NEZAKONIT REFERENDUM

Ustavni sud BiH odbio Republiku Srpsku; Ivanić mora na ispitivanje

20.01.2017 u 09:31

Bionic
Reading

Ustavni sud Bosne i Hercegovine ocijenio je u četvrtak da je vlast u Federaciji BiH uspostavljena zakonito 2014. te da nisu upitne njezine odluke odbacujući tako zahtjev vlasti Republike Srpske koje su smatrale da je nepopunjavanjem kluba Srba u gornjem nacionalnom Domu naroda vlast izabrana i funkcionirala nezakonito.

Nešto ranije, Državno odvjetništvo BiH potvrdilo je da su troje srpskih dužnosnika, predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović te premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović osumnjičeni za organiziranje nezakonitog referendumu o danu Republike Srpske. Kako je za medije potvrđeno iz državnog odvjetništva Ivanić, Šarović i Cvijanović dobili su pozive za saslušanje u statusu osumnjičenika nakon što je nedavno u toj instituciji kao prvoosumnjičeni ispitan predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

'Oni će biti ispitani u svojstvu osumnjičenih u predmetu za kazneno djelo neizvršenja odluke Ustavnog suda iz članka 239. Kaznenog zakona BiH', navodi se u obavijesti, ali nije navedeno kada je zakazano njihovo saslušanje. Ustavni sud BiH zabranio je održavanje referenduma o Danu Republike Srpske, no unatoč tome je održan u rujnu prošle godine.

Zbog protivljenja odlukama Ustavnog suda BiH, Sjedinjene Države uvele su financijske sankcije Dodiku, što je on nazvao osvetom odlazeće administracije. Ustavni sud BiH rekao da je vlast FBiH legalna odbijajući zahtjev RS-a Ustavni sud Bosne i Hercegovine ocijenio je u četvrtak da je vlast u Federaciji BiH uspostavljena zakonito 2014. te da nisu upitne njezine odluke odbacujući tako zahtjev vlasti Republike Srpske koje su smatrale da je nepopunjavanjem kluba Srba u gornjem nacionalnom Domu naroda vlast izabrana i funkcionirala nezakonito.

U priopćenju dostavljenom medijima nakon zasjedanja Ustavnog suda BiH navedeno je da je kao neutemeljen odbijen zahtjev 30 zastupnika Narodne skupštine Republike Srpske koji su upozorili da je umjesto 17 izaslanika iz srpskog naroda, kako je to propisano Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine, klub srpskog naroda čini 13 izaslanika. Četiri izaaslanička mjesta u Klubu srpskog naroda nisu popunjena. Ustavni sud BiH je istaknuo da u Federaciji BiH ne postoji ustavni ni zakonski mehanizam koji bi jamčio popunjavanje

Doma naroda Parlamenta FBiH brojem izaslanika iz svakog konstitutivnog naroda, te da upravo to ostavlja mogućnost da ne bude izabran utvrđeni broj izaslanika iz bilo kojeg konstitutivnog naroda. Međutim, ističe da nijednom od konstitutivnih naroda nije dat privilegiran položaj, ali su pozvali vlasti u tome entitetui da promijene zakone kako bi se osiguralo konstituiranje Doma naroda Parlamenta FBiH u punom sastavu.

Podnositelji zahtjeva su zatražili donošenje privremene mjere kojom bi se obustavilo izvršenje svih do sada donesenih zakona i ostalih općih pravnih akata, kao i da se zabrani rad Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine sve dok se u njemu ne ostvari konstitutivnost Srba u punom kapacitetu. Ustavni sud BiH je i takav zahtjev odbio, te je naveo da postoji posebna procedura isticanja veta, odnosno vitalnog nacionalnog interesa srpskog naroda, kao i za druga dva naroda, zbog čega prava ovoga naroda nisu bila ugrožena.