Više od pet godina nakon što je Velika Britanija napustila Europsku uniju, odnosi između Londona i Bruxellesa pred najvećim su zaokretom od Brexita. Na prvom zajedničkom samitu od 2020., obje strane su se dogovorile o jačanju suradnje u nizu ključnih područja – od obrane i ribarstva do kontrole hrane i programa za mlade
Nakon cjelonoćnih pregovora uoči samita Britanije i EU-a i jutrošnjeg sastanka u Londonu, dogovor su na press-konferenciji detaljnije predstavili britanski premijer Keir Starmer, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen te predsjednik Europskog vijeća António Costa.
Von der Leyen je sporazum nazvala povijesnim trenutkom. 'Okrećemo stranicu, novo poglavlje u našem jedinstvenom odnosu', kazala je šefica Komisije.
Dodala je i da EU i UK dijele klimatske ciljeve, pa će dvije strane putem investicijskog sporazuma iskoristiti 'ogroman potencijal' koji nudi Sjeverno more, posebice za obnovljivu energiju. Kazala je da sporazum ide na ruku ljudima koji rade u ribarskoj industriji te da Sjeverna Irska može puno više dobiti od europskog jedinstvenog tržišta i unutarnjeg tržišta UK-a zajedno. Naglasila je i kako će biti više 'zajedničkog rada putem Europola'.
Starmer se pak odmah pohvalio kako se Britanija vratila na svjetsku pozornicu, ističući i recentne sporazume s Indijom i SAD-om. Sporazum s EU-om britanski premijer opisao je kao prekretnicu koja označava novu eru u odnosu Otoka i Kontinenta te dodao da je koristan za obje strane.
Povratak britanskih burgera
'Možemo prodavati britanske burgere u EU-u', kazao je britanski premijer, objašnjavajući zašto je sporazum dobar za njih. A onda je naveo i beneficije za ribare, britanski čelik te rekao da će Ujedinjeno Kraljevstvo surađivati s obrambenim fondom EU-a. A profitirat će, kako kaže, i britanska poduzeća i tržište rada.
'Sporazum je uravnotežen, recipročan i nosi ogromne benefite' za Ujedinjeno Kraljevstvo', još jednom je ponovio Starmer, dodavši i kako sada postoji mogućnost da Britanija opet dobije pristup europskom tržištu struje.
S druge strane, Costa je kazao kako pregovori traju već mjesecima te da je u veljači primijetio novu pozitivnu energiju u odnosu Britanije i EU-a. 'Surađivali su kako bi podržali Ukrajinu i 'stabilizirali transatlantsko partnerstvo', kaže predsjednik Europskog vijeća.
Nova obrambena suradnja i pristup europskim milijardama
U središtu sporazuma nalazi se obrambena suradnja. Velika Britanija bi, prema dogovoru, trebala imati pristup budućem obrambenom fondu EU-a vrijednom 150 milijardi eura. Taj fond, nazvan SAFE (Security Action for Europe), usmjeren je na jačanje europske sigurnosti i obrambene industrije, a britanske tvrtke moći će sudjelovati u njegovoj provedbi.
Osim toga, obje strane najavile su bližu suradnju na zaštiti kritične infrastrukture, poput podmorskih kabela, kao i koordinaciju u svemirskoj sigurnosti i razmjeni podataka o nezakonitim migracijama.
Lakši izvoz hrane, više mogućnosti za mlade...
Velik korak naprijed napravljen je i po pitanju trgovine hranom. Sporazum o sanitarnim i fitosanitarnim standardima (SPS) trebao bi smanjiti birokraciju i skratiti čekanja kamiona na granicama. Britanska vlada ističe da ovaj dio sporazuma nema vremensko ograničenje, čime se osigurava dugoročna stabilnost za proizvođače hrane i pića.
Dodatno, britanski putnici uskoro će moći koristiti više eGate terminala prilikom ulaska u EU, čime će se izbjeći duga čekanja na graničnim prijelazima. Uvedeni su i 'putovnice za kućne ljubimce', koje će zamijeniti zdravstvene potvrde za mačke i pse pri svakom putovanju.
Što se tiče mladih, dogovorena je okvirna suradnja na novoj shemi razmjene mladih, sličnoj postojećim dogovorima koje Velika Britanija ima s Australijom i Novim Zelandom. Cilj je omogućiti mladima da lakše putuju, studiraju i rade u inozemstvu, no detalji će se još razrađivati u budućim pregovorima.
Kontroverze oko ribolova i migracija
Jedno od najosjetljivijih pitanja bila su ribarska prava. Prema postignutom dogovoru, britanske vode ostat će otvorene za europske ribare još 12 godina nakon isteka postojećeg sporazuma 2026. godine. U zamjenu, EU će pojednostaviti uvozne procedure za britansku hranu na neodređeno vrijeme.
Ipak, dogovor nije prošao bez kritika. Reform UK, stranka predvođena populistom Nigelom Farageom, optužila je Starmera da 'kapitulira pred Bruxellesom' i otvara vrata 'milijunima EU imigranata'. Čelnica Konzervativne stranke Kemi Badenoch također je izrazila zabrinutost, tvrdeći da Velika Britanija ponovno prihvaća pravila iz Bruxellesa, što smatra izdajom duha Brexita.
Većina Britanaca sada žali zbog Brexita
Prema najnovijim anketama, većina Britanaca danas smatra da je Brexit bio pogreška, iako interes za ponovno pristupanje EU ostaje nizak. Od referenduma 2016. godine, odnosi Londona i Bruxellesa prošli su kroz brojne krize, a dolaskom Keira Starmera na vlast u srpnju prošle godine Velika Britanija postupno obnavlja veze s EU – osobito s Njemačkom i Francuskom.
To se posebno očituje u koordiniranom odgovoru na rusku agresiju u Ukrajini te u pripremama za mogući povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću. U tim nastojanjima London sve više surađuje i s novim njemačkim kancelarom Friedrichom Merzom te poljskim premijerom Donaldom Tuskom.