećine.