SIRIJA
UN: Istražno povjerenstvo mora dalje i bez Carle Del Ponte

carla del ponte
Izvor: Cropix / Autor: josko ponos / cropix
Bivša tužiteljica je najavila u nedjelju da odlazi jer je 'frustrirana zato što povjerenstvo ne radi apsolutno ništa'. Švicarka Del Ponte (70) je optužila članove Vijeća sigurnosti da ne žele provoditi pravdu u Siriji.
UN-ovo istražno povjerenstvo o Siriji je do sada predalo desetak izvješća o kršenju ljudskih prava i ratnim zločinima počinjenim u Siriji od početka sukoba prije šest godina.
Guterres žali zbog odlaska bivše tužiteljice, rekao je na konferenciji za novinare njegov glasnogovornik Stephane Dujarric.
On joj je zahvalio na 'pomoći i doprinosu u važnom radu povjerenstva', dodao je i spomenuo neumornu borbu tijekom njezine karijere kako bi ratne zločince dovela na sud. Glavni tajnik je ponovio važnost provođenja pravde za zločine protiv civila tijekom rata u Siriji i podržava nastavak rada povjerenstva, precizirao je glasnogovornik.
Del Ponte je radila u tom UN-ovom povjerenstvu od rujna 2012, a bila je i tužiteljica Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i za Ruandu (ICTR).
Vijeće za ljudska prava je 2011. osnovalo neovisno UN-ovo istražno povjerenstvo, nekoliko mjeseci nakon početka sirijskog sukoba.
Povjerenstvo kojim predsjeda Brazilac Paulo Pinheiro je predalo nekoliko izvješća, ali Damask mu nikada nije odobrio dolazak u Siriju. Povjerenstvo je više puta tražilo od Vijeća sigurnosti da pokrene na Međunarodnom kaznenom sudu istrage o ratnim zločinima u Siriji. Jedan takav pokušaj Vijeća sigurnosti tijekom 2014. je potkopalo protivljenje Kine i Rusije.


Detektori ispravnosti novčanica
NOVO!Postoji nekoliko načina za prepoznati krivotvorene novčanice eura, no samo je jedan 100% točan!
KUPI SADA

iPhone 13
Već od 76,25 €/mj.Prekrasan i izdržljiv dizajn s nevjerojatnim trajanjem baterije.
KUPI SADA

iPhone 14
12 rata beskamatnoPrekrasan i izdržljiv dizajn s nevjerojatnim trajanjem baterije.
KUPI SADA

OPPO Reno 7 Lite 5G
Besplatna dostava8GB, 128GB, Android 11, 6.43", AMOLED.
KUPI SADA

HP 255 G8
AMD RyzenTMAMD RyzenTM 3 5300U, 8GB, 256GB SSD, Radeon Graphics, 15.6" LED FHD, Windows 11.
KUPI SADA

SSD SAMSUNG T7
12 rata beskamatno1TB, 1050 MB/s, USB-C, V-Nand
KUPI SADA